BlackBerry Messenger: Od léta dostupný také pro Android a iOS

Na slunné Floridě v USA právě skončila hlavní keynote konference BlackBerry Live a navzdory tomu, že očekávání nebyla příliš vysoká, představil nakonec CEO Thorsten Heins několik velkých novinek.

Tou první z nich je představení cenově dostupného modelu BlackBerry Q5. Jedná se prakticky o stejné zařízení jako to, o němž jsme psali pod neoficiálním názvem R10; tomuto telefonu se ale budeme věnovat později v samostatném článku. Druhou  největší novinkou, kterou se Kanaďanům podařilo utajit až do keynote, je rozšíření legendárního komunikačního protokolu BBM na další operační systémy.

BlackBerry Messenger by měl na konkurenční platformy dorazit v létě, zpočátku bude podporovat systémy iOS6 a Android od verze 4.0 výš, o Windows Phone během keynote nepadlo slovo, dá se však předpokládat, že do repertoáru přibyde později. Aplikaci si budete moci stáhnout zdarma a v den spuštění nabídne základní funkcionalitu, do které patří textové zprávy, sdílení souborů a chatovací BBM skupiny. Na pokročilé funkce (jako audio a video hovory nebo živé sdílení obrazovky), které dnes fungují na telefonech BlackBerry, si budou muset uživatelé iOS a Androidu ještě chvilku počkat.

Tímto máme ta nejdůležitější fakta za sebou a zbývá se jen zamyslet nad tím, co tento krok vlastně znamená. V České republice příliš lidí BBM nezná, konec konců i samotná značka BlackBerry u nás není zdaleka tak populární jako Apple nebo Google. Za hranicemi české kotliny ale používá BlackBerry Messenger nezanedbatelné množství lidí. Thorsten Heins dokonce během keynote uvedl konkrétní čísla – celkem používá BBM 60 miliónů uživatelů, kteří denně odešlou dohromady přes 10 miliard zpráv, nejde tedy zdaleka o okrajovou komunitu. Otázka spíše zní, co může BBM nabídnout ostatním platformám. Na ostružinových telefonech je tento nativní messenger unikátní v tom, že je pevnou součástí systému, což znamená, že od prvního přihlášení do BlackBerry ID běží neustále na pozadí a nemusíte aplikaci ani spouštět, ani se nijak přihlašovat. Další výhodou je právě pokročilé propojení BBM napříč celým systémem, prakticky jakýkoliv obsah od fotek po články z prohlížeče můžete přes kontextovou nabídku okamžitě sdílet libovolnému BBM kontaktu nebo celé skupině. Stejně tak prakticky všechny hry a aplikace pro BlackBerry dnes nabízí možnotst připojení k BBM, díky kterému můžete s kamarády soupeřit ve hrách o lepší časy a tak dále. Nezanedbatelným faktorem je i vysoké zabezpečení komunikace přes BBM, zatím však nevíme, jak to bude s šifrováním vypadat na jiných platformách.

  

Čímž nemíním nějak vychvalovat BBM, spíše naopak se snažím poukázat na to, proč je BlackBerry Messenger tak výjimečný ve spojení se systémem BlackBerry 10. Spousta z těchto výhod totiž odpadne u portované verze na jiných operačních systémech. Android je poměrně otevřený operační systém, který nabízí nepřeberné možnosti customizace, tudíž tam se ještě možná dočkáme částečné integrace do systému; na iOS se ale BBM stane jen dalším kecálkem, který si spustíte z menu jako aplikaci a pak ji zas zavřete, Apple je poměrně přísný co se týče zásahu aplikací třetích stran do systému, takže tam žádné zázraky očekávat nemůžeme.

Je tedy otázkou, co bude vůbec lákat uživatele non-BlackBerry zařízení, aby si na svůj smartphone nainstalovali další messenger a začali ho aktivně využívat. Z mého pohledu tato novinka spíše potěší lidi, kteří přešli od BlackBerry ke konkurenci a chyběl jim diskuzní kruh lidí z BBM, pro společnost BlackBerry je tenhle krok podle mě nahození udice do neznámých vod s nadějí, že se někdo chytne na návnadu a půjde se do obchodu podívat jak že vlastně ty nové ostružiny vypadají a co nabízí oproti konkurenci.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku