Domů » Bleskovky » Pamatujete na koncept autobusu, který jezdí nad ucpanými silnicemi? V Číně jej doopravdy vyrobili

Pamatujete na koncept autobusu, který jezdí nad ucpanými silnicemi? V Číně jej doopravdy vyrobili

Možná jste v minulých měsících narazili na koncept jakéhosi čínského autobusu, který je široký přes několik pruhů, a aby jej nezdržovaly dopravní zácpy, může je díky své konstrukci „přejíždět.“ V té době se jednalo pouze o počítačový návrh celého řešení, který byl doplněn malým modelem na stole.

Teb3

Čínský server China Xinhua News však přišel se zprávou, že virtuální koncept nabral reálnou podobu a Transit Elevated Bus (TEB) byl opravdu vyroben. Dočkal se dokonce prvních testů, při kterých byly testovány brzdy a spotřeba elektrické energie, která celé vozidlo pohání.

Teb1

Do útrob „autobusu“, jehož délka činí 22 metrů a šířka téměř 8 metrů, se vejde 300 cestujících, přičemž do budoucna by se měla kapacita výrazně zvýšit. Maximální rychlost, které by měl dopravní prostředek dosahovat, by měla být úctyhodných 65 km/h.

Ještě v květnu byl TEB pouze „dětským“ modýlkem

Před tím, než se TEB dostane do komerčního provozu, musí proběhnout ještě spousta testů. Již nyní však projevily země jako Indie, Francie nebo Brazílie zájem o licencování tohoto modelu dopravního prostředku a je tedy možné, že se s ním v horizontu několika let setkáme i v Evropě.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

14 komentářů

 1. b-i-k-e-r (neregistrovaný)

  No, nepripada mi to uplne pripravene na realitu…na te fotce by se pod ten autobus nevlezlo ani auto s rakvi…natoz pak kdyby si nekdo drze dovolil mit na zahradce kolo…=)

 2. pet (neregistrovaný)

  v cesku kde blbci prejizdeji pres plne i dvojite cary, zastavuji na semaforech za cyklocarami se obavam to moc nejde. neustale bi blbci do toho bourali..

  • lerion (neregistrovaný)

   Zapni si na youtube par palubnich videji z Ciny a uvidis, ze zlata CR…

   • Copak čína, car crash russia je mazec:)

   • lerion (neregistrovaný)

    Co jsem videl videa, tak cina je snad jeste horsi. Akorat v Rusku ma kameru kazdej, takze je jich vic natocenych.

   • No spíše že „top ten“ se v Rusku obnovuje co měsíc:)

  • Martin (neregistrovaný)

   „bi blbci“
   Ještě že tu máme tak chitré lydi jak jste vi…

  • kukolar (neregistrovaný)

   a ešte šťastie ,ýe v EU je málo kamier to by bolo D€8ILOV na cestách a o USA ani nehovorím , ale tam sú chudobný ,nie každý má na kameru

 3. Takže až budu někde stát s koly v „tjule“….:)

 4. Nápad super, ale nevím jak by to fungovalo ve městech a místech kde jsou troleje a jiné dráty el. vedení.

  • Tak jasně, je to spíše pro tranzitní spojení, přivaděče apod, kde se s oblibou dělají právě ty zácpy pomocí osobní dopravy. Není to určeno na motání se uličkami kolem Karlova mostu:) A tam se s trolejemi moc nesetkáš, je to obsluhováno autobusy.

 5. Tak proč né, mě se to líbí. Rád bych se tím svezl. Musí to být nevšední zážitek.

 6. Ondřej Gardavský

  Kdo nezažil každodenní zácpy např. v Pekingu tak nepochopí, resp. nedocení tento vynález. To co Číňani dokážou občas na silnicích předvádět, z toho zůstává rozum stát (ty zácpy by kolikrát ani nemusely být nebo by nebyly tak hrozné, kdyby se chovali trochu civilizovaněji… a nejde jen o řidiče v autech). Spousta čínských měst se rozšiřuje a staví nové čtvrti, takže je možné to tam naprojektovat od začátku, což je reálnější než to roubovat na stávající infrastrukturu… a pokud je to skutečně o tolik levnější než metro či nadzemka, tak to bude na takových místech jasná volba, budou-li vyřešeny speciální pruhy pro náklaďáky apod. Ale jak to obstojí v reálných podmínkách se skutečnými čínskými řidiči okolo, toť otázka :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).