TOPlist

Apple ukázal některé funkce z iOS 19: těšit se mohou hlavně hendikepovaní

iOS 19 na iPhonu, AI
  • Apple ještě před konferencí WWDC 25 oznámil několik důležitých novinek pro hendikepované a znevýhodněné
  • Nová Lupa pro Mac nebo funkce Accessibility Reader dorazí v budoucím updatu s iOS 19 a macOS 16

Již tuto neděli, tedy 18. května, se slaví Světový den přístupnosti. To představuje de facto jakékoliv funkce či vychytávky v systému například vašeho telefonu, které zlepšují využitelnost pro osoby s nějakým postižením. Apple se v tomto ohledu angažuje opravdu hodně, dlouhodobě jsou jeho produkty mezi hendikepovanými lidmi nejoblíbenější. U příležitosti speciálního výročí tak představil několik opravdu zajímavých novinek zpřístupnění pro své systémy.

Štítky přístupnosti v App Store

U aplikací v App Store přibude nový prvek, a sice speciální štítek zpřístupnění. Ten v jednoduchosti zobrazuje, jaké funkce zpřístupnění aplikace podporuje, dozvíte se například jestli umí VoiceOver, hlasové ovládání, větší text, dostatečný kontrast, snížený pohyb, titulky a další.

V tuto chvíli není jasné, zdali Apple bude štítky po vývojářích požadovat ve všech případech, anebo to bude čistě na jejich uvážení. Podle dostupných informacích však Apple chce těmito štítky motivovat vývojáře k tomu, aby funkce zpřístupnění do svých aplikací přidávali; už jen třeba kvůli tomu, že konkurenční aplikace je má. Štítky přístupnosti dorazí později jako aktualizace pro App Store na iOS, macOS, iPadOS i visionOS, zatím dostupné nejsou.

Lupa pro Mac

Funkce Lupa je na iPhonu i iPadu dostupná již od roku 2016. Nyní ji Apple přidává i pro Mac, a to pomocí kamery vašeho iPhonu. Aplikace na Macu se připojí k fotoaparátu uživatele, který si tak může přiblížit své okolí, například obrazovku nebo tabuli. Lupa funguje jak s kamerou v iPhonu, tak i s připojenými USB kamerami a podporuje čtení dokumentů pomocí funkce Desk View.

Výrobce představil k nové funkci Lupa pro Mac i poutavé video, ve kterém vystupuje studentka s vadou zraku, která přímo na svém Macu využívá lupu, aby si přiblížila obsah na vzdálené tabuli v aule. Kromě přiblížení zároveň funkce Accessibility Reader umí převést ručně psaný text na digitální formát. V tuto chvíli však není jasné, jaké jazyky bude tato novinka podporovat.

Novinky s Braillovým písmem

Braillovo písmo pro nevidomé je plně k dispozici nejen na iPhonu, ale i na Macu, iPadu nebo v systému headsetu Vision Pro. Přímo v systému mohou uživatelé snadno otevřít jakoukoli aplikaci psaním pomocí Braillova písma nebo připojeného zařízení.

Pomocí Braille Access si uživatelé mohou rychle dělat poznámky ve formátu Barillova písma a provádět výpočty pomocí Nemethova písma (specializovaný systém zápisu matematiky a vědeckých symbolů pro nevidomé, který vychází ze základů Braillova písma). Uživatelé mohou otevírat soubory ve formátu Braille Ready Format (BRF) přímo z aplikace Braille Access, čímž budou moci konečně otevřít zápisky a soubory, které byly dříve vytvořeny na zařízení pro zápis Braillova písma.

Pomocný čtenář

O této funkci jsme se již zmínili u Lupy pro Mac. V originále Accessibility Reader vlastně dokáže těžko čitelný text převést do uniformního a dobře čitelného formátu. Pomoci může nejen uživatelům s dyslexií nebo zhoršeným zrakem, ale jednoduše všem, jak demonstruje příklad na velkém PDF souboru s textem v prostředním sloupci. Funkce převede text na snadno čitelný formát a umožňuje s ním dál pracovat.

Accessibility Reader v iOS

Další novinky

Všechny tyto očekávané novinky Apple zpřístupní až s iOS 19, některým z nich se bude blíže věnovat na připravované konferenci WWDC 25, kde bude iOS 19 představeno spolu s dalšími velkými aktualizacemi. Kromě výše zmíněných novinek přijdou i dílčí, které rovněž potěší uživatele s nějakým hendikepem:

  • Osobní hlas – funkce, která pomocí umělé inteligence jen na základě 10–150 vět umí vytvořit celý syntetický hlas pro vaše nejbližší, nově podporuje kromě angličtiny a čínštiny i španělštinu
  • Vodítka pro pohyb vozidla – funkce představená již vloni, díky které můžete zmírnit či zcela předejít kinetóze v autě, přechází z iPhonu a iPadu také na Mac
  • Sdílení nastavení – nově budete moci sdílet své nastavení zpřístupnění na iPhonu nebo iPadu se svými přáteli či známými, kteří třeba trpí stejnou diagnózou jako vy


DeepL na iPhonu



Nepřehlédněte

Geniální vychytávka! Nastavte si na iPhonu DeepL jako nativní překladač

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku