Koloběžka s pamětí slona. Pašerák v Číně do ní schoval 84 SSD disků

čínský muž s brýlemi a kloboukem
  • Pašeráci přenášejí elektroniku v rámci Číny jako na běžícím páse
  • Celníci zadrželi může, který pašoval rekordní množství SSD v elektrokoloběžce
  • Oblíbeným artiklem pašeráků jsou i procesory od Intelu

Pašování může mít celou řadu podob a nevyhýbá se ani elektronice. Jedním z největších celních míst v Číně je oblast okolo mostu Hongkong–Ču-chaj–Macao, kde pašeráci často a rádi operují. Co měla být rutinní kontrola jednoho z cestujících se ale ukázalo jako trefa do černého. Čínští celníci jistě nečekali nález, který se jim podařil začátkem tohoto měsíce.

Na první pohled na celnici přišel obyčejný muž s elektrickou koloběžkou Yadea, kterou nepoužíval k přepravě, ale vezl ji vedle sebe. Jeden by očekával, že elektrokoloběžka má jen vybitou baterii, avšak svědomitý celník nenechal může, který mířil k bráně určené pro osoby bez věcí k proclení, jen tak projít. Požádal ho tedy, aby koloběžku umístil na jezdící pás, aby mohla být podrobena kontrole pod rentgenem. Výsledku se jistě nestačil divit.

Uvnitř koloběžky se totiž nacházelo 84 SSD jednotek od Kingstonu, které se muž pokusil dostat přes administrativní hranice bez proclení. Celníci se videem s demontáží koloběžky pochlubili na skrze komunikační aplikaci a sociální síť WeChat a kreativita se pašerákovi rozhodně upřít nedá. Most Hongkong–Ču-chaj–Macao pašeráky láká čím dál tím více. V loňském roce se přes hranice například pokusili přenést 308 procesorů Intel 10. generace, přičemž jejich hodnota se pohybovala okolo 123 000 dolarů (cca 2,7 milionu korun).

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku