Domů » Bleskovky » Apple přestal být bilionovou společností. Cena akcií po oznámení finančních výsledků klesla

Apple přestal být bilionovou společností. Cena akcií po oznámení finančních výsledků klesla

Na začátku srpna letošního roku překročila tržní kapitalizace společnosti Apple 1 bilion dolarů, což se v historii povedlo pouze v roce 2007 čínskému ropnému gigantu Petro China, a to jen na velmi krátkou dobu. Apple si svoji hodnotu udržel a pomalu ji navyšoval až na  1,06 bilionů dolarů, v minulém týdnu ale přišel zlom.

Počty prodaných iPhonů už se v budoucnu nedozvíme

V pátek gigant z Cupertina ohlásil finanční výsledky za poslední čtvrtletí, a cena akcií rázem spadla o téměř 7 procent. Hodnota společnosti tak opět spadla těsně pod hranici 1 bilionu dolarů, aktuálně osciluje okolo ní. Poměrně prudký pokles přitom nemají na svědomí tradičně skvělé tržby a zisk, ale oznámení, že Apple od tohoto čtvrtletí přestane ve finančních zprávách uvádět počty prodaných zařízení.

Apple tento krok obhajuje tím, že počet prodaných zařízení za posledních 90 dní není příliš relevantní údaj, a že průkaznější jsou příjmy a zisky z odvětví. Wall Street si ale tuto informaci zřejmě vyložil jinak – prodeje iPhonů v příštích letech poklesnou, neboť se prodlužuje jejich obměňovací cyklus. Apple si za to může částečně sám, neboť pro svá zařízení poskytuje vysoce nadstandardní softwarovou podporu trvající 5 let. Mezigenerační inovace navíc nejsou tak velké, jako byly před lety, a pro spoustu zákazníků také může být odrazující zvyšující se průměrná cena jednoho prodaného iPhonu.

Služby budou čím dál důležitější

Rostoucí prodeje jablečných telefonů tak zřejmě již brzy budou minulostí, což však Apple ani Wall Street mrzet nemusí; každé z obrovského počtu jablečných zařízení v oběhu je bránou k vlastním službám Apple, a zde se firmě z Cupertina nebývale daří. V minulém kvartále se příjmy ze služeb dotkly částky 10 miliard dolarů a tvořily více než 15 procent veškerých příjmů společnosti.

Na SMARTmanii jsme kromě letošních jablečných telefonů (recenze iPhone Xs, recenze iPhone Xr) otestovali také nejnovější generaci chytrých hodinek Apple Watch Series 4, jejichž podrobnou recenzi včetně videopohledu naleznete zde.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

53 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Apple bude upadat až upadne do zapomnění, vždyť je stále na 3.miste ve světě a to se psalo jak Apple vydá iPhony že se hned vrátí na druhé místo ale ne oni se už nikdy nevrátí a budou nadále klesat.

  • Petr (neregistrovaný)

   V jakej měřítku jsou 3.? V poctu kusů? To se tezko měří kdyz samsung prodá plno levných shitu ? nemate nekde údaj podle trzby?

  • Borče, uvědomuješ si ale (vím, jen řečnická otázka), že toto jsou výsledky před vydáním nových iPhone či jejich faktickou dostupností?

   • Martin (neregistrovaný)

    V Q3 je započítan i iPhony z letoska.

   • To dost těžko?

   • Uni, to nemá smysl, ten člověk je nemocný a navíc vůbec nechápe souvislosti. Hltá zprávy tím nejvíc povrchním způsobem a překládá si je po svém.

   • Martin (neregistrovaný)

    Vůbec ničemu nerozumíte ale děláte tu nejchytřejší osoby na tomhle webu přitom každý ví že jste jen pitomci a bezmozci. Běžte si narvat do analu váš iPhone Uni ty to svoje tlc a běžte pryč s tohohle webu nikdy nic přínosného nepíšete a jste ostuda webu každý ví jaký blb.ci jste.

   • Martine, pokud nezvládáš svoji labilitu, měl by ses léčit. A dostat na pár týdnů ban, abys měl o čem přemýšlet.

   • Martin (neregistrovaný)

    Myslím že oba ty a uni by jste měli dostat Ban, jen tu spamujete, nepíšete nic logického, jen tu vyvolate hádky a jen samé problémy tu děláte, měli by vás zablokovat napořád a hned by tu byl klid od posuku jako vy dva.

   • Myslím, že web, na kterém máš svůj nerušený totalitní klid se jmenuje svetandroida. Takový návrh – co kdyby jsi switchnul a navštěvoval místo, kde nikdo a nic nenarušuje tvůj zen?

   • Ty kráso, nestačím se divit…

  • lukass71

   XDDDDD Dalsi pomatenec, ktery si mysli, ze za par let zadny Apple nebude. Naopak ty by ses mel zacit bat o LG, jehoz prodeje jsou naprosto tristni.

  • Jan (neregistrovaný)

   V celkovych prodejich za rok ma porad apple vic nez huahej, nehledena to tahle komunisticka smirujici kopirka prodava telefony za dve petky a kazdej druhej tyden ma vyprodej.

 2. jablíčko (neregistrovaný)

  Apple k tomu má důvod. Je to nedůležitý údaj, který by zbytečně Mátlb uživatele. Člověk si podle výnosů sám pozná, jak prodal. Bravo, správný krok.

  • Ondra (neregistrovaný)

   Lol ? ? ?.. Jj určitě, vypadáš jako odborník na akciové trhy. ? ?

   • Aleš (neregistrovaný)

    Naopak má tak trochu pravdu.. Apple už nic převratného nemá v rukávu a je si toho sám moc dobře vědom, tímhle krokem zamezí jen větším ztrátám..

    Pokud iPhony přestávají táhnout, pak ani navýšení marží nepomůže. Naopak zvýšení marží je dle mého taková poslední šance jak nahrabat a naznačuje, že apple už si prostě není jistý s plány do budoucna.

    Pokud samsung příjde s ohebným telefonem, čína zareaguje obratem a rázem je apple v problémech i přes jeho super ekosystém.
    Tzn. pokud aktuálně vyvíjený iPhone XI není „ohebný“, tak bude mít apple minimálně rok skluz proti konkurenci a následující rok může být tím rokem, kdy se akcie applu opravdu hluboko propadnou – otázka je, co opravdu představí.

   • Aleš (neregistrovaný): Aktuálně na rozdíl od výrobců víme kulové, co se týče daných technologií, ale ty máš jasno:)

   • Aleši, ale iPhony nepřestávají táhnout, právě naopak. Apple byl jedním z mála výrobců, kteří (ikdyž jenom o trochu) navýšili Q3 y2y prodeje.

    Apple to na záříjové keynotě jasně řekl – XS a XR modely jsou koncipovány jako dlouhodobé zařízení, které majitelům vydrží roky. Kdo si dneska pořídí XS nemusí roky vůbec přemýšlet o upgrade, protože ho k tomu bude jenom máloco motivovat.

    Mě se tohle líbí nejenom proto, že si raději pořizuji kvalitní/trvanlivé věci, ale hlavně to vyhovuje moji peněžence – já na Android prostě nemám dost peněz a nemůžu si dovolit kupovat každý rok nový model.

   • Aleš (neregistrovaný)

    Uni na tebe nebudu reagovat, ty si trol a mě by si být vymazán z povrchu zemského.

    JP23: jeden z mála? Xiaomy, huawei/honor nic? Čína se rozjíždí celkem dost, takže to „navýšení“ prodejů o ( 0.2%? ) oproti předchozímu roku je u applu nic a ani se nedivím tomu pozastavení reportů.

    Mohu vědět které telefony jsou koncipovány jako krátkodobé? Myslím si, že všichni výrobci dělají dlouhodobé ( rozumněj +2 roky ) zařízení.

    Naopak si myslím, že pokud se nástup ohebných telefonů vydaří, pak zatraceně moc lidí bude chtít bejt IN i za cenu, že opustí Apple = machrování. A podle mého ty prvotní rekordní prodeje dělají právě tito lidé.

    Apple je jak známo konzerva, takže si myslím, že ten rok skluzu tam bude v každém případě – uvidíme co představí samsung/čína – pokud to bude opravdu promyšlené, pak má apple velký problém.

   • Aleš (neregistrovaný): V podstatě 99% Android telefonů že je tak koncipována. Defakto do roka plánované morální zastarání.

    To o čem hovoříš se jmenuje „early adopters“ a ne, rozhodně nedělají žádné „rekordy“.

    A tu skluzy Apple, kolikrát jsme to za poslední roku slyšeli (namátkou třeba streaming hudby, nositelnost, Qi,…) a….. nic, kam šlápne, tam dominuje, ale šlápne tam až on chce, ne jak plkají borci na webu:)

    Jinými slovy, plkáš dobře, ale víš kulové.

   • Aleši, Apple už měl v prodejích i propady, zvlášť ve slabých kvartálech před uvedením nových modelů. Žádný strom neroste do nebe.

    Výrobcí můžou koncipovat svoje modely na jak dlouho chtějí, důležité je, jak dlouho je podporují, dodávají pravidelné aktualizace a záplaty. U Androidu neznám značku, která toto dodává po dobu 4-5 let. Ani Pixely toto nesplňují. Pro mě jsou bezpečnost a updaty OS na prvním místě.

   • TomasSX1

    JP23: ?

    Tolko hluposti popisat v jednom komente. To sa len tak nevidi :D

   • Ales: mozna jsi si toho nevsiml, ale Apple nasazuje nove veci az ve chvili, kdy funguji tak jak si predstavuje (ctecka otisku, bezdratove sluchatka …). Vsimni si treba jedne drobnosti … bezrameckovy displej nasadil Apple az ve chvili, kdy umel udelat stejne velky ramecek kolem celeho telefonu … ne jen po stranach nebo jen nahore a dole.

   • htcjirka

    Apple dodnes neni nejak bezrameckovy, bezdratove nabijeni horsi jak u konkurence, nejak ti ta teze s nasazenim veci nesedi a naopak silne pokulhava..

   • htcjirka: ukaz mi jediny telefon krom iPhone, ktery ma stejne velke ramecky kolem celeho displeje.

   • lukass71

    Pokud vim, tak XS uz ma rychlejsi bezdratove nabijeni jako zbytek konkurence..

   • Aleš (neregistrovaný)

    JP23: souhlasím – neroste, ale zrovna tohle akcionáři slyšet nechtějí a co si budem, konkurence roste a roste zatraceně rychle.

    S těma záplatama v podstatě také souhlasím,nicméně je potřeba dodat, že vývoj v téhle oblasti je rok od roku rychlejší a mít 5 let jedno zařízení je dnes tak trochu masochismus :D ( tedy pokud nepoužíváš tel. jen na volání a sms )
    * např. v oblasti fotoaparátů je dnes 5ti letý telefon k pousmání.

    PetrCBR: však o tom jsem psal, apple je prostě konzerva.. ale pokud sis všiml, tak čína už dnes reaguje velmi rychle.
    A propo. DualSim a apple je také epizoda sama pro sebe = jednou se toho dočkáme, stejně jako QI nabíjení.
    * jak tu někteří v čele s Unim hlásali, že sra*ku jako QI apple nepoužije, ten to bude mít vychytanější a skutek utek

    ** „kdy funguji tak jak si predstavuje“ – třeba FaceID v landscape režimu co xD

   • „Já na Android prostě nemám dost peněz a nemůžu si dovolit kupovat každý rok nový model.“

    A proč by sis jako měl kupovat každý rok nový mobil s Androidem? Já používám 2-3 roky starý Xiaomi Redmi Note 3 a funguje stejně dobře jako předtím.

    Stál mě 6 tisíc Kč.

   • Ales: no na jednu stranu krok s eSim chapu … Apple se ji snazi protlacit a je jedna z mala firem, ktere se to muze podarit. Mimochodem Cina vzdy reagovala rychle .. vzdyt pred kazdym uvedenim noveho iPhonu mela Cina pripravene jeji kopie … v tom se nic nezmenilo. Je pravda, ze huawei do toho posledni roky dost slape, ale je otazka jak dlouho ji to vydrzi.

   • Aleš (neregistrovaný): Proboha, jako fakt porovnáváš jednoho amerického výrobce a stoky výrobců v Číně coby porovnání nějaké dynamiky? OMG….

    O Qi jako o sra*ce jsem nikdy nehovořil.

    ** FaceID na iPhone nefunguje v landscape nefunguje proto, protože nefunguje lockscsreen v landsape. Tedy, v tomto režimu v tomto scénáři iPhone nepoužíváš.

    proboha, kupíš jednu hovadinu za druhou….

   • „mozna jsi si toho nevsiml, ale Apple nasazuje nove veci az ve chvili, kdy funguji tak jak si predstavuje (ctecka otisku, bezdratove sluchatka …). Vsimni si treba jedne drobnosti … bezrameckovy displej nasadil Apple az ve chvili, kdy umel udelat stejne velky ramecek kolem celeho telefonu … ne jen po stranach nebo jen nahore a dole.“

    PetrCRB: to jsi me pobavil. Víš, jak to Apple udělal u toho XR? Stejně jako Android výrobci se nedokázal zbavit spodní brady pod LCD displejem. A tak prostě použil nejstupidnější řešení ze všech – udělal „bradu“ všude kolem telefonu, aby to vypadalo symetricky. Androidí výrobci nechají bradui jen dole, protože aby byla po stranách nebo nahoře, k tomu absolutně není žádný technický důvod. Jen designový.

   • niky79: Technický není, je ergonomický. Ochrana displeje. Tedy dnešek je tady hustý, a to není ani pátek, ale tohle ledajaký pátek tedy přebíjí…

   • PetrCBR: Ty symetrické rámečky, to je jen takové zaklínadlo, daleko důležitější údaj je však poměr displeje vůči přední straně. A tam je na tom Apple snad uplně nejhůř. Však i Galaxy S9, který má nahoře a dole „brady“ jako prase, má displej, který zaujímá ku přední straně větší plochu, než XS.

    uni: 99% Android zařízení po roce morálně zastarává? Můžu se zeptat, co to má jako znamenat? A můžu poprosit nějaký zdroj, nebo je to opět jen výplod tvojí fantazie? Skoro všichni velcí výrobci Android zařízení nabízí podporu velkých updatů dva roky. Tudíž zařízení začíná zastarávat až třetím rokem, což je ale pro většinu z nás už dávno za hranicí „životnosti“. Pokud to vztáhneme k technologické zastaralosti, tak zrovna osmičky a letošní XR jsou technologicky zastaralé (resp. byly) už v době jejich uvedení na trh.

   • Menty: Jak se definuje „velký výrobce“? Nicméně já hovořím o výrobcích, kterých je stovky a stovky. Z nich vezmi zlomek oněch „velkých“, z toho zlomek těch, co dělají updaty, z toho zlomek těch, které nedělají fake aktualizace a… no vida, jsme někde kolem toho procenta…. Myslel jsem, že se o telefony zajímáš, když neustále zde diskutuješ, ale ve skutečnosti je ti třeba vše vysvětlovat, i opakovaně.
    Takový Bermudský trojúhelník no….

   • Menty: to neni zaklinadlo … Apple si vzdy zakladal na designu a symetricke ramecky jsou proste z hlediska designu uplne nekde jinde.

   • Q (neregistrovaný)

    Drahe veci si kupujeme menej casto. Ved to plati nielen u telefonov. Takze drahsie telefony dostavaju aj dlhsiu podporu. Ak si jeden smartmaniak kupuje lacnejsie telefony castejsie, vo vysledku da za ne mozno rovnaku sumu ako druhy, co ma len najdrahsie

   • jablíčko (neregistrovaný)

    Rozumnějte, že Apple nepotřebuje staré postupy, které jen matou a Nejsou pro Apple prospěšné. Apple opět ukázal, že umí.
    Rámečky na dokonalé. Není hezčího řešení rámečku. Apple má nejelegantnější styl, který ostatní jen závidí.
    Podívejte se jen na výřez. Všichni jej chtějí.

 3. anawarr (neregistrovaný)

  Z článku je jasná jedna věc, Apple bude zdražovat, aby kompenzovat ztraty. Za chvíli bude stát kilo iPhonů, víc než kilo zlata.
  Z diskuze je jasné, že někteří mají doma trojskou unci iPhona.

  • Co jsi měl probůh z ekonomiky? Apple má ke ztrátám set sakra daleko…:D

  • lukass71

   Kompenzovat ztraty jezisi dalsi pacient LOL

  • Kompenzovat ztráty? Myslíš těch 14,1 miliard dolarů (asi 319 miliard korun) čístého zisku za poslední kvartál?

   Apple si může dovolit 10 let nevydat vůbec nic a přesto nezkrachuje.

   • Todi (neregistrovaný)

    Vážně si toto myslíš a presto se považuješ za inteligentního.. No comment… Neber to ve zlým, ale hloupost toho vyjádření bije do očí, zřejmě bylo myšleno rečnicky, potom ber i mou reakci řečnicky.

  • Aleš (neregistrovaný)

   Občas mi připadá, že někteří jedinci ani ty komenty nečtou, jim jde jen o počet jejich komentů.

   Probůh JP23 četl jsi to? Komponzovat ztráty vzhledem k nulovému růstu počtu prodaných zařízení, což je celkem logické. ( Pokud předpokládáš, že jsi dosáhl stropu, pak je logickým krokem navýšení marží – což uspokojí právě akcionáře )
   * Nikdo se tady nebaví o krachu, tak to prosím čti celé a radši 2x.

   • Aleš (neregistrovaný): Jako že ztráty z něčeho, v co nemáš? WTF?

   • Q (neregistrovaný)

    kompenzovat nie straty ale znizenie obratu ci zisku

   • imperator

    Kompenzovať straty čiže teoretický zisk z teoreticky plánovaných a nepredaných kusov je už vysoký level ?

   • Filip (neregistrovaný)

    imperator, je to zcela bezne, kazda firma planuje sve finance, a k tomu patri pocet ‚teoreticky‘ prodanych vyrobku a zisk,a ne jenom 1 kvartal vpred. Pokud se realita lisi od planu, muze to byt problem, i kdyz nam se muze zdat ze porad prodavaji mnoho.

   • Aleši, já jsem si dělal prdel s tím krachem, je to doufám natolik do očí bijící nadsázka, že to pochopil každý.

    Aleši, jak můžeš vědět, že stagnující počet prodaných zařízení = budoucí ztráta pro Apple? Všimnul sis někdy položky „Services“ a jejího vývoje od 2014? Zascroluj dolů na ‚dark amber‘ graf: [odkaz]

    Služby a jejich rozšiřování jsou tím hlavním co Applu spolehlivě pokryje případné ztráty z prodeje HW.

 4. Michael (neregistrovaný)

  Bylo by bláhové si myslet, že Apple nemá plán B, na rovinu, myslím, že otěže v novém chápání smyslu smartphonu se chopil Samsung, a bude to revoluční produkt, co vytáhne tyto plány B na povrch.

  • Hele na tohle bacha, za posledních 10 let se ukázalo, že i takoví borci jako MS nebo Intel nemají plán B a jsou nechytáni v nedbalkách?

   • Tray1 (neregistrovaný)

    Tak to sice ne, ale mají hromadu zajímavých projektů. Viz např. HoloLens. Ty by možná nikdy nespatřily světlo světa, kdyby se nový CEO nerozhodl, že tomu dá šanci.

   • Michael (neregistrovaný)

    Ma měl plán B, WM Mobile ?

 5. Jan (neregistrovaný)

  No kluci nehadejte se … apple je dobry nastroj, je pravda, ze se od nej hodne ocekava z hlediska inovaci a to bohuzel neprichazi.sam jsem mel 5 generaci jablka a ted tri generace samsungu a muzu rict ze kazda znacka ma v necem vyhody. Ale opravdu nechapu, ze se lidi musi kvuli nazoru na tel. Hadat …:(
  Muze byt jenom radi ze je konkurence, at se hosi snazi ;)
  Honza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *