Domů » Články » Česká Wikipedie směruje k vypnutí. Na protest proti evropské reformě autorského práva

Česká Wikipedie směruje k vypnutí. Na protest proti evropské reformě autorského práva

Před několika dny jsme vás informovali o tom, že na protest proti evropské reformě autorského práva nebude německá Wikipedia na celých 24 hodin dostupná. K této iniciativě se zřejmě připojí i lokální česká Wikipedie.

Česká Wikipedie směruje k vypnutí. Na protest proti evropské reformě autorského práva
Česká Wikipedie směruje k vypnutí. Na protest proti evropské reformě autorského práva

Dokument o celoevropské reformě autorského práva ovlivní podstatným způsobem budoucí podobu internetu. Z něho největší encyklopedie světa do značné míry čerpá, zamýšlená změna může významně ovlivnit od základu způsob, jakým Wikipedie funguje.


Nesmyslná reforma autorského práva

Na přelomu března a dubna má Evropský parlament hlasovat o reformě autorského práva v on-line světě. Po několika letech jednání a příprav směřuje dokument k finálnímu hlasování. Pokud navrhovaná reforma projde, hrozí riziko, že uživatelé budou muset platit i za citování z novinových článků jejich vydavatelům. On-line platformy se navíc stanou odpovědné za obsah, který na ně jednotliví uživatelé vkládají.

Nepřehlédněte – Článek 11 a 13 změní podobu internetu v EU. Zpravodajské weby mohou přijít o 45 % čtenářů

Stylový fitness náramek Honor Band 5

První uvedené je pro Wikipedii podstatný problém – omezí se tím možnost citovat uvedené zdroje a zajistit tak kvalitu obsahu encyklopedie. Druhé drtivě dopadne na většinu ostatních webů, které budou nuceny zavést automatické kontroly nahrávání služeb, získávat více licencí od držitelů práv a omezit služby. Tím se může významně změnit celé prostředí internetu – pro on-line encylopedie zde ale naštěstí bude platit výjimka.

Dobrovolní editoři Wikipedie musí uvádět zdroje pro tvrzení, která do encyklopedických hesel přidávají. Jsou to často různé knižní publikace, u žhavých témat ale i webové odkazy, například ze zpravodajských serverů nebo jiných webů. Reforma nám značným způsobem omezí možnost tyto weby citovat. Počítá s používáním tzv. ‚velmi krátkých úryvků‘ svobodně bez licence. Co pod tyto úryvky spadá, nikdo ale nevysvětlil. Wikipedie tak bude hůře přebírat obsah od ostatních, tvorba nového obsahu se proto značně stíží. To považujeme za velký problém pro budoucí rozvoj i samotnou existenci Wikipedie,“ uvádí k problematice reformy Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika, která u nás podporuje a propaguje aktivity spojené s Wikipedií.

Nová směrnice poškozuje především uživatele

Problematickou částí reformy je i zavedení odpovědnosti on-line platforem za nahrávaný obsah. Portály jako např. Facebook, YouTube, Flickr a další budou muset zajistit, aby na ně nikdo nenahrál autorskoprávně chráněný obsah. Odpovědnost za porušování autorského práva tak bude přenesena z nahrávajícího na provozovatele služby. Fakticky tím hrozí, že internetové společnosti budou radši blokovat nahrávání části obsahu, než aby složitě ověřovaly autorství.

Namísto kontroly toho, co nahrává uživatel nastoupí robot – a ten bude vyhodnocovat, jestli někdo autorská práva porušil nebo ne. Automatické programy jsou ale pro on-line platformy drahé a jejich chybovost zůstává i nadále vysoká. Není prostě možné poznat, jestil uvedený obrázek někomu patří, či nikoliv. Ve výsledku tak tato změna může vést k filtrování nahrávání a omezení svobody na internetu. Méně informací se dostane na síť a méně jich bude k dispozici editorům Wikipedie.

Editoři Wikipedie sledovali vývoj směrnice po dobu několika let a snažili se její podobu prostřednictvím svých zástupců v evropských institucích ovlivnit. Navrhli proto například svobodné fotografování architektury (které není např. v Itálii nebo Řecku dodnes povoleno), které by mohlo umožnit obohatit Wikipedii o tisíce fotek významných evropských památek.

S reformou nikdo nesouhlasí, tedy až na zákonodárce

V několika posledních měsících opětovně vyjadřovali svůj nesouhlas s filtrováním uploadů a omezením přebírání zpravodajského obsahu. Oba problematické body reformy opakovaně kritizovali a navrhovali jejich úpravu, bohužel ale neúspěšně. Nebyli sami: nesouhlas vyjádřily např. i Electronic Frontier Foundation, Mozilla Foundation nebo European Digital Rights Initiative. V Česku to byl také Seznam.cz. Protest chystá i několik politických stran a v on-line petici na portálu Change.org se podepsalo proti této změně už 4,9 milionu lidí.

Dopady na fungování Wikipedie, ale i internetu obecně jsou velmi závažné. Proto se komunita wikipedistů rozhoduje, jestli poprvé v dějinách české Wikipedie sáhnout k mimořádnému kroku a encyklopedii na den, 21. března, vypnout. Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit. Doufáme proto, že v poslední možné chvíli dojde k odvrácení toho nejhoršího,“ dodává Dostál.

K protestnímu „blackoutu“ Wikipedie nedojde případně jen v její české verzi. Vypnuta by měla také být německá a předpokládá se, že se do protestu zapojí i celá řada dalších jazykových verzí encyklopedie, kde její editoři v současnosti diskutují nad finální podobou protestu. Jasno o tom, jestli se česká Wikipedie skutečně vypne, by mělo být zřejmé 19. března.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

14 komentářů

 1. Pavel (neregistrovaný)

  Nemohu si pomoci, ale z toho jednoznačně vyplývá, že majitel autobusové zastávky musí dostat 20 let za vraždu ke které na ní dojde. Asi bych to nazval přenesená trestní odpovědnost ;-)

 2. Tady máte tu vaší EU, to oč jste tak všichni velice usilovali….. Dobře vám tak vy vy**banci…Další krok je už jen přijetí zku***ného eura…..

 3. Carda (neregistrovaný)

  Kámo na euro ti se*e pes já jsem jednoznačně proti přijetí Eura žádnou výhodu v tom nevidím viz. Slováci kde mají všechno kurevsky drahý dokonce více jak v Německu. Narodil jsem se při koruně, vyrůstal jsem při koruně a taky chci zemřít pro koruně a až budu prdět do hlíny tak si pak euro přijměte do té doby za korunu budu bojovat. Je to něco co se dá vydupat tedy aspoň doufám u mobilu jste všichni podlehly marketingu velkých displejů který nejsou velký.

  • WTF? (neregistrovaný)

   Krásná čeština. Jak od chovance diagnostického ústavu.

  • Gongno (neregistrovaný)

   A koho to zajímá ze nechceš euro? Běž demonstrovat, a nevtirej do dizkuze o mobilnich technologiich

  • lukass71

   „Narodil jsem se při koruně, vyrůstal jsem při koruně a taky chci zemřít pro koruně a až budu prdět do hlíny tak si pak euro přijměte do té doby za korunu budu bojovat.“

   Ekonomicke znalosti koukam nulove, ale hlavne, ze budes bojovat!!! Hodne stesti preju.

 4. Mlok (neregistrovaný)

  A sakra voliči spd dorazili i na smartmanii, to chce ban..

  • Já pořád nechápu, že takoví lidé vůbec existují. Já bych jim vzhledem k historii (komunismus a druhá světová) sebral volební práva a je to. Moc jsme se s těma komoušema mazlili v 89.

   • lukass71

    Tak ono by stacilo kdybysme na ne nebyli tak mirni po revoluci – „my nejsme jako oni“ a kscm zruseno nebylo..

   • jbem (neregistrovaný)

    Ahojte, přidám svou myšlenku. Ti, kteří vidí v EU hrozbu nebo problém, nemusí být současně voliči samuraje nebo komunisti. Občas to jsou i lidé, kteří nemají důvěru v centralizované vlády, ať už z přesvedčení, nebo historických faktů. Pokud někdo volá po odebrání volebního práva všem, kteří mají jinej názor, než no sám, možná toho socialismu nebo protektorátu moc nezažil.

 5. Já bych počkal, jak to dopadne, až pak bych se k tomu vyjadřoval…

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *