Domů » Články » BlackBerry Bridge: Data z chytrého telefonu na PlayBook zdarma také v ČR

BlackBerry Bridge: Data z chytrého telefonu na PlayBook zdarma také v ČR

Pokud si brousíte zuby na nový tablet od kanadské společnosti RIM a váháte, jestli si pořídíte WiFi nebo 3G verzi, pak vám jistě tato informace pomůže se rozhodnout. V případě, že nemáte ostružinový smartphone a pořídíte si WiFi verzi PlayBooku, nemusíte se obávat, že zůstanete závislí pouze na Wifi hotspotech. Pokud váš chytrý telefon umí tethering, neboli sdílení dat operátora přes WiFi nebo Bluetooth, bez problémů je nasdílíte i do PlayBooku. 

Jestli již vlastníte nějaký chytrý telefon od BlackBerry a máte aktivovaný speciální datový tarif BIS či BES, pak možná víte, že je v České republice tethering možný pouze za další příplatek u operátora. Velká záchrana, která ušetří vaše peníze i nervy, se jmenuje BlackBerry Bridge. Jedná se vlastně o takovou softwarovou „spojku“, díky které spárujete svůj ostružinový telefon s PlayBookem přes zabezpečený Bluetooth kanál; vaše emaily, kontakty z adresáře i BBM a události z kalendáře se tak stanou přístupné i na tabletu. Přičemž pokud otevřete email na PlayBooku, zobrazí se okamžitě jako přečtený i na smartphonu a tak dále.

- - -

To ale není vše,co Bridge zvládne. PlayBook jde na trh v Severní Americe již zítra a kanadští vývojáři z RIM pracují naplno, aby se k zákazníkům dostal s co největší výbavou. Nedávno se tak dočkal nové funkce, a to sice BlackBerry Bridge Browser. Jedná se o šikovnou aplikace, která umožní na PlayBooku používat prohlížeč internetu s využitím dat ze smartphonu. Jestli si říkáte, že je to to samé jako tethering, vyvedu vás z omylu, tady to funguje trochu odlišně. Díky funkci tethering se z vašeho telefonu stane modem a když si tablet vyžádá data pro prohlížeč, tak je telefon využit jako zdroj vytáčeného spojení s operátorem. A za to si v ČR doplatíte od 200 Kč měsíčně navíc. Díky BlackBerry Bridge Browser ale vyšle PlayBook nejdříve požadavek do smartphonu, ten si potřebná data stáhne přes svůj internetový prohlížeč a pošle je do tabletu přes Bluetooth. Cenné kilobajty tedy doluje přímo ze zabezpečených serverů společnosti RIM, a ne z přípojného bodu vašeho operátora; přenesená data jsou tedy již zahrnuta v rámci tarifu BIS/BES.

BlackBerry Bridge Walkthrough on the BlackBerry PlayBook

Obzvlášť dobrá zpráva je to právě pro uživatele z České republiky. Jinde ve světě bývá totiž běžné, že u operátora dostanete k tarifu BIS i balíček dat pro tethering zdarma, například americký Rogers dává jako bonus 1 GB dat měsíčně. V ČR zaplatíte u T-Mobile nebo O2 299 Kč měsíčně za BIS, který nemá sice omezení co do množství přenesených dat, ale má několik jiných limit, mezi něž patří nemožnost sdílet data do jiného zařízení, za to se u nás připlácí. Díky BlackBerry Bridge si ale můžete začít šetřit na Wi-Fi verzi PlayBooku aniž byste se obávali, že mimo dosah routeru zůstanete „na suchu“. Pro lepší představu jak propojení BlackBerry smartphonu s PlayBookem vypadá se podívejte na přiložené video.

Zdroj: CrackBerry

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

13 komentářů

 1. No jo, RIM naštěstí nemá problém řešit problémy do hloubky a používá hlavu. To se ostatním výrobcům příliš často neděje.

 2. Další důvod proč si BB Play book pořídit. Zajímá mě, zde se u nás ale bude prodávat…

 3. Ad první obrázek: co má PlayBook společného s Tronem 2.0, kde byl použit koncept Nokie? Skoro se divím, že tohle Nokii uniklo.

 4. Viděl jsem už více videí na téma PlayBook, ale tady se mi ten interface nezdál dvakrát rychlý, zatímco jinde celkem ano. Žeby to bylo těmi BlueTooth přenosy?

 5. A čo je na tom ako také uchvatné? Že musí niečo RIM doprogramovať extra navyše aby majitelia Blacberry telefónu s ním nemusile pri obyčajnom tetheringu platiť peniaze navyše mimo paušalu?

