Domů » Bleskovky » Apple zaplatil za přátelství s Qualcommem obrovský balík. A bude platit dál

Apple zaplatil za přátelství s Qualcommem obrovský balík. A bude platit dál

Společnosti Qualcomm a Apple před dvěma týdny zakopaly válečnou sekyru a po dvou letech soudních sporů navázaly na spolupráci z let předcházejících. Pro obě firmy se jedná o win-win situaci; Apple má opět přístup k nejnovějším technologiím v oblasti mobilních modemů, Qualcomm má zase jistotu velmi tučných výdělků.

Necelých 5 miliard dolarů hned, další v licenčních poplatcích

Podle čerstvě zveřejněných finančních výsledků získal Qualcomm od Apple za urovnání patentových sporů částku 4,5 – 4,7 miliard dolarů (asi 103 – 108 miliard korun). Tato částka je navíc izolována od jakýchkoliv budoucích licenčních poplatků, které Apple za používání čipů od Qualcommu ještě zaplatí. Kontrakt na odběr čipů mezi oběma firmami byl uzavřen na dobu šesti let s dvouletou opcí, tudíž má Qualcomm na pár let zajištěný odbyt vysokého množství čipů. To se pochopitelně líbí investorům, po zahájení obnovení spolupráce s Apple vystřelila hodnota akcií Qualcommu o třetinu a usadila se na historickém maximu.

qualcomm

Letošní iPhony patrně ještě dostanou modemy od Intelu, ten však okamžitě po oznámení spolupráce Applu s Qualcommem oznámil opuštění trhu s mobilními modemy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments