Cena:

Apple sedí na hotovosti 250 miliard dolarů, mohl by si koupit třeba Teslu

Společnost Apple dnes oznámí svoje finanční výsledky za poslední kvartál, přičemž se zřejmě pochlubí i jedním dechberoucím milníkem. Podle informací deníku Wall Street Journal se kalifornskému gigantovi podařilo nashromáždit obrovskou rezervu ve výši překračující čtvrt bilionu dolarů (6,15 bilionů korun), což je částka přesahující tržní hodnotu společností Wal-Mart Stores Inc., a Procter & Gamble Co.

cash

Už loni v prosinci měl Apple ve svých trezorech 246,06 miliard dolarů, peníze však na účty Apple přibývají nevídanou rychlostí; jen v posledních třech měsících roku 2016 to bylo 3,6 milionů dolarů za hodinu. Politiku vytváření zásob začal razit Steve Jobs poté, co v roce 1997 musel využít finanční injekce od Microsoftu.

timcook

A co bude Apple s takovou zásobou peněz dělat? Jedním z možných řešení je vyplacení dividend akcionářům, druhou pak významná investice. Objevily se dokonce návrhy, že by Apple mohl koupit Teslu nebo (a) Netflix. Apple drží více než 90 procent rezerv v zahraničí, což se nelíbí současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Ten nabídl Apple daňové úlevy, aby se tento kapitál vrátil zpět do USA. Zda Apple jeho prosby vyslyší, případně co hodlá se svým bohatstvím dělat, bychom se mohli dozvědět v hovoru investorům, který se odehraje dnes od 23:00.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.