TOPlist

BlackBerry představuje vlastní tablet PlayBook s 1GHz CPU a dvěma HD kamerami (aktualizováno)

Jako všichni ostatní, i RIM chce přispět svou troškou do mlýna rychle rostoucího trhu tabletů a před několika hodinami v San Franciscu představil zbrusu nový tabletnesoucí název PlayBook. Výrobce zařízení s ostružinou ve znaku u tohoto modelu slibuje kvalitní webový prohlížeč, opravdový multitasking, vysoký multimediální výkon, a to vše ve spojení s tradičně kvalitním zabezpečením. Programátoři aplikací se mohou těšit na propracované vývojové prostředí.

PlayBook se pochlubí dvěma HD kamerami pro snímání videa a videokonference, které mohou pracovat zároveň. Přítomen je i HDMI výstup a stereo reproduktory. Komunikace s BlackBerry telefony bude zajištěna přes zabezpečené Bluetooth připojení a je skrze ni možné prohlížet emaily, BBM zprávy, kalendář, úkoly, dokumenty a další obsah vaší ostružiny. Obě zařízení bude možno jakkoli používat bez obav o synchronizaci nebo duplikaci dat. BlackBerry PlayBook je též připraven pro podnikové využití a plně kompatibilní s BlackBerry Enterprise Server. Při spojení přes Bluetooth je obsah možné prohlížet na tabletu, nicméně zde je pouze dočasně uložen a trvale zůstává jen v telefonu. Odpadají tak problémy s ochranou a řízením dat, kdy je více těchto tabletů mezi zaměstnanci.

Linuxová architektura QNX Neutrino přináší výkon, vysokou škálovatelnost a zabezpečení dle Common Criteria EAL 4+. Operační systém vyhovuje požadavkům POSIX, umožňuje snadnou přenositelnost kódu na základě jazyka C, podporuje Open GL pro 2D a 3D. Poběží i programy v BlackBerry WebWorks (aplikace poběží na PlayBooku stejně dobře jako na telefonu s OS6) a Adobe Mobile AIR.

- - -

Hardwarové parametry
Procesor: 1GHz ARM Cortex A9 procesor, dvoujádrový
Displej: 7″ LCD, 1024 x 600 px, WSVGA, kapacitní displej s podporou gest a multitouch
Operační systém: BlackBerry Tablet OS s podporou symetrického multiprocesingu
Paměť: 1 GB RAM, 16 GB nebo 32 GB vnitřní paměti (podle typu)
Fotoaparát: dvě HD kamery (přední 3MPx + zadní 5MPx), podporuje nahrávání 1080p HD videa
Přehrávání videa: 1080p HD video, podpora formátů H.264, MPEG, DivX, WMV
Přehrávání audia: MP3, AAC, WMA HDMI video výstup
Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
Rozměry: 130 x 193 x 10 milimetrů
Hmotnost: 400 gramů včetně baterie
Konektory: microHDMI, microUSB, nabíjecí konektor
Podporované technologie: otevřená, flexibilní platforma s podporou WebKit/HTML5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL, Java

RIM později počítá s uvedením 3G a 4G verze. BlackBerry PlayBook bude od začátku příštího roku dostupný v USA a v průběhu léta zamíří na další světové trhy, tak snad se s ním setkáme i v České republice. Zařízení vypadá velmi zajímavě a výbava není vůbec špatná, avšak někoho může odradit menší úhlopříčka displeje a je docela možné, že ani cena nebude lidová a může se pohybovat v rozmezí 18 000 – 20 000 Kč (náš odhad). A jak se tahle novinka líbí vám? Uvažovali byste o PlayBooku nebo raději sympatizujete s Android tablety či iPadem?

Aktualizováno ve 12:30: Server NetbookNews.com zveřejnil video s reálným přístrojem. PlayBook však zůstal ukrytý za ochranným sklem, jelikož jej výrobce zatím do rukou novinářů nechtěl svěřit. Několik nových detailů se rovněž objevilo v článku na TechRadar.com. Jak už víme ze specifikace, procesor je dvoujádrový Cortex A9 s frekvencí 1 GHz. Zařízení je pochopitelně vybaveno vlastním grafickým procesorem (GPU), nejedná se však o MALI GPU, které má ARM připravené právě ke svým procesorům, ale o nějaký zatím nepředstavený čip využívající SIMD instrukcí. V kuloárech se tak začalo spekulovat, že by nový PlayBook mohl být vybavený čipem nVidia Tegra 3, tak uvidíme, jakého upřesnění se v tomto směru dočkáme.

RIM zatím tají i přesné informace o akumulátoru, nicméně jejich CEO se před časem nechal slyšet, že by nikdy nechtěl používat zařízení, které při používání vydrží méně než den, tak snad se tohle tvrzení vývojáři rozhodli přenést i na PlayBook. BlackBerry dokázalo vyvinout celou řadu zajímavých technologií, například při datové komunikaci dosahují ostružiny až osmkrát nižšího přenosu dat než běžné telefony. Není také vyloučeno, že se později neobjeví verze s 10″ displejem. RIM má s tablety do budoucna velké plány a jejich první vlaštovka s názvem PlayBook to jen dokazuje.

- - -

Zdroje: BlackBerry PlayBook, Engadget, TechRadar

Autor článku Standa
Standa

Kapitoly článku