Domů » Bleskovky » Apple zveřejnil seznam zemí, které žádaly o zákaz aplikací. Nejčastěji kvůli hazardu

Apple zveřejnil seznam zemí, které žádaly o zákaz aplikací. Nejčastěji kvůli hazardu

Společnost Apple zveřejnila informace týkající se stažení aplikací z prodeje na žádost různých světových vlád za druhou polovinu loňského roku. Výrobce tak učinil vůbec poprvé v rámci snahy o vyšší transparentnost.

Někteří lidé by si mohli myslet, že na seznamu se budou nacházet převážně autokratické země, které se snaží šlapat na paty disidentským organizacím. Výčet států je však mnohem širší. Stažení nějaké aplikace z prodeje si vyžádaly země jako Vietnam, Rakousko, Nizozemí, Kuvajt, Saudská Arábie či Švýcarsko.

Nejvyšší počet požadavků má na kontě Čína

Přesto musíme uvést, že většina z 80 požadavků od 11 zemí na smazání přibližně sedmi stovek aplikací pochází z Číny. Apple bohužel ve zprávě neuvádí jména aplikací, alespoň však zveřejnil jejich obecné zaměření. Z popisků tak můžeme vyčíst, že požadavky jednotlivých zemí se nejčastěji týkaly aplikací s nelegálním hazardem.

 • Rakousko – požadavek na odstranění aplikací spojených s ilegálním hazardem.
 • Čína – Většina požadavků se týkala ilegálního hazardu a pornografie.
 • Kuvajt – Žádost týkající se vyšetřování aplikací s podezřením na porušení práva na ochranu soukromí
 • Libanon – Žádost týkající se vyšetřování aplikací s podezřením na porušení práva na ochranu soukromí
 • Nizozemsko – Žádost týkající se ilegálního hazardu
 • Norsko – Žádost týkající se ilegálního hazardu
 • Rusko – Žádosti týkající se ilegálního hazardu
 • Saudská Arábie – Žádost týkající se vyšetřování aplikací s podezřením na porušení práva na ochranu soukromí
 • Švýcarsko – Žádost týkající se ilegálního hazardu.
 • Turecko – Žádosti týkající se vyšetřování nelegálního obsahu aplikací včetně porušení autorských práv a podezření z porušení místních dopravních zákonů.
 • Vietnam – Žádosti týkající se ilegálního hazardu a nelicencovaných herních aplikací

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

3 komentářů

 1. Tak za to se dá skrýt i žádost o odstranění messengeru (šifrovaná komunikace). Neříká to zhola nic.

 2. No chtělo by to více rozepsat, třeba jakých konkrétně her se to týká, protože ne ve všech zemích jsou hazardní online hry tak rozšířené. A co se dá za hazardní hru třeba považovat třeba tyhle automaty [odkaz] jsou zdarma, a člověk na nich nic nevyhraje jestli jsem to teda dobře pochopil. Jen se tam dají nakupovat nějaké ty body za pár Kč jsou to takové mikrotransakce. Tak by mě zajímalo jestli se to považuje taky za hazard. Ale takových her je spousty že si nakupujete nějaké vylepšení atd..

 3. Jakože podle mna správný krok na jedné straně, ale tak třeba se dívat i na to, zda jsou ty herny a kasina relevantní. například osobně nevidím důvod pro mazání, pokud mají appky licenci na hazardní hry a jsou dôverihodné, a splnuji kritéria [odkaz] které se například píší v tomto článku. Na druhé straně takovými zákazy spíše začnou vznikat pofidérní online stránky, které budou uživatelu jedině okrádat

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).