Domů » Bleskovky » Apple potvrdil vývoj vlastních mobilních modemů. Chce se zbavit závislosti na Qualcommu

Apple potvrdil vývoj vlastních mobilních modemů. Chce se zbavit závislosti na Qualcommu

První iPhony s podporou sítí 5G přišly na trh teprve letos, přestože očekávané byly už v roce minulém. Zpoždění zapříčinila společnost Intel, která měla pro Apple vyrábět 5G modemy, ovšem kvůli problémům ve vývoji a neplnění termínů se nakonec cesty obou firem rozešly.

Apple potvrzuje vývoj vlastních modemů

Apple se musel na dodávkách 5G modemů domluvit s tehdy znepřáteleným Qualcommem a problémovou modemovou divizi Intelu nakonec v polovině loňského za 1 miliardu dolarů roku koupil. Bylo tak jasné, že obnovená spolupráce s Qualcommem nebude mít dlouhého trvání, což nyní potvrdil i senior viceprezident pro hardware Johny Srouji.

iphone 12 mini 03
iPhone 12 mini, 12 Pro a 12 Max

Podle jeho slov, která pronesl na setkání zaměstnanců, zahájil Apple vývoj svého prvního modemu, který má umožnit další klíčový strategický přechod. Podle agentury Bloomberg Apple už nějakou dobu najímá inženýry z Qualcommu a pro vývoj mobilním modemů má vytvořené týmy v San Diegu, Cupertinu a několik i v Evropě.

Dočkáme se konečně 5G počítačů?

S vlastními modemy by měl Apple ještě snazší vývoj svých mobilních čipsetů. Apple A14 Bionic v letošních iPhonech má 5G modem od Qualcommu připojený separátně, a počítačový Apple M1 mobilní modem vůbec nemá. Díky přechodu na vlastní řešení bychom se i u jablečných počítačů konečně mohli dočkat nativní podpory mobilních sítí.

Otázkou však je, jak daleko Apple s vývojem je a kdy se bude chtít odpojit od Qualcommu nadobro. Podle vzájemné dohody podepsané v loňském roce měla spolupráce obou firem trvat až do roku 2024. Odpojení od Apple by pro Qualcomm znamenalo znatelný výpadek v příjmech, neboť dodávky pro kalifornskou firmu u něj tvoří 11 procent tržeb.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).