Domů » Bleskovky » Český telekomunikační úřad vyhlásil aukci volných kmitočtů pro LTE

Český telekomunikační úřad vyhlásil aukci volných kmitočtů pro LTE

Český telekomunikační úřad dnes na tiskové konferenci vyhlásil aukci na volné rádiové kmitočty v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz (LTE). Úřad zveřejněním zahájil proces výběrového řízení.

Cíle aukce jsou jasné. Jde nám o rozvoj nových služeb mobilního vysokorychlostního internetového připojení, podporu hospodářské soutěže, vytvoření podmínek pro vstup dalšího operátora s celostátní působností a o zajištění efektivního využívání kmitočtového spektra,“ řekl Jaromír Novák, předseda Rady ČTÚ. „Aukce je připravena tak, aby celý proces proběhl rychle a transparentně, bez jakýchkoliv postranních spekulací či snahy o jeho prodlužování. To vytvoří předpoklady pro naplnění všech stanovených cílů,“ dodal Jaromír Novák.

Přihlášky do aukce mohou být podávány ode dneška až do 30. září. Obálky s přihláškami otevře ČTÚ 1. října. Po posouzení obdržených přihlášek bude ČTÚ žadatele informovat o splnění, či nesplnění podmínek účasti. Úspěšné žadatele pozve ČTÚ do aukční části. Následně proběhne školení účastníků na využívání elektronického aukčního systému a dvě zkušební aukce.

ČTÚ dále předpokládá, že samotná aukce volných kmitočtů a následné přiřazení konkrétních kmitočtových bloků úspěšným účastníkům aukce proběhnou do konce tohoto roku. Poté, co úspěšní uchazeči uhradí cenu za vydražené spektrum, jim ČTÚ udělí příslušná oprávnění k jeho využívání. K tomu by mělo dojít na začátku roku 2014.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

7 komentářů

 1. Už aby to bylo. V Mladé Boleslavi jsem si na LTE už tak zvyknul, že doma nemám mobil na wifi. Pak přijedu do Prahy nebo do Brna a net se tam vleče…

  • No na HSPA+ bych se klidně nechal vláčet. Ve většině republiky je tak EDGE… to je teprve šok.

   Btw. Jak dlouho vydrží FUP na LTE? Kolik sekund? :D

  • Teoreticky je to u mě něco kolem 5 sekund. Naštěstí je to u T-mobile v testovacím provozu, takže se na to FUP nevztahuje :D

  • Nevím jak v CR, ale při spouštění LTE sitů v Německu jsme z toho dostali i na 80-90Mb/s pro download. Na vteřiny ať si to kažký převede sám dle svého C

   FUP :D

  • FUP u O2 nemam,takze to me netrapi.

  • Já jsem to zkoušel z domova, což je trochu dál od hlavního bodu pokrytí – mladoboleslavské Škodovky. Neměl jsem plný signál. Takže určitě to plánuju vyzkoušet až budu někde hezky v centru dění. Na to je ale čas. I tak to je nesrovnatelně rychlejší než moje domácí Wifi :D

 2. loko (neregistrovaný)

  tak teoreticky by operátoři mohli nabídnout normální fup, když bude funkční LTE, nebo ne? přece jen síť pak snese mnohem víc..No a jestli ne, vidím to tak, že kdo bude chtít pořádný FUP, bude muset zkusit firemní tarify/ šedivce, ty dokážou nabídnout podstatně víc dat za lepší peníze, popřípadě počkat na 4. operátora, ten by tady konečně mohl něco změnit..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).