Domů » Bleskovky » Blíží se doba bezrámečková. JDI představilo displej, který pomůže výrazně zmenšit telefony

Blíží se doba bezrámečková. JDI představilo displej, který pomůže výrazně zmenšit telefony

Rámečky okolo displejů mobilních telefonů jsou nezřídka zbytečně široké, a tak je toto nehospodaření s místem výrobcům často vytýkáno. V rámečkách se ale skrývají obvody, reproduktory a další ovládací prvky. U displeje je pak nutný především spodní rámeček, kde se ukrývají veškeré obvody nutné pro chod samotného zobrazovače, a tak s jeho velikostí nešlo příliš pracovat.

jdi-full-active

Japonská společnost JDI však přišla na způsob, jak část obvodů vměstnat přímo do displeje, a tak se zbavit i spodního, a zároveň nejširšího, rámečku. V konečném důsledku pak zůstane pouze displej, který má na všech stranách stejně široké okraje. Jako demonstraci nové konstrukce představilo JDI i 5,5″ LCD panel s Full HD rozlišením.

SharpV příštím roce by se Sharp Aquos mohl zbavit i spodního rámečku pod displejem.

Představená technologie umožní výrobcům pracovat na zařízeních s výrazně tenčími rámečky okolo celého displeje, a tak se možná dočkáme i telefonu od Sharpu, který bude veliký pouze tak, jak velký bude osazený panel. Otázkou však je, kam poté umístit všechny ostatní prvky, jako reproduktor, mikrofon, selfie kameru a další sensory, které se běžně objevují na čelní straně telefonu. JDI však počítá s nasazením do masové výroby až na konci března příštího roku, výrobci tedy mají ještě dost času na vymýšlení řešení.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

13 komentářů

 1. SLOVovca (neregistrovaný)

  Blíží se doba náhodných dotyků při obyčejném držení přístroje v ruce ….

  • To bude jistě zajímavý oříšek, ale dá se to softwarově řešit. I u dnešních tabletů je běžné, že rozlišuje druhy dotyku. Takže můžeš normálně psát stylusem a zároveň mít položenou ruku na displeji a zařízení si s tím poradí. Určitě si zaznamenal video s jakýmsi prototypem od tuším Nokia kde demonstrovali různá dotyková a bezdotyková gesta, tam displej krásně rozeznal uchopení zařízení. Takže pokud mobil vezmeš běžným způsobem do ruky, může dotyk prostě ignorovat. Je to sice drbání se pravou rukou za levým uchem, ale bezrámeček vypadá skvěle.

 2. Olí (neregistrovaný)

  JDI dodává displeje i sony zeby konec rámečku u xperii… No sice nez to sony zavede bude beztak pozde.. Prehmatavani me sralo u s6e, zatim jsem nevytusil k cemu je dobre mit zahnuty displej stale jsem telefon naklanel, divné prostě v oraxi nevyuzitelne.. Proc si ubirat plochu obrazovky tomu nerozumím….

 3. Martin Nebes (neregistrovaný)

  Vlastním SHARP AQUOS CRYSTAL X a jsem s ním spokojen mám ho už rok, byl vydaný koncem roku 2014 a dizajn je pořád nadčasový. Jako reproduktor je použitý samotný displej a funguje to skvěle.

  • Jj, ten vypadá moc dobře. Škoda, že to šlape na Androidu…..

  • Martin (neregistrovaný)

   Ahoj Martine,
   jak ti Sharp běhá v našich kočinách. Vždy jsem četl, že je s naším pásmem nekompatbilní. Znamená tvoje zkušenost, že si lze shapr dovést a provozovat v čr? díky za odpověď

   • Martin Nebes (neregistrovaný)

    Ahoj, funguje bez problémů nano SIM, jen LTE nejde pásmo 800mhz v Japonsku band 19 u nás je 20. V Ostravě slušné pokrytí pásma 1800mhz u Vodafone a 900mhz. Přístroj je v Angličtině odblokovný od operátora Softbank pro kterého byl vyroben. Koupen z kyoex.com

 4. Stejně nevím co těm výrobcům tak dlouho trvá… takový Ironmen má mobil úplně bez rámečků už několik let…. ????

  • Johny (neregistrovaný)

   třeba se ti splní přání až spustí ten fúzní reaktor a náhodou by se jim podařilo u toho otevřít multidimenzionální bránu ;D

 5. Bary (neregistrovaný)

  Přední kameru, senzory a sluchátko bude kde ?
  Až to půjde zabudovat do displeje tak dobře.
  Mě osobně rámeček dole a nahoře vůbec nevadí spíž naopak.
  už tak při ovládání na šířku se sem tam dotknu displeje.
  Ať žije ergonomika, budu držet telefon 4 prsty za rohy a stylus v puse super.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).