Domů » Bleskovky » Chystá se protest proti směrnici EU: Wikipedie bude 24 hodin nedostupná

Chystá se protest proti směrnici EU: Wikipedie bude 24 hodin nedostupná

Evropský parlament čeká koncem března důležité hlasování o směrnici o autorském právu. Součástí jsou i velmi kontroverzní články 11 a 13, které mohou podle kritiků omezit svobodu projevu, zavést částečnou cenzuru a zhoršit fungování celé řady služeb.

Článek 11 a 13 změní podobu internetu v EU. Zpravodajské weby mohou přijít o 45 % čtenářů


Tématu jsme se nedávno podrobně věnovali v samostatném článku. Více si o dopadech připravované směrnice můžete přečíst také na webu Googlu, nebo se podívejte na informační leták vyvracející oblíbené mýty zastánců nové směrnice.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Blackout Wikipedie přijde již příští týden

Legislativu kritizuje celá řada tvůrců, organizací, politiků i soukromých osob. Jedním z nejhlasitějších odpůrců je Wikimedia Foundation, která se obává, že nová směrnice bude mít negativní dopad na uživatele. Organizace stojící za Wikipedií také vyjádřila obavu, že nové opatření bude moci být v budoucnu snadno zneužito k cenzuře.

Wikipedia Blackout Screen

Wikipedia proto neplánuje zůstat jen u slovních vyjádření, ale na příští týden chystá i konkrétní protest. Německá verze Wikipedie proto bude ve čtvrtek 21. března na celých 24 hodin vypnuta. Česká Wikipedie pak zatím o přesné formě protestu diskutuje, nicméně je pravděpodobné, že se k iniciativě připojí také.

Pro Wikipedii to nebude poprvé, co touto formou vyjádří nesouhlas s dle jejich názoru omezující legislativou. V minulosti krátkodobou odstávkou reagovala například na americké zákonné iniciativy SOPA a PIPA.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

5 komentářů

 1. Tray1 (neregistrovaný)

  To jim studenti poděkujou ?

 2. Janek (neregistrovaný)

  Určitě je správné, že se tak významný portál jako Wikipedia ozval a kontroverzní články odsuzuje. Co je to však platné, když většina z nás nemá žádnou možnost stav změnit a rozhodovat bude byrokratická administrativa Bruselu. Jedná se přeci o volené zástupce, zvolené dohodou lobbistických a politických stran bez možnosti běžných voličů věc změnit. Obrovské platy a výhody, změní většinu v poslušně papoušky a tak to bylo, je a taky bude. Co dodat?

  • Jirka (neregistrovaný)

   To není pravda, vždycky se můžete ozvat europoslanci podle vlastního výběru, Wikipedisti s nimi mluvili, není to zas tak obtížné. Zavolat si „vlastnímu“ poslanci a zkusit ho přemluvit.

  • Adam (neregistrovaný)

   No a pak jsou tady jednou za čas volby, kdy můžeš ty neposlušné papoušky vyměnit. Nebo ti něco brání?

 3. František Mlejnek (neregistrovaný)

  Pokud jsou v tom zájmy někoho mocného, tak s tím záklonem žádný protest nehne. Je naivní se domnívat, že nás naši poslanci budou poslouchat. Souhlasím s panem Jankem. Ke skutečné možnosti ovlivnit politické dění má obyčejný člověk daleko.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *