Domů » Bleskovky » Pamatujete na koncept autobusu, který jezdí nad ucpanými silnicemi? V Číně jej doopravdy vyrobili

Pamatujete na koncept autobusu, který jezdí nad ucpanými silnicemi? V Číně jej doopravdy vyrobili

Možná jste v minulých měsících narazili na koncept jakéhosi čínského autobusu, který je široký přes několik pruhů, a aby jej nezdržovaly dopravní zácpy, může je díky své konstrukci „přejíždět.“ V té době se jednalo pouze o počítačový návrh celého řešení, který byl doplněn malým modelem na stole.

Teb3

Čínský server China Xinhua News však přišel se zprávou, že virtuální koncept nabral reálnou podobu a Transit Elevated Bus (TEB) byl opravdu vyroben. Dočkal se dokonce prvních testů, při kterých byly testovány brzdy a spotřeba elektrické energie, která celé vozidlo pohání.

Teb1

Do útrob „autobusu“, jehož délka činí 22 metrů a šířka téměř 8 metrů, se vejde 300 cestujících, přičemž do budoucna by se měla kapacita výrazně zvýšit. Maximální rychlost, které by měl dopravní prostředek dosahovat, by měla být úctyhodných 65 km/h.

Ještě v květnu byl TEB pouze „dětským“ modýlkem

Před tím, než se TEB dostane do komerčního provozu, musí proběhnout ještě spousta testů. Již nyní však projevily země jako Indie, Francie nebo Brazílie zájem o licencování tohoto modelu dopravního prostředku a je tedy možné, že se s ním v horizontu několika let setkáme i v Evropě.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments