Domů » Bleskovky » Asymco: Jak poslední „pětiletka“ změnila trh s osobními počítači?

Asymco: Jak poslední „pětiletka“ změnila trh s osobními počítači?

Mobilní zařízení postupně mění trh s osobními počítači a to hlavně na rozvojových trzích, kde nebylo zvykem vlastnit tradiční stolní počítač nebo notebook. Pro lidi jsou tak chytré telefony a tablety často první a jedinou branou k internetu a do celého digitálního světa. Svým analytickým pohledem shrnul poslední „pětiletku“ i Horace Dediu na serveru Asymco, kde zveřejnil dva zajímavé grafy ukazující vývoj trhu v posledních letech.

 

Analytická společnost Gartner minulý týden zveřejnila prodeje PC za třetí kvartál, ty dosáhly 80,3 milionu zařízení. Z toho bylo odhadem 4,4 milionu počítačů Mac od společnosti Apple. Na Windows tak zbývá 75,9 milionu. Celkové číslo je nejnižší od roku 2008 za stejné časové období.

 

Zajímavé je když do grafu přidáme i tablety. Vidíme, že trochu ukrajují z prodejů počítačů, ale spíše tvoří vlastní kategorii a podle několika studií na vyspělých trzích slouží hlavně jako doplněk k tradičnímu počítači. Otázkou pak je, pro které činnosti lidé preferují určitý druh zařízení a kolik na nich tráví času. Když zahrneme do grafu všechna mobilní zařízení a počítače, tedy iOS, Android a Windows, včetně chytrých telefonů a tabletů, tak vidíme zajímavý posun. Ve třetím čtvrtletí roku 2008 se prodalo 92 milionů zařízení a z toho Windows patřilo 90 procent, po pěti letech celkový objem narostl na 269 milionů zařízení a Windows jsou při podobném počtu zařízení na 32 %.

David Podzimek

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Spiril303
Uživatel
Spiril303
Offline

čeká nás hrozná budoucnost.. nadvláda Androidu

Aaron
Uživatel
Aaron
Offline

Alespon nejsi odriznuty od novejsich verzi systemu jako s Lumii 900. Dnes mas na vyber BB10, Firefox OS a pristi rok Tizen, Sailfish a Ubuntu. Budes mit z ceho vybirat.

Pipa
Uživatel
Pipa
Offline

Je mě vcelku jedno na čem budu dělat, hlavně aby to fungovalo. Donedávna tady byl monopol wintel a co?, karty se zkrátka obracej

tomas_x
Uživatel
tomas_x
Offline

Jak nejsi odriznuty? Vzdyt vetsina android zarizeni nikdy nedostane ani bezpecnostni aktualizaci, natoz novou verzi. Holt android je takovy gugli DOS, proste nedotazena prvotina. Jinak teda „tak vidíme zajímavý posun. Ve třetím čtvrtletí roku 2008 se prodalo 92 milionů zařízení a z toho Windows patřilo 90 procent, po pěti letech celkový objem narostl na 269 milionů zařízení a Windows jsou při podobném počtu zařízení na 32 %.“ …. ja na tom nic zajimaveho nevidim. Proste si lidi zacali porizovat nove zarizeni … to ale ani vzdelenym omylem neznamena, ze by temato zarizenima nahradili klasicke PC s windows. Kdyz si koupite… Číst vice »