Domů » Bleskovky » Benchmarky potvrzují: nové verze iOS nesnižují výkon starších iPhonů

Benchmarky potvrzují: nové verze iOS nesnižují výkon starších iPhonů

Apple je ve vydávání aktualizací svého mobilního systému iOS velmi benevolentní a novou verzi systému umožňuje instalovat i na poměrně staré iPhony a iPady. Jejich majitelé se však mnohdy potýkají se sníženým výkonem a tím horší uživatelskou zkušeností; dokonce jsou živé spekulace o tom, zda Apple záměrně starší modely nezpomaluje, aby povzbudil prodej těch novějších. Benchmarky společnosti Futuremark však tyto spekulace popírají.

Společnost od loňského roku nasbírala spoustu dat z více než 100 tisíc benchmarků provedených na sedmi odlišných modelech iPhonů se systémy iOS 9 až 11. Nejstarším testovaným zařízením byl iPhone 5s s čipem Apple A7, nejnovější byl iPhone 7 s čipem Apple A10. Testován byl jak výkon procesorové jednotky (3D Mark Sling Shot Extreme Physics), tak výkon grafického čipu (3D Mark Sling Shot Extreme Graphics).

Výsledky testů odhalily, že výkon starších iPhonů se s novými verzemi iOS nesnižuje, a když, tak pouze zcela nezřetelně; v některých případech dokonce naopak došlo k mírnému navýšení výkonu. Bohužel je nutné druhým dechem dodat, že benchmarky měří pouze maximální hrubý výkon, který lze z daného čipsetu „vymáčknout“, a nedokáží změřit uživatelskou zkušenost.

Tu z velké části ovlivňuje optimalizace systému a jeho nové funkce, na které již nemusí být starší čipsety připravené. Z tohoto důvodu může novější verze iOS na starších zařízeních běžet pomaleji, a v tom případě se opět vrací do hry spekulace o tom, zda by nebylo možné systém pro starší zařízení lépe optimalizovat a zda je Apple softwarově neznevýhodňuje schválně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Tak to by bylo zvláštní, kdyby jo. Je třeba si uvědomit, že toto nevyjadřuje celkový chod zařízení a podle mě nikdo nikdy netvrdil, že se mu snížil výkon zařízení. Tohle si přece může každý uživatel ověřit a bylo by pro Apple velice hloupé, kdyby tohle čísílko klesalo.
  Co ale klesá je rychlost OS a od toho odvíjecí se rychlost všech aplikací a her. Třeba iPhone 6 je s iOS 11 nepoužitelný, osoba používající ono zařízení měla chuť s ním hodit o zem a koupit si něco jiného. Naštěstí downgrade na iOS 10 byl stále k dispozici a tak je zase spokojenost.

  • s tou iP6 mas pravdu, obcas je to fakt celkem hruza, ale prezit se to da, snad to nejak spravi 11.1…

  • Pokud si pamatuju, tak i 10.1/2/3.. bylo ze začátku příšerný používat. Až někdy u 5. patche se 10tka dala používat.
   Předpokládám, že u 11 to bude stejné

  • Nemám pocit, že by iOS 11 byl nějak pomalejší, než na iOS 10.3. Možná to je tím, že 11ku používám od Beta 2 a každý update přináší poměrně znatelné vylepšení rychlosti a odezvy systému. V tuhle chvíli je to v podstatě totožné s odladěnou iOS 10kou.

 2. To je blábol. Dlouho jsem setrvával na iOS 6, protože mi nic nechybělo, ale o letošních prázdninách jsem byl už opravdu donucen upgraodvat systém – žádné z mých používaných aplikací už dlouho nedostávaly aktualizace pro iOS 6 a všem se nejspíš změnily komunikační protokoly a tak přestaly fungovat. Dokonce i zabudované počasí.
  A samozřejmě si nemůžu vybrat novější verzi, ale musím přejít na nejnovější mým telefonem podporovanou verzi iOS. A přechod iOS6 -> iOS10 je naprostá, ale NAPROSTÁ katastrofa. I úplně nevšímavý ignorant by nemohl říct, že „nesnižuje výkon“. Mám iPhone5.

  • Apple nesnižuje výkon zařízení, Apple přestává podporovat staré iOS. Tím stará zařízení „ořízne“,ale zase nemůžeš čekat že ti 5ti letá šunka bude fungovat stejně svižně jako poslední model.

  • Tak na co je pak ta super extra dlouha Podpora když telefon nefunguje tak jak ma?

  • Jj: Jak jako nefunguje jak má? On „má“ mít stále nové a nové funkce? Nestačí držet ty, které měl při prodeji?

  • MrViki: Nemá mít nové funkce. Má mít zajištěný takový OS, který ho nezpomalí vůči verzi OS, s kterou šel do prodeje. I kdyby to znamenalo, že jakýkoliv iPhone dostane třeba pouze jeden update na vyšší OS a bude dostávat pouze bezpečnostní záplaty po dobu 2-3 let. Myslím si, že o zasekaný nový OS nemá nikdo zájem.

 3. Další argument, že benchmarky jsou úplně k ničemu…

 4. No tak já když koukám na grafy, tak vidím, že výkon se s postupem času snižuje.

 5. Na SE sviha 11 uplne stejne rychle jako 10. Ze startu par apek melo nejake chybky, ale behem tri dnu po vydani iOS byly aktualizovany a vse bezi jak ma.

 6. Jan
  Pro Apple je to bludný kruh trochu.
  Uživatelé volají slibujete podporu, chceme ty samé funkce co mají nejnovější mašiny s tímto OS, Apple jim to dá, to co opravdu náročnějšího vypustí a zase křičí je vždyť je to pomalé….
  Příliš se Apple nezastavam, říká se že to takhle dělají schválne aby lid přinutili i.to koupit nové železo, jaká je pravda vědí jen lidi v cupetinu no.
  Každopádně nemožnost po tom co Apple přestane podepisovat no e verze downgradocat na tu starší to je zle…
  Apple se hájí že by šla do kopru bezpečnost ale tak to může vydat tady máte starou verzi, nahrajete si ji tam ale je to bez jakékoliv podpory a na vás se nebezpečí, tohle oni však neudělají nikdy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).