 6. To je presne typ otazek, na ktere je zbytecne odpovidat, protoze pokud jsi ani po zjisteni vsech vyhod, co BlackBerry Bridge poskytuje, je neocenil, nejsou proste pro tebe a nevyuzil bys je.

 7. Michal Javůrek

  steve: Tyhle komentáře nechápu. Proč to píšeš, když to stejně nikoho nezajímá. Rada pro příště, stoupni si před zeď a zkus na ni svůj názor pořádně zakřičet. Efekt to bude mít stejný jako když tady vybliješ podobnou kravinu.

 8. Tak mi vysvetli čo je na tom výhodne, že tethering u BLackeberry môžem využiť len u Jedneho tabletu za využitia special programu a len pre niektore aplikácie oproti normalnemu tetheringu u iných telefonov s hocijakým zriadenim bez obmedzení?
  Toto nieje žiadna special funkcia len zmenšenie obmedzenia.

 9. @ uni: PlayBook nemá s Tronem celkem nic společného, na obrázku je jen ukázka přehrávání videa. Zvolil jsem ho jenom proto, že tam hezky ladí s BlackBerry Torch.

  @ -pekr- : jj, říká to i Kevin ve videu, že ty prodlevy při načítání mailů atp. jsou pravděpodobně způsobeny faktem, že se data načítají přes bluetooth, ale třeba to ještě RIM doladí.

  @element332: Emailový klient a některé PIM funkce slíbil RIM dodat v updatu do 60ti dnů. Faktem je, že se jedná o zcela nový systém a i první tablet od RIM jako takový. Třeba WP7 je taky zcela nová a dle mě velmi perspektivní platforma a kdyby Microsoft zvládal doplňovat nedostatky a funkce tak rychle, jako RIM, tak by sklidil značně méně kritiky. RIM si uvědomil, že cesta, kterou jde systém z jejich smartphonu už je stará a brzo nebude mít co nabídnout, proto dal dokupy nový tým nadaných lidí a PlayBook i s novým systémem na bázi QNX je jejich prvním plodem.

  @steve: BlackBerry Bridge slouží především k „živému“ propojení PlayBooku a BlackBerry smartphonu, čili nemusíš dvakrát stahovat maily, znovu vytvářet či synchronizovat události v kalendáři atd. Vše, co máš na smartphonu je okamžitě přístupné i na PlayBooku. Takže si ráno zapneš BlueTooth, dáš si telefon do kapsy nebo brašny a cestou do práce si přečteš a odpovíš na maily, zorganizuješ si den, podíváš se na oblíbené webové stránky atd. V článku jsem jen zdůraznil výhody, které přináší JEDNA Z FUNKCÍ BlackBerry Bridge, není to zdaleka hlavní, natož jediná funkce.

 10. Když už se tu mluví o bluetoothu. Taky se obávám že nebude rychlostně zvládat ta kvanta dat. Ale možná to mají pořešené a ví co dělají. Aspoň v to doufám.

 11. jdu do něj… už aby byl :-) A BB mám taky už nějaký ten pátek. SUPER!

 12. to element332: Když něco slíbí RIM, tak bych tomu rozhodně věřil víc než když to slíbí Microsoft. Zatím jsem neměl problém v tomhle směru:-)

 13. Stepan (neregistrovaný)

  Playbook právě dorazil. Škoda, že jsem nesehnal někde zmiňovanou 3G verzi, ale snad příště….

  Co se Bridge týče, tak nejsem tak úplně happy a nemyslím, že to RIM „domyslel“. Ostatně vy jste někdo přišel na důvod, proč mít de facto dva browsery (Bridge a „nativní“)? Dvoje záložky, dvoje nastavení? Když je to de facto stejný browser a liší se jenom typ připojení?

  Nevím jak na ostatní, ale mě tohle schizma (což řeší uživatelé s BB telefonem) docela zarazilo. Mám „kontakty“ a „bridge kontakty“…… „kalendář“ a „bridge kalendář“. V offline režimu je ale cokoli „bridge“ nepoužitelný. A být stále online na dvou zařízeních? Zrovna na cesty to není moc příjemný – vybíjejí se obě baterie (a že třeba 9900 má problém).

  Fakt jsem nečekal, že mě RIM postaví před dilema, zda na Playbooku zprovoznit připojení k Exchange i mimo RIM infrastrukturu, tedy nastavit to tam jako účet k synchronizaci.. Řešil jste to někdo?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).