Apple se odváže! Za rok prý konečně uvede iPhone s USB-C

white laptop computer on green textile

Uznávaný analytik Ming-Chi Kuo na Twitteru sdílel své přesvědčení o možném brzkém nahrazení proprietárního Lightningu portem USB-C. Mělo by se tak stát už v příštím roce při představení iPhonů 15. Mohlo by tak dojít ke zrychlení přenosu dat i nabíjení.

Ačkoliv Kuo často přináší poměrně dobré odhady a předpovědi, dohady ohledně výměny Lightningu za USB-C jsme slyšeli již mnohokrát. Vždy to ale bylo spíše zbožné přání, nebo ojedinělé pokusy kutilů. Ostatní výrobci se k USB-C obracejí stále častěji, ale Apple stále novému trendu vzdoruje a mnoho lidí tak nutí s sebou stále vláčet speciální kabel, který použijí pouze u iPhonu nebo maximálně sluchátek AirPods. Jednou z eventualit je také iPhone zcela bez portů – telefon by se spoléhal pouze na bezdrátový přenos dat i energie.

iphone 13 Pro Max 2
Ani iPhone 13 Pro Max se nedočkal USB-C

Když byl Lightning v roce 2012 představen, Phil Schiller tvrdil, že se jedná o konektor nastávající dekády. Nyní už uběhlo pěkných pár měsíců další dekády a nic se nezměnilo. Mnozí Apple podezírají, že u svého proprietárního řešení setrvává kvůli licenčním poplatkům, které musí hradit každý výrobce příslušenství používající Lightning. Ke změně však Apple krom zákazníku nově tlačí i podstatně větší síla – chystané nařízení Evropské unie o jednotné nabíječce.

0 %

Trust Meter

Nakolik věříme tomuto úniku?

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku