Domů » Bleskovky » Asus ZenBook Pro vyměňuje touchpad za sekundární dotykový displej

Asus ZenBook Pro vyměňuje touchpad za sekundární dotykový displej

Společnost Asus dnes na tiskové konferenci v rámci veletrhu Computex představila několik zajímavých počítačů. Jedním z nich je i ZenBook Pro, který přichází s poměrně neotřelou novinkou – na místo klasického touchpadu se ve spodní obrazovce nachází sekundární dotykový displej nazvaný ScreenPad. K čemu taková novinka slouží?

Sekundární displej s vlastními aplikacemi

ScreenPad je jednoduše druhá obrazovka s uhlopříčkou 5,5″ a HD rozlišením. Může na ní běžet jak vlastní prostředí Windows, tak vlastní launcher, z něhož je možné spouštět několik aplikací přímo od Asusu, např. kalkulačku, kalendář či hudební přehrávač. S pomocí ScreenPadu bude také možné kontextuálně ovládat běžné aplikace, například posouvat se spuštěném videu či formátovat text v aplikacích Microsoft Office. Kromě toho v budoucnu bude možné na ScreenPad zrcadlit displej se smartphonu.

Unleash your creative power - ZenBook Pro 15 | ASUS

Pro různé aplikace budou v Microsoft Store vycházet doplňky, které funkce pro ScreenPad zpřístupní. Asus má navíc v plánu uvolnit sadu SDK, aby mohli podporu pro toto příslušenství využít sami vývojáři aplikací. Bohužel zatím je ScreenPad záležitost pouze jednoho zařízení, a server Windows Central je vůči jeho užitečnosti velmi skeptický, a tak se možná jedná pouze o krátký výkřik do tmy, který zmizí tak rychle, jako se objevil. Naštěstí ScreenPad lze stisknutím klávesy F6 proměnit na zcela obyčejný touchpad.

Výkonná bestie

Ale abychom ZenBook Pro hned neodsoudili, musíme uznat, že se jedná o velice dobře vybavený notebook, s nímž Asus míří na profesionály. V nabídce bude s 15,6 nebo 14palcovým displejem, ten větší má 4K rozlišení a 100% pokrytí gamutu Adobe RGB. Výpočetním maximem je varianta s procesorem Intel Core i9-8950HK, grafickým čipem NVidia GeForce GTX 1050, 16 GB RAM a 1TB SSD.

Po portové stránce notebooku nic nechybí, jsou zde dvě klasická USB-A, dvě USB-C (jedno Thunderbolt 3), HDMI 1.4, sluchátkový jack a čtečka karet microSD. Bezdrátově se zařízení připojí k Wi-Fi 802.ac a Bluetooth 5.0. Notebook disponuje čtečkou otisků prstů a v jeho těle se nachází 71WH akumulátor. ZenBook Pro 15 má rozměry 365 × 251 × 18,9 mm a váží 1,88 kg.

14″ varianta má prakticky stejnou specifikaci, pouze jejím maximem je procesor Intel Core i7, nepodporuje Thunderbolt a na místo čtečky otisků prstů je vybavena infračervenou Windows Hello kamerkou.

Cena a dostupnost

Nové ZenBooky půjdou do prodeje letos v červenci, jejich cena rozhodně nebude nejnižší – 15,6″ model bude začínat na ceně 2 299 USD (asi 50 500 korun bez DPH, cenu menšího modelu zatím neznáme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).