Domů » Bleskovky » Češi posouvají rehabilitaci o krok dále, pomáhá jim upravená Rubikova kostka

Češi posouvají rehabilitaci o krok dále, pomáhá jim upravená Rubikova kostka

Dva čeští vývojáři Jan Krejsa a Pavel Čáp spojili své síly a vytvořili novou rehabilitační kostku s názvem IMU Futuro Cube. Jde o novou pomůcku pro rehabilitaci, která pomáhá především dětským pacientům s různými poruchami pohybu či po úrazech hlavy a dalších diagnózách. IMU Futuro Cube se momentálně využívá k rehabilitaci v Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé v Košumberku a v Rehabilitačním ústavu Kladruby.

IMU Futuro Cube rubikova kostka 3

Rubikova kostka určená k rehabilitaci

Rubik’s Futuro Cube, dílo Jana Krejsy a Jaroslava Altmana, je černá kostka se světelnými diodami rozmístěnými stejně jako u klasické Rubikovky, zaznamenává pohyby vykonané jejím otáčením, dotykem či poklepáním, navíc vibruje a vydává různé zvuky včetně mluveného slova. Díky své konstrukci nabízí neomezené možnosti nejen pro hry a rotační hlavolamy, které podporují například prostorovou a herní představivost, či zručnost.

IMU Futuro Cube rubikova kostka 1

„Rubik’s Futuro Cube je unikátní technologická hra, která nemá ve světě obdoby. Je to chytrý hlavolam, jenž trénuje mysl, jemnou motoriku, ale i postřeh a rychlost. Dlouho jsme hledali vhodného partnera pro použití kostky jako rehabilitační pomůcky, protože jsme v tomto směru cítili velký potenciál.” popisuje Jan Krejsa, vývojář Rubik’s Futuro Cube.

IMU Futuro Cube rubikova kostka 6

Když klasická hračka s pomocí technologií pomáhá

Součástí rehabilitačního softwaru je několik programů, které jsou určeny jak pro pacienty, tak pro lékaře ke sledování dosažených výsledků. Příkladem je aplikace Helpík, která využívá data z jednotlivých čidel pro vizualizaci na obrazovce. Pacient si vybere rehabilitační hru, nastaví se mu odpovídající úroveň obtížnosti vzhledem k diagnóze a možnostem pacienta.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na