K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Bleskovky » Chystá se protest proti směrnici EU: Wikipedie bude 24 hodin nedostupná

Chystá se protest proti směrnici EU: Wikipedie bude 24 hodin nedostupná

Evropský parlament čeká koncem března důležité hlasování o směrnici o autorském právu. Součástí jsou i velmi kontroverzní články 11 a 13, které mohou podle kritiků omezit svobodu projevu, zavést částečnou cenzuru a zhoršit fungování celé řady služeb.

Článek 11 a 13 změní podobu internetu v EU. Zpravodajské weby mohou přijít o 45 % čtenářů

Tématu jsme se nedávno podrobně věnovali v samostatném článku. Více si o dopadech připravované směrnice můžete přečíst také na webu Googlu, nebo se podívejte na informační leták vyvracející oblíbené mýty zastánců nové směrnice.

Blackout Wikipedie přijde již příští týden

Legislativu kritizuje celá řada tvůrců, organizací, politiků i soukromých osob. Jedním z nejhlasitějších odpůrců je Wikimedia Foundation, která se obává, že nová směrnice bude mít negativní dopad na uživatele. Organizace stojící za Wikipedií také vyjádřila obavu, že nové opatření bude moci být v budoucnu snadno zneužito k cenzuře.

Wikipedia Blackout Screen

Wikipedia proto neplánuje zůstat jen u slovních vyjádření, ale na příští týden chystá i konkrétní protest. Německá verze Wikipedie proto bude ve čtvrtek 21. března na celých 24 hodin vypnuta. Česká Wikipedie pak zatím o přesné formě protestu diskutuje, nicméně je pravděpodobné, že se k iniciativě připojí také.

Pro Wikipedii to nebude poprvé, co touto formou vyjádří nesouhlas s dle jejich názoru omezující legislativou. V minulosti krátkodobou odstávkou reagovala například na americké zákonné iniciativy SOPA a PIPA.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

5 komentářů

 1. Tray1 (neregistrovaný)

  To jim studenti poděkujou 😀

 2. Janek (neregistrovaný)

  Určitě je správné, že se tak významný portál jako Wikipedia ozval a kontroverzní články odsuzuje. Co je to však platné, když většina z nás nemá žádnou možnost stav změnit a rozhodovat bude byrokratická administrativa Bruselu. Jedná se přeci o volené zástupce, zvolené dohodou lobbistických a politických stran bez možnosti běžných voličů věc změnit. Obrovské platy a výhody, změní většinu v poslušně papoušky a tak to bylo, je a taky bude. Co dodat?

  • Jirka (neregistrovaný)

   To není pravda, vždycky se můžete ozvat europoslanci podle vlastního výběru, Wikipedisti s nimi mluvili, není to zas tak obtížné. Zavolat si „vlastnímu“ poslanci a zkusit ho přemluvit.

  • Adam (neregistrovaný)

   No a pak jsou tady jednou za čas volby, kdy můžeš ty neposlušné papoušky vyměnit. Nebo ti něco brání?

 3. František Mlejnek (neregistrovaný)

  Pokud jsou v tom zájmy někoho mocného, tak s tím záklonem žádný protest nehne. Je naivní se domnívat, že nás naši poslanci budou poslouchat. Souhlasím s panem Jankem. Ke skutečné možnosti ovlivnit politické dění má obyčejný člověk daleko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *