Domů » Bleskovky » Benchmarky potvrzují: nové verze iOS nesnižují výkon starších iPhonů

Benchmarky potvrzují: nové verze iOS nesnižují výkon starších iPhonů

Apple je ve vydávání aktualizací svého mobilního systému iOS velmi benevolentní a novou verzi systému umožňuje instalovat i na poměrně staré iPhony a iPady. Jejich majitelé se však mnohdy potýkají se sníženým výkonem a tím horší uživatelskou zkušeností; dokonce jsou živé spekulace o tom, zda Apple záměrně starší modely nezpomaluje, aby povzbudil prodej těch novějších. Benchmarky společnosti Futuremark však tyto spekulace popírají.

Společnost od loňského roku nasbírala spoustu dat z více než 100 tisíc benchmarků provedených na sedmi odlišných modelech iPhonů se systémy iOS 9 až 11. Nejstarším testovaným zařízením byl iPhone 5s s čipem Apple A7, nejnovější byl iPhone 7 s čipem Apple A10. Testován byl jak výkon procesorové jednotky (3D Mark Sling Shot Extreme Physics), tak výkon grafického čipu (3D Mark Sling Shot Extreme Graphics).

Výsledky testů odhalily, že výkon starších iPhonů se s novými verzemi iOS nesnižuje, a když, tak pouze zcela nezřetelně; v některých případech dokonce naopak došlo k mírnému navýšení výkonu. Bohužel je nutné druhým dechem dodat, že benchmarky měří pouze maximální hrubý výkon, který lze z daného čipsetu „vymáčknout“, a nedokáží změřit uživatelskou zkušenost.

Tu z velké části ovlivňuje optimalizace systému a jeho nové funkce, na které již nemusí být starší čipsety připravené. Z tohoto důvodu může novější verze iOS na starších zařízeních běžet pomaleji, a v tom případě se opět vrací do hry spekulace o tom, zda by nebylo možné systém pro starší zařízení lépe optimalizovat a zda je Apple softwarově neznevýhodňuje schválně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments