ASUS ROG Flow X13: 13″ konvertibl, který zvládne ty nejnáročnější hry. Pomůže externí grafika

ASUS ROG Flow X13 19

Společnost ASUS v rámci své dnešní prezentace v souvislosti s virtuálním veletrhem CES představila několik nových zařízení, přičemž došlo i na produkty herní divize Republic of Gamers. Ta odhalila zajímavý počítač ROG Flow X13, který v sobě kombinuje výhody malého přenosného konvertiblu a výkonné herní stanice.

ASUS ROG Flow X13 s výkonnou externí grafikou
ASUS ROG Flow X13 s výkonnou externí grafikou

ASUS ROG Flow X13: ultrabook, který zvládne ty nejnáročnější pecky

ASUS ROG Flow X13 na první pohled příliš nekřičí, že se jedná o herní notebook. Logo ROG se decentně krčí v rohu víka, které navenek reprezentují rovnoběžné linky v úhlu 45°. Odhalené panty prozrazují, že víko je možné překlopit o 180° a používat počítač jako tablet, byť s hmotností 1,35 kg a tloušťkou 16 mm toho patrně příliš často využívat nebudete. Vhodnějším scénářem je otočit víko s displejem tak, aby základna posloužila jako stojánek (buď naležato, nebo v režimu stan), například při připojení externí klávesnice.

ASUS ROG Flow X13 16
ASUS ROG Flow X13

Displej počítače má úhlopříčku 13,4“ a poměr stran 16:10. ASUS bude nabízet dvě varianty displeje:

  • Quad HD IPS panel s obnovovací frekvencí 60 Hz a 116% pokrytím sRGB gamutu
  • Full HD IPS panel s obnovovací frekvencí 120 Hz a 100% pokrytím sRGB gamutu

V obou případech je zobrazovač vybavený dotykovou plochou s podporou stylusu a obepínají jej příjemně tenké rámečky. Díky tomu má počítač kompaktní půdorysné rozměry 298,7 × 223,2 mm, což o malinko víc než má papír formátu A4.

Nové procesory od AMD a výkonná externí grafika

Uvnitř počítače tepe nová generace mobilních procesorů AMD, konkrétně se jedná o modely Ryzen 8 5800HS, Ryzen 9 5900HS a 5980 HS. Počítač může být vybaven až 32 GB LPDDR4X RAM, pro ukládání dat poslouží vysokorychlostní SSD s kapacitou 512 GB/1TB. O grafický výkon se stará interní karta NVIDIA GTX 1650Ti, ovšem ta pravá herní hitparáda začne po připojení krabičky XG Mobile eGPU s plnohodnotnou herní grafikou NVIDIA RTX 3080 s TDP 150 Wattů. O její nabíjení se stará 280 W adaptér, který utáhne jak grafiku, tak i samotný počítač.

ASUS ROG Flow X13 28
ASUS ROG Flow X13 s externím grafickým akcelerátorem

eGPU modul se k notebooku připojuje proprietárním rozhraním kombinovaným s USB-C (USB 3.2 Gen 2), které má být rychlejší než Thunderbolt 4, což má zajistit plynulou komunikaci s notebookem a stoprocentní využití grafického výkonu. ROG XG Mobile GPU pochopitelně vyžaduje externí napájení.

Externí grafický akcelerátor pro ASUS ROG Flow X13
Externí grafický akcelerátor pro ASUS ROG Flow X13

ROG XG Mobile GPU dále obsahuje porty USB-A (4×), HDMI, Display Port a LAN. Na těle samotného notebooku pak kromě proprietárního konektoru pro eGPU najdete následující konektivitu:

  • 1 × USB-A (USB 3.2 Gen 2)
  • 1 × USB-C (USB 3.2 Gen 2, Display Port, PowerDelivery)
  • 1 × 3,5mm jack
  • 1 × HDMI 2.0

Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5. Počítač pohání 62Whr baterie, která má díky úspornému procesoru vydržet až 10 hodin při běžné činnosti, pochopitelně hraním se notebook vybije rychleji. Díky 100W USB-C PowerDelivery nabíječce je možné dobít zařízení za 39 minut na 60 procent.

Vylepšené chlazení

Chladicí systém u modelu Flow X13 je nastaven tak, aby umožňoval dosahovat vysokého výkonu i v malém šasi. Tekutá kovová tepelná směs zlepšuje přenos tepla z CPU do trubek pro odvod tepla a snižuje teplotu procesoru až o 10 °C ve srovnání se standardní tepelnou pastou. Asus byl první, kdo automatizoval aplikaci tekutého kovu pro hromadnou výrobu. Nyní byl tento patentovaný proces přizpůsoben procesorům AMD Ryzen, kde se vyskytují různé výzvy a překážky kvůli přítomnosti vodivých komponent kolem matrice. ROG je první, kdo sériově vyrábí notebooky s tekutým kovem na procesorech AMD.

Teplo se přenáší pryč od CPU, GPU a VRM pomocí 2 tepelných trubek, které mají tenčí tvar, který šetří místo a zvětšuje kontaktní plochu pro tepelný přenos. Díky přestavěnému tepelnému modulu se do systému vejdou tři velké chladiče a výstupy ventilátorů, což je mnohem více, než je u zařízení této velikosti obvyklé. Společně tyto chladiče nabízejí plochu 44 230 mm² pro rychlý a efektivní odvod tepla.

Ventilátory Dual Arc Flow generují maximální průtok vzduchu a minimální hluk. Tyto ventilátory jsou založeny na novém designu s 84 lopatkami, které se liší svou tloušťkou, aby přenášely ještě více vzduchu. Lopatky jsou opatřeny speciálními špičkami, které jsou poskládány podle aerodynamického vlnitého vzorce, aby stabilizovaly proudění vzduchu a snížily hlučné turbulence. Tato vylepšení zlepšují proudění vzduchu až o 13 % bez zvýšení hluku. Díky technologii 0dB se ventilátory úplně vypnou, pokud jsou teploty CPU a GPU v tichém provozním režimu nízké. Díky tomu je chlazení při malém zatížení opravdu tiché.

Samočisticí tepelný modul využívá protiprachové tunely k odvádění částic od ventilátorů a chladičů. Minimalizace hromadění nečistot pomáhá chladicímu systému pracovat dlouhodobě spolehlivěji, což notebooku dodává dlouhou životnost pro rychlé a flexibilní hraní. Nejnovější design ROG zkracuje tunely a vytváří prostor pro větší ventilátory a lepší proudění vzduchu.

Cena a dostupnost

ASUS ROG Flow X13 se na trhu objeví někdy v prvním kvartále letošního roku, lokální cena bude oznámena při uvedení počítače na český trh. Notebook by se u nás měl prodávat jak samostatně, tak také v setu s externí grafikou.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku