Domů » Články » BlackBerry Messenger: Od léta dostupný také pro Android a iOS

BlackBerry Messenger: Od léta dostupný také pro Android a iOS

Na slunné Floridě v USA právě skončila hlavní keynote konference BlackBerry Live a navzdory tomu, že očekávání nebyla příliš vysoká, představil nakonec CEO Thorsten Heins několik velkých novinek.

Tou první z nich je představení cenově dostupného modelu BlackBerry Q5. Jedná se prakticky o stejné zařízení jako to, o němž jsme psali pod neoficiálním názvem R10; tomuto telefonu se ale budeme věnovat později v samostatném článku. Druhou  největší novinkou, kterou se Kanaďanům podařilo utajit až do keynote, je rozšíření legendárního komunikačního protokolu BBM na další operační systémy.

BlackBerry Messenger by měl na konkurenční platformy dorazit v létě, zpočátku bude podporovat systémy iOS6 a Android od verze 4.0 výš, o Windows Phone během keynote nepadlo slovo, dá se však předpokládat, že do repertoáru přibyde později. Aplikaci si budete moci stáhnout zdarma a v den spuštění nabídne základní funkcionalitu, do které patří textové zprávy, sdílení souborů a chatovací BBM skupiny. Na pokročilé funkce (jako audio a video hovory nebo živé sdílení obrazovky), které dnes fungují na telefonech BlackBerry, si budou muset uživatelé iOS a Androidu ještě chvilku počkat.

Tímto máme ta nejdůležitější fakta za sebou a zbývá se jen zamyslet nad tím, co tento krok vlastně znamená. V České republice příliš lidí BBM nezná, konec konců i samotná značka BlackBerry u nás není zdaleka tak populární jako Apple nebo Google. Za hranicemi české kotliny ale používá BlackBerry Messenger nezanedbatelné množství lidí. Thorsten Heins dokonce během keynote uvedl konkrétní čísla – celkem používá BBM 60 miliónů uživatelů, kteří denně odešlou dohromady přes 10 miliard zpráv, nejde tedy zdaleka o okrajovou komunitu. Otázka spíše zní, co může BBM nabídnout ostatním platformám. Na ostružinových telefonech je tento nativní messenger unikátní v tom, že je pevnou součástí systému, což znamená, že od prvního přihlášení do BlackBerry ID běží neustále na pozadí a nemusíte aplikaci ani spouštět, ani se nijak přihlašovat. Další výhodou je právě pokročilé propojení BBM napříč celým systémem, prakticky jakýkoliv obsah od fotek po články z prohlížeče můžete přes kontextovou nabídku okamžitě sdílet libovolnému BBM kontaktu nebo celé skupině. Stejně tak prakticky všechny hry a aplikace pro BlackBerry dnes nabízí možnotst připojení k BBM, díky kterému můžete s kamarády soupeřit ve hrách o lepší časy a tak dále. Nezanedbatelným faktorem je i vysoké zabezpečení komunikace přes BBM, zatím však nevíme, jak to bude s šifrováním vypadat na jiných platformách.

  

Čímž nemíním nějak vychvalovat BBM, spíše naopak se snažím poukázat na to, proč je BlackBerry Messenger tak výjimečný ve spojení se systémem BlackBerry 10. Spousta z těchto výhod totiž odpadne u portované verze na jiných operačních systémech. Android je poměrně otevřený operační systém, který nabízí nepřeberné možnosti customizace, tudíž tam se ještě možná dočkáme částečné integrace do systému; na iOS se ale BBM stane jen dalším kecálkem, který si spustíte z menu jako aplikaci a pak ji zas zavřete, Apple je poměrně přísný co se týče zásahu aplikací třetích stran do systému, takže tam žádné zázraky očekávat nemůžeme.

Je tedy otázkou, co bude vůbec lákat uživatele non-BlackBerry zařízení, aby si na svůj smartphone nainstalovali další messenger a začali ho aktivně využívat. Z mého pohledu tato novinka spíše potěší lidi, kteří přešli od BlackBerry ke konkurenci a chyběl jim diskuzní kruh lidí z BBM, pro společnost BlackBerry je tenhle krok podle mě nahození udice do neznámých vod s nadějí, že se někdo chytne na návnadu a půjde se do obchodu podívat jak že vlastně ty nové ostružiny vypadají a co nabízí oproti konkurenci.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Aby to nedopadlo jako Google now na Iphone/Ipadu. Na Ipadu mini mi akrotát vybíjí baterii :-)

 2. VVelda (neregistrovaný)

  Třeba proto, aby mohl člověk chatovat s jinými lidmi co mají BBM? To jsou zase otázky a přitom by stačilo zapnout mozek.

 3. teekey (neregistrovaný)

  Spis je zajimave, ze na „vsech“ svetovych internetovych magazinech, ktere patri k tem opravdu nejnavstevovanejsim si muzeme o BlackBerry precit, protoze znacka BlackBerry po letech opravdu zaziva renesanci. Vyjimkou nejsou ani clanky na serverech, ktere jsou cilene na konkretni platformy: Android, WP, iOS… jenom u nas se o BlackBerry prilis nepise. Mozna az za par dnu, pockame az „top“ ceske servery zrecykluji vsechny vstupy :)

 4. JJ svatá pravda. O Blackberry se většinou dočtu jen okrajově a na většinu informací musím použít zahraniční servery. Když se testují top telefony výrobců tak většinou Blackberry Z10 chybí :-(.

 5. Rezza (neregistrovaný)

  Tak Z10 se posledni dobou objevila vsude a celkem BB ted viri vody vic nez driv :) Aspon Aleca jsem dnes po praci (a pri praci – nabytek na terasu ;-) sledoval na zivo a zacina to vypadat cim dal lip! Jeste kdyz vydaji Torch-like slider a prevedu na BB celou rodinu i okoli…

  Btw. o BBM na ostatni platformy se mluvi celkem dlouho, ale pravda – oficialne potvrzene to bylo az dnes.

 6. Martin P. (neregistrovaný)

  Ad BBM na Windows Phone.

  Pokud MS nedovolí běžet v multitaskingu, jako servis aplikace třetích stran tak žádný BBM nemá pro WP význam. Proto o měm nemluvily

  I iOS umožňuje multitasking a push notifikaci. Tedy má tam BBM význam . Třeba nejde integrovat tolik, ale proti WP vůbec jde.

  • Jen tak mimochodem, WP8 používá stejný systém multitaskingu jako iOS a Android, push notifikace také podporuje. Takže mi celkem uniká smysl tohoto příspěvku.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Důležité je : …. jako servis aplikace třetích stran… Nebavím se o aplikacích, které si MS napíše samo pro sebe. Aplikace třetích stran = aplikace jiných výrobců, které si tam dodatečně nainstalujete.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).