TOPlist

BlackBerry 9800 Torch: Pochodeň z Kanady (uživatelská recenze)

BlackBerry 9800 Torch je pro kanadskou společnost RIM přelomový. Dlouhá léta dodávala firma na trh přístroje s jednotnou konstrukcí, která byla tvořena QWERTY klávesnicí, nad kterou byl horizontálně umístěný displej. Nakonec i v Kanadě podlehli dotykové módě a vypustili do světa model Storm. Ten se po čase dočkal nástupce v podobě Stormu 2. Nyní se hlásí o slovo model 9800 Torch, který si bere od každého něco. Konstrukce nabídne dotykový displej, dá se ale ovládat i pomocí  trackpadu a k dispozici je rovněž výsuvná QWERTY klávesnice.  Zároveň je Torch prvním přístrojem s operačním systémem BlackBerry OS 6.

Začneme obsahem balení. přístroj dostanete v malé černé krabici, ve které se kromě samotného telefonu skrývá ještě baterie o kapacitě 1270 mAh, 4GB microSD karta, nabíječka, USB kabel pro spojení s počítačem a „pecková“ sluchátka zakončená standartním 3,5 mm konektorem. Dále pak nezbytná dokumentace a jako bonus čistící hadřík na displej. Bohužel se u tohoto modelu asi začalo šetřit a v balení není žádné pouzdro. A nyní už pojďme na samotnou „ostružinu“.  Trochu netypická je na dnešní poměry hmotnost, která je 161 gramů včetně baterie, kryt telefonu je přitom celý z plastu.

V zavřeném stavu má BlackBerry Torch rozměry 111 x 62 x 14, 6 mm a v otevřeném se první hodnota navýší na 148 mm. Telefon padne pěkně do ruky a i v otevřeném stavu je dobře vyvážený. Kapacitní dotykový displej o úhlopříčce 3,2″ nabídne rozlišení HVGA (360 x 480 px). Konkurence je v tomto směru o hodně dál, ale pro běžné používání je rozlišení dostačující. Reakce na dotyk jsou okamžité a čitelnost na přímém slunci ukázková.  Jas může být regulován automaticky podle okolního osvětlení nebo je zde možnost manuálního nastavení v deseti krocích. K dispozici je i automatické otočení displeje podle polohy a to na obě strany a v celém systému.

- - -

Pod displejem najdeme čtyři klasická ovládací tlačítka jako u nedotykových přístrojů BlackBerry; mezi nimi je ještě umístěný trackpad. Pomocí těchto prvků jde telefon plně ovládat bez potřeby sahat na displej. Pohyb v nabídkách pomocí trackpadu je rychlý a přesný, jeho citlivost si můžete sami nastavit v menu podle vlastní potřeby.  Pro připojení sluchátek slouží klasický 3,5mm konektor umístěný na pravé straně. Pod ním najdete dvojtlačítko k ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Na levé straně je pouze microUSB konektor pro nabíjení a připojení k počítači.  Poslední ovládací prvky se nachází na horní straně. Najdeme zde dvě tlačítka. Jedno slouží k uzamknutí telefonu, druhé je téměř nevyužité.  Slouží jako pauza při přehrávání hudby nebo videa a při hovoru s ním můžete ztlumit mikrofon. Mezi těmito tlačítky je vyvedený otvor hlasitého reproduktoru.  Je to praktické místo, protože při položení na stůl nedochází k útlumu.  Jeho kvalita je pouze průměrná, zcela postrádá basy a i hlasitost by mohla být vyšší.

- - -

Informační dioda vpravo nad displejem upozorňuje na zmeškané události, a pokud si nainstalujete nějaký ovládací program, můžete pro jednotlivé události nastavit celou řadu druhů signalizace (včetně délky blikání a barvy). V základu je možné upozorňování pouze zapnout nebo vypnout. Na zadní straně je objektiv fotoaparátu s rozlišením 5MPx a přisvětlovací dioda. Po naistalování správného programu jde použít také jako svítilna. Kryt baterie je pogumovaný a najdete na něm drobné vroubky. Velikou výhodou je, že na něm nezůstávají žádné otisky prstů a telefon v ruce neklouže. Použití kůže jako u předchozích modelů by ale bylo elegantnější.

- - -

Výsuvná QWERTY klávesnice je přibližně stejně velká jako u modelu BlackBerry 9700. Musel jsem si na ni ale chvíli zvykat, zdvih tlačítek je o něco nižší a kladou menší odpor. Po pár dnech už jsem na ni ale psal stejně rychle a s minimem překlepů. V nastavení si dokonce můžete zvolit, zda chcete QWERTY nebo QWERTZ rozlišení; je to drobnost, ale potěší. Na softwarovou klávesnici nemá toto nastavení vliv, ta zůstává stále QWERTY. U softwarové klávesnice se ještě na chvíli zastavím. K dispozici máte dva druhy.  Kromě klasického rozložení ještě půlené, kdy na jednom tlačítku jsou dva znaky.  Klasická telefonní klávesnice, kde jsou na jednom tlačítku znaky tři, k dispozici není, což je škoda. Na krátký text, kdy nechcete vysouvat hardwarovou klávesnici, bych ji velice ocenil.

- -

Jak je u BlackBerry zvykem, dílenské zpracování je opět na špičkové úrovni. V zavřeném stavu se nikde nic ani nehne. V otevřeném je po silnějším stisku malá vůle v levé spodní části, ale je to téměř nepozorovatelné.  Odpor kladený při otvírání mi přijde optimální; otevírání napomáhají pružinky, které v obou polohách pozici klávesnice dostatečně fixují. K samovolnému otevírání například při nošení v kapse nedochází.

- -

BlackBerry Torch podporuje připojení přes UMTS, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1 a najdeme v něm i GPS modul. Hodnota RAM byla navýšena na 512 MB, což je opravdu královská kapacita; BlackBerry OS 6 je totiž co se týče práce s pamětí velice úsporný. I po spuštění zhruba 20 aplikací se mě nepodařilo dostat pod 300 MB volné paměti. Pro uložení dat máte k dispozici 512 MB aplikační paměti, 4 GB FLASH paměti a samozřejmě i slot pro microSDHC karty. Po připojení k počítači jde s oběma úložišti pracovat jako s běžnými disky. O opravdu svižný chod systému se stará procesor Marvell PXA930 s frekvencí 624 MHz.

- -

Nový operační systém BlackBerry 6 je spíše evolucí než revolucí.  Je velice rychlý a stabilní, ale to byla i předchozí verze, což mi jistě majitelé jiných BlackBerry telefonů potvrdí.   Nejvíce změn se tak odehrálo v grafice a uživatelském prostředí.  Zatímco u starého systému byla většina vnořených nabídek pouze textová, nové prostředí je oblečeno do líbivějšího kabátku.  Asi nejvíce je to patrné na základní obrazovce. Horní část je rezervována pro zobrazování všech dostupných informací. V prvním řádku vidíte údaje o čase, signálu a další údaje. Po kliknutí na tuto oblast se otevře správce připojení s možností rychlého zapnutí a nastavení všech připojení.

- - -

O řádek níže je notifikační část, kde se zobrazují ikony zmeškaných událostí a zároveň zde můžou být informace z dalších programů (například přesný stav baterie). Po kliknutí na tento řádek se zobrazí výpis tří nejbližších událostí z kalendáře.  Vlevo je umístěna ikona pro rychlé přepínání profilů a vpravo pak pro rychlé vyhledávání jak v celém telefonu, tak i na internetu. Na chvilku se zastavím u profilů. Takhle rozsáhlou možnost přizpůsobení nenajdete u žádného jiného telefonu vyjma BlackBerry. Nastavit si můžete pro jakoukoli událost vlastní tón, hlasitost, sílu i délku vibrací, a to i pro jednotlivé kontakty.

- - -
Hlavní obrazovku si můžete přizpůsobit k obrazu svému

Spodní část základní obrazovky je vyhrazena ikonám pro rychlé spuštění programů. Sami si můžete určit, zda to budou 4 ikony, 8 ikonek nebo zda tuto část úplně skryjete.  Pohybem vpravo nebo vlevo se navíc dostanete do dalších možností rychlé volby, například pro často spouštěné nebo jen doinstalované aplikace. Vše je samozřejmě plně přizpůsobitelné včetně vytváření nových složek a přesouvání.  Ikony pro spouštění programů mají u BlackBerry ještě jednu zvláštnost. Dokáží se měnit nebo zobrazovat informace podle aktuální situace daného programu. Můžou tak ukazovat přesný stav baterie, aktuální počasí, podle barvy poznáte stav vašeho připojení k ICQ, ikona kalendáře zobrazuje datum a další a další. Vzhled základní obrazovky jde ale radikálně změnit instalací různých schémat.

- -   - -

Největší zbraní telefonů BlackBerry byla vždy emailová komunikace. To už dnes až tak neplatí, ostatní mobilní platformy už jsou v oblasti emailu také velmi silné a v některých činnostech možná i lepší. I tak je obsluha emailu na BlackBerry velice příjemná. Ke správnému chodu emailu (a nejen emailu, i celého telefonu) musíte mít u svého operátora aktivovaný speciální tarif, tzv. BIS (BlackBerry Internet Service). U O2 i T-Mobile jej pořídíte shodně za 300 Kč měsíčně včetně DPH, Vodafone pro normální zákazníky BIS nenabízí, pro firemní ano. Na tento tarif není uplatňován žádný FUP, takže se nemusíte nijak omezovat. Nelze ho ale sdílet jako internet do počítače, slouží opravdu jen pro připojení z vašeho telefonu.

- - - -

Nastavit si můžete až 10 emailových adres, které jsou pak hlídány a jejich obsah okamžitě přeposlán do telefonu. V menu můžete mít samostatnou ikonu pro jednotlivé schránky nebo vše sdružovat společně i s textovými zprávami. Já používám dvě schránky na Gmailu a doručení do telefonu je bleskové, v řádech několika vteřin. Funguje dokonce i automatická synchronizace kontaktů a kalendáře.  Prostředí emailového klienta je jednoduché a nabízí všechny standartní funkce. Adresáta můžete vybrat z telefonního seznamu a nechybí ani možnost vkládání příloh. Pokud jsou příchozí soubory v systému podporovány, můžete si je prohlédnout nebo uložit. Pro dokumenty Microsoft Office je v telefonu dostupný balík programů pro prohlížení a jednoduchou editace souborů doc, xls a ppt. Pro pokročilé možnosti editace a vytváření nových dokumentů je potřeba zakoupit verzi Premium.

- - -

Vestavěný internetový prohlížeč je oproti předchozí verzi značně vylepšený, přesto za konkurencí zaostává. Načítání stránek je poměrně svižné, ale u náročnějších stránek je trochu problém s přibližováním a posunem na stránce. Není tak plynulé a občas si pár vteřin počkáte. Přiblížení můžete provést jak dvojitým kliknutím na danou oblast, tak i dvěma prsty pomocí funkce pinch to zoom. Pracovat můžete s více okny najednou, dostal jsem se na číslo 20 a prohlížeč stále fungoval. Flash podporován není, ale je přislíbený na příští rok.

- - -
Internetový prohlížeč by mohl být lepší

RIM nezapomíná ani na dnes tolik populární sociální sítě. V telefony jsou přítomni klienti pro Facebook , Twitter i MySpace. Pro rychlé zprávy jsou připraveny programy Windows Live Messenger, Google Talk, AOL Instant Messenger. Stáhnout si můžete další, například ICQ. Vše přímo od výrobce a plně integrované do systému.

- - - -

Torch není ale jen pracovním nástrojem, poslouží dobře také pro zábavu. Fotografie můžete vytvářet pomocí fotoaparátu s rozlišením 5MPx, který je vybavený přisvětlovací diodou. Možnosti nastavení nejsou nijak široké. Zvolit si můžete jeden z deseti scénických režimů (noc, sport, detekce obličeje…) nebo vše nechat na automatice. Dále je možné ručně zapnout blesk a v případě potřeby lze fotografii obohatit o GPS souřadnice. Tím výčet nastavení končí. Video sekvence můžete zaznamenávat v rozlišení 640 x 480 px a k dispozici je i stabilizace obrazu. Kvalita není nijak oslnivá, o čemž se můžete přesvědčit sami z přiložených snímků. Pro zobrazení fotografií slouží prohlížeč obrázků. Umožňuje procházení po složkách a stejně jako v internetovém prohlížeči, zde funguje přibližování pomocí dvou prstů.

- - -

- - -
Takhle fotí BlackBerry 9800 Torch

V telefonu nesmí chybět přehrávač audio a video souborů.  Skladby ve formátu MP3 řadí podle ID3 tagů. Pokud je dostupný obrázek alba, přehrávač jej zobrazí. Zvuk se dá vylepšit ekvalizérem, ale pouze dle několika přednastavených profilů.

Zvukový výstup do sluchátek hodnotím velmi dobře, je o stupeň lepší než v BlackBerry 9700. Zvuk je plný, basy a výšky vyvážené. Pro test videa jsem do telefonu nahrál jeden díl seriálu ve formátu avi s externími titulky. Vše šlo krásně plynule, avšak titulky se nezobrazily. Plný výčet podporovaných formátů je dle výrobce tento:
video – MPEG4, H.263, MPEG4, H.264 a WMV
audio – MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, FLAC a OGG.

- - - -

Vzhledem k přítomnosti GPS čipu by mohl Torch dobře sloužit jako navigace. Jenže zde je asi největší slabina BlackBerry, protože v tomto směru zatím není pořádná softwarová podpora. V přístroji je sice nainstalována aplikace BlackBerry Maps, ale ta moc použitelná není. Mapy se stahují online, není zde pořádné zobrazování směrových pokynů ani informací o trase. Google mapy vypadají pěkně, ale navigování není v našich končinách zatím podporováno. Jediný ze známých výrobců, který se věnoval BlackBerry, je Garmin. Ten však vývoj před časem zastavil a nyní se zaměřuje na jiné platformy. Existují ještě další programy, ale celkové možnosti offline navigace jsou na BlackBerry dost mizivé.

- - -

Co se týče organizace času, je na tom BlackBerry Torch velmi dobře. Jednoduše zpracovaný kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční pohled. V telefonu je dále aplikace pro úkoly, kalkulačka a správce hesel. Pro procházení souborů slouží vestavěný průzkumník. U jednoduchého budíku si můžete nastavit pouze jeden čas buzení s volbou, zda má zvonit vždy nebo jen v pracovní dny. Přítomen je samozřejmě i oblíbený BlackBerry Mesenger, sloužící ke komunikaci pouze mezi majiteli telefonů s ostružinou ve znaku na základě jedinečného PIN kódu každého přístroje. Pro nákup a instalaci aplikací je připraven obchod AppWorld. Bohužel náš region není zatím podporovaný, takže se aplikace kupovat nedají a nejdou ani stahovat free aplikace. U starších verzí programu to jde obejít vypnutím GSM části a připojením přes Wi-Fi. U aktuální verze už nejde použít ani tato finta a nezbývá než čekat na oficiální podporu pro naši oblast. Potěšující je, že se tak má stát v nejbližší době.

- - -

Telefony BlackBerry jsou jedničky ve výdrži mezi chytrými telefony. Torch je na tom se slabší baterií o něco hůře, ale stále je to nadstandard. Při střední zátěži vydrží v provozu dva dny. To obsahuje samozřejmě neustále zapnuté datové připojení a příjem emailů po celý den. Na některé odpovídám přímo z telefonu, pár minut hovoru denně a několik SMS. Do toho poměrně často surfuji na internetu, pracuji s kalendářem a prohlížím informace z  Facebooku , Twitteru a BlackBerry Messengeru. Pokud přidáte poslouchání MP3 nebo sledování videa a třeba i použití navigace cestou do práce, i tak vám telefon s přehledem vydrží nabitý celý den.

BlackBerry 9800 Torch je rozhodně zajímavý telefon určený pro práci i zábavu. Jeho největší výhodu vidím v operačním systému BlackBerry OS 6, který je velmi rychlý, stabilní, nekonají se žádná nepříjemná zatuhnutí, restarty a ani jiné nešvary. Nabízí široké možnosti nastavení a příkladnou integraci doinstalovaných programů do systému. K tomu připočtěme zajímavý design, dobré zpracování a slušnou výdrž. Pro spoustu zájemců může být překážkou jeho pořizovací cena, která není nejnižší, a také doporučené připojení přes BIS, které se každý měsíc promítne na vašem zúčtování od operátora. Celkově mě ale model 9800 Torch příjemně překvapil a rozhodně značce BlackBerry ostudu nedělá.

Autor článku fido_cz
fido_cz

Kapitoly článku