Domů » Články » Apple zveřejnil finanční výsledky za třetí kvartál: Tržby rostou, zisk mírně klesá

Apple zveřejnil finanční výsledky za třetí kvartál: Tržby rostou, zisk mírně klesá

Apple v posledním čtvrtletí až tolik nepřekvapil, což bylo do jisté míry poznamenáno očekáváním nových produktů. Všichni navíc vzhlížejí k Vánočnímu kvartálu. Jaké jsou tedy výsledky jablečného giganta?

Apple včera v noci zveřejnil finanční výsledky za třetí kvartál letošního roku (Q4 2013 fiskální). Tržby společnosti dosáhly 37,5 miliardy dolarů a zisk 7,5 miliardy dolarů. To je růst z loňských 36 miliard dolarů, ale zisk se propadl z 8,2 miliardy dolarů. Čísla překonala očekávání analytiků i vlastní výhled, který předpokládal příjmy v rozmezí 34 až 37 miliard dolarů.

Tablety: Čekání na nové iPady

Prodeje tabletů iPad zažily dle očekávání stagnaci. Vzhledem k tomu, že řada zákazníků očekávala nové modely, které přinesly velké změny a Apple je představil teprve minulý týden. Společnost prodala 14,1 milionu iPadů, což je růst o pouhých sto tisíc v meziročním srovnání. Průměrná cena za prodaný iPad skončila na 439 dolarech, to je růst oproti 436 dolarům v minulém čtvrtletí, přesto je to pokles v meziročním porovnání. Za propadem stojí popularita menšího modelu, který se nedávno dočkal nástupce s retina displejem a má trochu jinou pozici. První iPad mini byl často vnímán jako levný iPad, oproti tomu druhá generace se snaží profilovat více jen jako iPad menší.

Zahájení prodeje nových telefonů iPhone 5s a iPhone 5c pomohlo růstu prodejů na 33,8 milionu, což je výrazný vzestup z loňských 26,9 milionu. Nové modely byly v prodeji pouhých deset dní z třetího čtvrtletí, ale pomohly Applu přidat devět milionů prodaných kusů jen za první víkend. Méně potěšující zprávou je klesající průměrná cena za prodaný iPhone. Ta se stejně jako u iPadu propadla, a to na 577 dolarů, což je nejnižší částka v historii. Znamená to, že byla stále silná poptávka po iPhonu 4 a iPhonu 4S.

Počítače Mac vydělaly tento kvartál 5,62 miliardy dolarů, což je jen malá část z celkových příjmů. Prodáno bylo 4,6 milionu zařízení a došlo k poklesu z loňskách 4,9 milionu. Prodeje hudebních přehrávačů iPod pokračují v propadu. Minulý rok Apple dodal 6,75 milionu iPodů, oproti tomu letos pouze 3,5 milionu a příjmy klesly na 573 milionu dolarů. Více vydělalo i příslušenství, které přineslo 1,3 miliardy dolarů.

  

Nové iPady mini s retina displejem budou z počátku nedostatkovým zbožím

Zajímavý je růst na japonském trhu, kde došlo k nárůstu příjmů o 41 %. Oproti tomu největší trh na světě, kterým je Čína, rostl o 6 procent a v současnosti tvoří 15 % z celkových tržeb. Další informace prozradili zástupci společnosti během konferenčního hovoru s investory. První z nich je očekáváný nedostatek iPadu mini s retina displejem, kterých Apple nedokáže vyrobit tolik, aby uspokojil očekávanou poptávku. Obecně společnost očekává problémy s dostupností nových tabletů a doslova padlo, že „Apple ví, kolik jich prodá, jelikož ví, kolik jich dokáže vyrobit“. CEO Applu Tim Cook dále řekl, že se Apple snaží vytvořit novou kategorii produktu a prvně k tomu přidal i časový rámec, a tím je příští rok. Mezi nejčastěji spekulovaný nový produkt patří chytré hodinky, ale stále se hovoří i o televizoru.

Důležité bude právě probíhající vánoční čtvrtletí, kdy Apple tradičně generuje největší příjmy. Letos si na konec roku uchoval šířkou nabídkou nových produktů, od kterých si slibuje silný zájem zákazníků. Minimálně pokud se podíváme do kategorie mobilních zařízení, tak by prodeje chytrých telefonů i tabletů měly dosáhnout rekordních čísel.

David Podzimek

8 komentářů

 1. Přečetl jsem asi dest zahranicnich článků na toto téma a každý prezeltoval finančí výsledky Applu jako (velký) úspěch. Vůbec jim nevadilo, že mu klesl čistý zisk. Jako by to snad nebylo to nejdůležitější číslo v hospodarení firmy. Já osobně to celkově vidím jako neúspěch. To by pak taková Nokia, která má pořád velké počty prodaných zařízení, ale nízký zisk, musela být královnou finančních výsledků Q4. Jsem rád, že Smartmania je objektivnější, než kdejaký zahraniční renomovaný web.

  • Za neúspěch bych to nepovažoval, ale pokles zisku samozřejmě úspěch není.

   A s tou Nokií máš pravdu – za 3Q prodala o 4% zařízení víc – 55,8 milionů. Měřítkem některých zahraničních webů by se mělo jednat o obrovský úspěch.

   Jenže zisky za prodaná zařízení šly dolů (což mírně podržela Lumia 1020), takže ve výsledku to prostě takový úspěch není.

   Jenže o „jablečných gigantech“, „gigatu z Redmondu“ a o „reklamním gigantu“ se prostě píše jinak :D

  • Přesně tak! Americká média přeci nebudou plivat na rodinné stříbro. :D

  • No a vzhledem k tomu, že u Applu je vždy očekáván ne růst, ale obrovský růst ve všech směrech, tak propad je co? Úspěch? A co to je když to není úspěch? Neúspěch. :)

  • mceza: Reklamnim gigantem myslis toho, ktery zvysil prijem z reklamy o 47%? [odkaz]

  • BTW: Kdyby to takhle šlo dál, tak za dva roky je Apple v záporných číslech.

  • lukas kosik: Uhodil jsi hrebicek na hlavicku – co je u jednoho oznacovano za megauspech, u jineho je to neuspech. Vzdycky se stavi na ocekavanich, co vlastne firma predvede. Takze prestoze zisk poklesl, spadl mene nez se ocekavalo. Cili, vysledky predcili ocekavani = uspech (nebo to tak aspon nekdo muze nazvat).

 2. stale viac a viac iphonov je medzi ludmi…tri rocne modeli sa bezne predavaju, pri macoch aj starsie…nemam pocit zeby sa applu niekedy darilo lepsie…zisk je samozrejme dobry ale hlavne pre ludi ktory neradi vracaju naspat prostriedky do vyvoja…nemam pocit zeby to bol priklad applu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).