BlackBerry Bridge: Data z chytrého telefonu na PlayBook zdarma také v ČR

Pokud si brousíte zuby na nový tablet od kanadské společnosti RIM a váháte, jestli si pořídíte WiFi nebo 3G verzi, pak vám jistě tato informace pomůže se rozhodnout. V případě, že nemáte ostružinový smartphone a pořídíte si WiFi verzi PlayBooku, nemusíte se obávat, že zůstanete závislí pouze na Wifi hotspotech. Pokud váš chytrý telefon umí tethering, neboli sdílení dat operátora přes WiFi nebo Bluetooth, bez problémů je nasdílíte i do PlayBooku. 

Jestli již vlastníte nějaký chytrý telefon od BlackBerry a máte aktivovaný speciální datový tarif BIS či BES, pak možná víte, že je v České republice tethering možný pouze za další příplatek u operátora. Velká záchrana, která ušetří vaše peníze i nervy, se jmenuje BlackBerry Bridge. Jedná se vlastně o takovou softwarovou “spojku”, díky které spárujete svůj ostružinový telefon s PlayBookem přes zabezpečený Bluetooth kanál; vaše emaily, kontakty z adresáře i BBM a události z kalendáře se tak stanou přístupné i na tabletu. Přičemž pokud otevřete email na PlayBooku, zobrazí se okamžitě jako přečtený i na smartphonu a tak dále.

- - -

To ale není vše,co Bridge zvládne. PlayBook jde na trh v Severní Americe již zítra a kanadští vývojáři z RIM pracují naplno, aby se k zákazníkům dostal s co největší výbavou. Nedávno se tak dočkal nové funkce, a to sice BlackBerry Bridge Browser. Jedná se o šikovnou aplikace, která umožní na PlayBooku používat prohlížeč internetu s využitím dat ze smartphonu. Jestli si říkáte, že je to to samé jako tethering, vyvedu vás z omylu, tady to funguje trochu odlišně. Díky funkci tethering se z vašeho telefonu stane modem a když si tablet vyžádá data pro prohlížeč, tak je telefon využit jako zdroj vytáčeného spojení s operátorem. A za to si v ČR doplatíte od 200 Kč měsíčně navíc. Díky BlackBerry Bridge Browser ale vyšle PlayBook nejdříve požadavek do smartphonu, ten si potřebná data stáhne přes svůj internetový prohlížeč a pošle je do tabletu přes Bluetooth. Cenné kilobajty tedy doluje přímo ze zabezpečených serverů společnosti RIM, a ne z přípojného bodu vašeho operátora; přenesená data jsou tedy již zahrnuta v rámci tarifu BIS/BES.

Obzvlášť dobrá zpráva je to právě pro uživatele z České republiky. Jinde ve světě bývá totiž běžné, že u operátora dostanete k tarifu BIS i balíček dat pro tethering zdarma, například americký Rogers dává jako bonus 1 GB dat měsíčně. V ČR zaplatíte u T-Mobile nebo O2 299 Kč měsíčně za BIS, který nemá sice omezení co do množství přenesených dat, ale má několik jiných limit, mezi něž patří nemožnost sdílet data do jiného zařízení, za to se u nás připlácí. Díky BlackBerry Bridge si ale můžete začít šetřit na Wi-Fi verzi PlayBooku aniž byste se obávali, že mimo dosah routeru zůstanete “na suchu”. Pro lepší představu jak propojení BlackBerry smartphonu s PlayBookem vypadá se podívejte na přiložené video.

Zdroj: CrackBerry

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku