Domů » Bleskovky » Apple získal nový patent. iPhonům zakáže nahrávání videa při koncertech

Apple získal nový patent. iPhonům zakáže nahrávání videa při koncertech

Cupertinská společnost Apple získala nový patent, který by uživatelům iPhonů znemožnil na koncertech nahrávat videa. Zdá se vám to ujeté? Nemusí, má to logický základ. Představte si situaci, kdy jste zrovna na koncertu a před sebou máte dav rozjařených lidí. Většina lidí si však chce koncert nahrát na telefon, a ve výhledu tak náhle máte desítky mobilních telefonů a vizuální požitek je rázem pryč.

Podobně na tom jsou například kina, kde je jakékoliv natáčení videí a pořizování fotografií přísně zakázáno. Nový patent, o který Apple požádal už v roce 2011, popisuje elegantní řešení, jak takovým lidem překazit nahrávání. Základem jsou infračervené vysílače, které pošlou do telefonu, respektive iPhonu, signál s deaktivační zprávou.

Praxe by tedy měla vypadat přibližně tak, že nad pódiem nebo promítacím plátnem v kině bude několik takových vysílačů, které vašemu telefonu kompletně deaktivují možnost natáčet videa. Využití vidí Apple i na dalších místech. Například v muzeích nebo na různých výstavách by podobné vysílače mohli do telefonu přenášet zprávy ohledně toho, na jaký exponát se právě díváte.

Dlužno dodat, že by nešlo o trvalé zablokování fotoaparátu a využití této funkce by bylo až v rukou samotných organizátorů daného festivalu či koncertu. Jakmile byste se ze spárů vysílačů dostali, veškeré funkce by se opět aktivovaly. Nejde už ale o příliš agresivní řešení?

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

51 komentářů

 1. Pacik (neregistrovaný)

  Elegantní řešení, ale chtělo by to, aby se to rozšířilo mezi všechny výrobce, a pořadatelé koncertů to začali ihned používat – protože teď člověk ani nevidí kapelu, přes ten zástup telefonů, nedej bože tabletů…

  • Tablety souhlas, ale mobil? Kdyby každý zvedl nad hlavu tablet, asi by ten za ním nic neviděl. U mobilu by to tak hrozné nebylo. A realita? Je ta, že těch co si točí kousek z nějaké akce není tolik, abys neviděl.

  • Pacik, tak si máš koupit lístek do první řady když chceš něco vidět…………

   Tohle je jeden z důvodů proč tuhle pakáž nesnáším……..Kino divadlo, neřeknu, ale koncert WTF. Já chci mít třeba památku na pozdější podívanou…….nebo někomu kdo tam nebyl tak to mohu pustit……ale omezovat i tohle……..kde to jsme?

   • shepii (neregistrovaný)

    Autorská práva. Jsme pořád tam, kde jsme již pár let, co autorská práva existují.

   • Jasně autorská práva a proto si videa z koncertů mohu v klidu nahrávat na YT………Něco lepšího by jsi tam neměl….

 2. Martin (neregistrovaný)

  To už vážně musí vše patentovat? to nestačí jen zákaz od těch co hrají to si ještě musí Stupidní apple patentovat? lol výsměch těm dementům z Cupertina. Chápu že to někomu může vadit ale jsou i tací kterým to nevadí.

 3. b-i-k-e-r (neregistrovaný)

  a je to opravdu kvuli pozitku lidi, nebo kvuli komercnim ucelum? V kine to taky neni kvuli tomu, ze by lidem vadily rozsvicene displeje v prednich radach…Kdyz si nikdo koncert nenahraje, tak pak muzou lehce primo na miste prodavat nahravky?
  no a praxe pak bude takova ze si proste infracerveny port lidi prelepi izolepou…leda ze by to nejak sofistikovane zabudovali primo do fotaku…

 4. Pepa z Depa (neregistrovaný)

  Ještě tak deaktivovat natáčení videa na výšku…..

 5. Totální kravina a omezování. Apple spíš neumí udělat pořadné mikrofony, aby kvalitně kousek z nějakého koncertu vůbec iphone nahrál….

  • On se soustředí spíše na praktické věci pro většinu uživatelů (iPhone není cílen jako záznamové zařízení na koncerty pro specifickou skupinu, je to pro běžné uživatele), jako např. dva odrušovací mikrofony pro hovory.

   • Tak tohle má hodně mobilů. Samozřejmě je rozdíl když ve hlučném prostředí volám, a nebo chci něco natočit na video – audiovizuální záznam. Tam je nějaký odrusovaci mikrofon totálně na nic. Resp. nesmysl.

   • xzeit: No zase takový standard to není. 99% modelů má jeden odrušující mikrofon.

   • Xzeit (neregistrovaný)

    Jeden bude nejspíš stačit, teda nikdy jsem s tím nějak problém neměl. Odkud máš informaci, že iphone má dva odrušovací mikrofony, když už jsme u toho?

   • Xzeit (neregistrovaný): Z Keynote, tak 2 generace zpětně.

   • Keynote – 3 mikrofony (dokonce dříve než jsem si myslel, já to přičítal 6ce, to to letí…):
    [odkaz]

 6. Vít (neregistrovaný)

  Spíš bude vtipné až někdo louskne ten protokol a každý Android s IR vysílačem bude fungovat jako rušička iPhonů :D

 7. petr (neregistrovaný)

  Jo super omezování . Určíte bych vyhodil tolik peněz za něco co mi kde jakej šašek zruší na dálku natáčení a foceni . A někdo psal ze by to nak implementovali do cipu fotaku proč ne já bych mel pro poradatele koncertu lepsi vynalez skuste vzit mobil zapnout foťák a podržet proti čočce dalkovej ovladac od tv hned uvidíte ir světlo tak proč tam nedaj reflektory ir namireny do lidi ???? lidem to nevadí a foťák nic nenatoci ????

 8. M.BoBo (neregistrovaný)

  Mohl by to být nový standard pro všechny chytré telefony. Aspoň se zase lidi bavit bez telefonu.

  Jsem fanda chytrých telefonů, ale nic se nemá přehánět, a pokud někdo chodí na koncerty, tak ví jak to tam poslední dobou vypadá. Na některých akcích už teď platí zákaz záznamu (včetně mobilních zařízení).

  Bohužel je tento zákaz prakticky nevymahatelný.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Tak ony ty zákazy focení, natož natáčení, jsou „specialitkou“ především českých koncertů velkých a větších hvězd. Když se člověk podívá na nějaký oficiální záznam koncertu z ciziny, tak tam s tím problém věsměs nemají. Čili nenažranost našich pořádajících agentur???

   • M.BoBo (neregistrovaný)

    viz. nedávná aféra se zpěvačkou Adele, která seřvala fanynku, že si ji natáčí, takže to není pouze u nás.

    Byl bych pro, kdyby si kupující mohl „kvalitní“ záznam z akce zakoupit jak ve formě na třeba DVD nosiči, tak elektronicky.
    Ty videa co najdeš mnohdy na youtube jsou úsměvná (šílená kvalita jak obrazu, tak zvuku).

 9. Jakub (neregistrovaný)

  Další důvod, proč mít Windows. Tam se nikdo namáhat s rušením nebude.

 10. yanick (neregistrovaný)

  A rozmyslali vobec o dovodoch preco si ludia nahravaju koncerty??
  Staci, aby nebol dovod nahrat si koncert na telefon, napr. koncert by nahral organizator, vo vyssej kvalite a pripadne by pridal kratky rozhovor. Vyriesilo by sa to pre vsetky platformy naraz. Ak ludia nebudu moct nahravat na ajfony, tak si prinesu nieco ine, kde si nahraju koncert.

  • Pastor (neregistrovaný)

   A ještě za to vyplázneš pětadvacet klacků :)

  • Byl jste na koncertě, který se profi natáčel? Znamená to, že mezi pódiem a lidma musí být mnohem větší mezera, protože je tam kamera na kolejnicích a pak se celý koncert na pódium pohybuje 1-n kameramanů – další rušivý element. Co jediné uznávám je audio záznam, to nikoho neruší. Nejlíp to měli vyřešeno Einstürzende Neubauten, který prodávali nahrávku koncertu na cd už cca hodinu po skončení, mám takhle živák z Lucerny.

 11. Igor C. (neregistrovaný)

  Človek si kúpi mobil a výrobca mi bude určovať, že čo môžem alebo nemôže natáčať / fotiť so svojím mobilom.
  Nabudúce tu bude nejaké auto, ktorého výrobca bude ľuďom určovať kedy a ako majú jazdiť.

  • Myslíš dálniční známky a emisní zóny?

   • Johny (neregistrovaný)

    A jednosměrky, zákazy vjezdu, omezení rychlosti a další dopravní předpisy :D mam za to že ten příspěvek byl ironický a ne jen extrémě hloupá analogie :D

   • Johny (neregistrovaný): Jako hloupou analogii bych to chápal, ale jako ironii…:)

   • Igor C. (neregistrovaný)

    Bolo to myslené ironicky.
    To ťa neobmedzuje výrobca ale vláda. A to je rozdiel.

  • Igor C. (neregistrovaný): Tak to ti moc nevyšlo, ptótóžé ti zde výrobce mobilu neříká „co kde“, ale provozovatel oné akce. A pravděpobně v souladu se zákonem, tedy vládou (např. autorská práva).

 12. Johny (neregistrovaný)

  Tak je to teprve patent, v reálu se to možná vůbec neobjeví. Radši bych ale viděl aby se Apple soustředil na iTunes a životnost svých kabelů :D

 13. Wiruss (neregistrovaný)

  Tohle chci na všech telefonech, většina lidí si naprosto neuvědomuje, tak to obtěžuje ostatní – nekoukatelné výsledky, ani osvěta nepomahá tak…

 14. Xoo (neregistrovaný)

  K nahrávání koncertů slouží spešl kamery, které mají k tomu určené mikrofony, Sony něco takového nabízí asi za 8K pro amatérské potřeby, má to dvojci lepších mikrofonů…

  Jinak stejně poslouží zrcadlovka s lepším externím mikrofonem…

  Nebo třeba RED kamera, ta s rozumným příslušenstvím vyjde na zhruba 70 000$.

  • Myslím, že mi postačí má Lumia 950, která díky čtyřem HAAC mikrofonům nahrává na koncertech naprosto fantasticky. :)

   • Xoo (neregistrovaný)

    Jistě, jestli už ji nevyužijete jako těžítko nebo zarážku dveří, tak by posloužit mohla.

   • Škoda že tyhle mikrofony nepoužil i Samsung ve svém Galaxy S7

   • xzeit: Ne nijak výrazně. Ano, záznam startu letadla by byl super, formule odstřelily samy formule a jinak se uživatel obvykle (no ono už ty formule…) nedostane k nějak extrémně hlučnému prostředí. 99,9999999% lidí prostě natáčí batolící se mimčo nebo opilého spolupijana. Na to běžný záznam stačí. Na spešl záznamy jsou spešl záznamové kamery/mikrofony, jak je zmíněno výše nebo např. „gopro“. Na pořádné focení je taky foťák.

   • Prosímte vůbec se k tomu nevyjadruj,nebo si to nech pro sebe. Já chodím na různe hudební akce a od dob Nokie 808 jsem točil vždycky kousek ze začátku nástupu nějakého DJ. Těch tvojich 99% je jen u tebe. Kdyz stojíš jen pár metrů od stage, tak je ten kravál tak velký, že naprostá většina mobilů nestíhá… Teď jak mám Samsung galaxy s7, tak si můžu o videu se slušným zvukem na dnešní hudební akci B4L nechat jen zdát… Pak už vůbec ne v nějakém klubu,tam to mám vyzkoušeno. S tímhle tocenim akci mám hafo zkušeností. Jelikož jsou mobily povoleny, nic jiného ani nezbývá. Navíc ho jen vytáhnu z kapsy. Tak tady nepiš ty tvoje chytrosti co komu stačí.

   • A gopro? No ježíš marja. Mnohem lépe mi to natočí Lumia 950….. Než nějaké gopro.

   • Chytrý mobil má být chytrý právě proto co všechno umí. A když mobil neumí nahrát všelijaké zvukové záznamy, tak moc chytry neni

   • xzeit: už chápu, ty jsi nepochopil význam chytrý mobil :-) Ten mobil je chytrý proto, že jej přes SW vrstvu můžeš naučit novým kouskům. Ne že když ho hodíš do vody, tak ti ji ohřeje. Na to stále určena varná konvice. Na dělání fotek je fotoaparát, na video kamera, na hudbu přehrávač, atd.

   • Filip Šimoník (neregistrovaný)

    uni: :D :D :D dooost dobrý…
    Na koncertech natáčí naprosto drtivá většina lidí. Aspoň kousek, aspoň památku. Nějakej koncert je snad i v Čechách každej den… Tak kurva kde je těch 99,999999% lidí, kterejm je to úplně buřt?
    A proč se tedy vůbec vyrábí iPhone? (na fotky je zrcadlovka, na videa kamera, na pročítání webu notebook, na hudbu MP3ka – sakra, ten iPhone je úplně zbytečnej :D )… To jsou zase logiky, to by jeden padl.
    Prostě místo „ano, Lumie 950 nahrává zvuk z koncertu super, iPhone to prostě tak dobře neumí, ačkoliv si nemyslím, že je určen přímo k tomuto… ale chápu, že se to může hodit“ (třeba takhle) to tu budeš omlouvat do roztrhání klávesnice…

   • Filip Šimoník (neregistrovaný): hele, obecně se ví, že v něčem ty Lumie byly good , v něčem mizérie, dohromady produkt na hov** (dle působení na trhu).
    Proč ale furt kdekoli musíme číst, že XYZ placka je na nic, protože LUMIE měla to a to, to je záhada. Takové houkání WP letky ze záhrobí…

   • Filip Šimoník (neregistrovaný): Ad zbytečnost iPhone, resp. mobilu (z pohledu foťáku, hudby, videa, záznamu…). To je jako by jsi tvrdil, že osobní vůz je na nic. Já nic takového netvrdím. Přesto se s tebou klidně budu hádat, že autobus je lepší na přepravu lidí, nákladní vůz na přepravu nákladu, formule na závodění….

 15. tohle vítám :) nahraju alternativní romku kde to bude ošetřené a budu jedinej kdo bude mít fotku nebo oblíbenou písničku nahranou :) :D

 16. MartinezZ (neregistrovaný)

  Jupí, to musím mít. Telefon, který mi začne postupně diktovat jak a kde ho můžu používat. Bomba nápad tohleto. Za ty prachy jasná koupě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).