Domů » Bleskovky » Apple zaplatil za přátelství s Qualcommem obrovský balík. A bude platit dál

Apple zaplatil za přátelství s Qualcommem obrovský balík. A bude platit dál

Společnosti Qualcomm a Apple před dvěma týdny zakopaly válečnou sekyru a po dvou letech soudních sporů navázaly na spolupráci z let předcházejících. Pro obě firmy se jedná o win-win situaci; Apple má opět přístup k nejnovějším technologiím v oblasti mobilních modemů, Qualcomm má zase jistotu velmi tučných výdělků.

Necelých 5 miliard dolarů hned, další v licenčních poplatcích

Podle čerstvě zveřejněných finančních výsledků získal Qualcomm od Apple za urovnání patentových sporů částku 4,5 – 4,7 miliard dolarů (asi 103 – 108 miliard korun). Tato částka je navíc izolována od jakýchkoliv budoucích licenčních poplatků, které Apple za používání čipů od Qualcommu ještě zaplatí. Kontrakt na odběr čipů mezi oběma firmami byl uzavřen na dobu šesti let s dvouletou opcí, tudíž má Qualcomm na pár let zajištěný odbyt vysokého množství čipů. To se pochopitelně líbí investorům, po zahájení obnovení spolupráce s Apple vystřelila hodnota akcií Qualcommu o třetinu a usadila se na historickém maximu.

qualcomm

Letošní iPhony patrně ještě dostanou modemy od Intelu, ten však okamžitě po oznámení spolupráce Applu s Qualcommem oznámil opuštění trhu s mobilními modemy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Prý přátelství, při první příležitosti Apple vrazi Qualcommu kudlu do zád.

 2. No, on byl Apple v pasti – 5G se blizi, Intel to nezvladal, cokoliv Huawei je pro USA neprijatelne a ani nikdo jiny to nedokaze dodat.

  Takze nezbylo nez se sklonit pred Qualcomem. Ovsem nepochybuji, ze uz ted v Applu premysleji jak z toho v dlouhodobem horizontu ven (i kdyby si ty cipy meli vyrabet sami – ale to nejde ze dne na den).

  Tohle neni pratelstvi, ale docasne vynucene primeri a rekl bych, ze v Applu na to nezapomenou.

  • Apple je krome procesoru zavislak na vsem, nebyt Samsungu, tak defakto nema nic.

  • To ano a nebrat komponenty od samsungu, je v háji zase Samsung to si zapomněl dodat

  • Kazdy vyrobce krome Samsungu je na nekom zavisly. To plati snad ve vsech oborech. To myslite vazne, ze o tom vubec debatujete? :-D

  • Applke a to není žádná novinka, vyvíjí navrhuje a nechává si vyrábět od smluvních výrobcu, nejvíce asi Foxconnu z součástek pocházející z celého světa.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).