- Pašování elektroniky přes hranice vyžaduje především nenápadnost
- Číňana ovšem prozradila jeho netradiční chůze
- Ukázalo se, že má na svém těle připevněných 68 iPhonů v hodnotě 2,2 milionu korun
Pašování elektroniky není ničím neobvyklým, ostatně koho by nelákal rychlý a snadný výdělek. To ovšem platí v případě, kdy vás nechytí celníci, kteří vám kromě udělené pokuty a ostudy mohou zařídit i nepříjemný pobyt ve vězení. Přesto to některým stále stojí za to, aby kvůli hrstce peněz zbytečně riskovali svou svobodu, jako nyní jeden Číňan, který se pokoušel přes celníky pronést 68 iPhonů.
Pašovat iPhony se nevyplácí
Ty měl připevněné lepicí páskou na svém těle a doufal, že bez větších problémů projde celní kontrolou. Namířil si to proto k bráně, jíž běžně procházejí cestující, kteří nemají žádné předměty podléhající proclení. To u čínských celníků vždy vzbudí podezření, proto se na muže zaměřili. Pachateli nepomohl ani fakt, že vlivem mnoha iPhonů přilepených na jeho těle měl poměrně vtipnou chůzi, čímž na sebe upoutal zbytečnou pozornost.
Obezřetnost se celníkům vyplatila – zadržený muž měl na svém těle připevněno celkem 68 iPhonů. O které konkrétní modely šlo, bohužel nevíme, avšak za předpokladu, že pachatel pašoval pouze iPhony 14 Pro se 128GB vnitřní pamětí, mohl mít u sebe elektroniku v teoretické hodnotě 2,2 milionu korun. Kdyby si v případě prodeje připočítal marži ve výši 20 procent, mohl bez větších problémů dosáhnout na příjemný zisk 440 tisíc korun. O způsobu, jakým bude pašerák potrestán, se celníci nezmiňují, avšak vzhledem k množství lze předpokládat, že od soudu poputuje rovnou za mříže.
Pašování elektroniky do nebo z Číny je poměrně oblíbeným přivýdělkem kriminálních živlů. V roce 2017 zadrželi celníci ženu, která měla na svém těle připevněných rovnou 102 iPhonů a k tomu ještě 15 luxusních hodinek, začátkem letošního roku byl pak zadržen muž, který v elektrické koloběžce pašoval 84 SSD disků. Pašování se pochopitelně neomezuje pouze na Čínu – na jaře zadrželi celníci ve Spojených státech velký objem falešných sluchátek AirPods Pro v celkové hodnotě přes 6 milionů korun.