Domů » Bleskovky » Apple o poruchových klávesnicích u MacBooků věděl. Prásknul jej servisní dokument

Apple o poruchových klávesnicích u MacBooků věděl. Prásknul jej servisní dokument

V roce 2015 přišel Apple s novým typem klávesnice pro své počítače; klasický nůžkový mechanismus nahradil vlastním, který nazývá motýlkový. Bohužel u mnoha majitelů novějších MacBooků došlo k zanesení klávesnice drobnými nečistotami, což vedlo k omezené funkčnosti některých kláves. Apple o tomto problému dlouho mlčel, poté vydal zprávu, že se týká pouze malého procenta zařízení a spustil rozšířený servis.

Motýlková klávesnice způsobuje u MacBooků problémy. Apple spouští rozšířený servis


Nedávno uvedené MacBooky Pro mají novou generaci motýlkové klávesnice, která má být podle Apple tišší; o tom, že řeší problém se zanášením, se však Apple ani slovem nezmínil. Přišla na to až redakce serveru iFixit, která nalezla v konstrukci novou membránu zabraňující vniknutí nečistot.

Membrána neslouží primárně ke snížení hluku

I když Apple navenek tvrdí, že tato membrána slouží ke snížení hlučnosti, interní dokument nazvaný Service Readiness Guide (Průvodce připravenosti na servis) pro nové MacBooky Pro popisuje nový prvek jako membránu pro zabránění vnikání nečistot do motýlkového mechanismu. Apple tedy o problému s klávesnicemi evidentně věděl již delší dobu, jen se jej snažil nerozmazávat. Bohužel vlna stížností a žalob přiměla firmu z Cupertina jednat a připravit nové řešení. Toho se ale bohužel starší MacBooky nedočkají, třetí generace motýlkové klávesnice je exkluzivní pouze pro novou řadu MacBooků Pro.

Ani ti si však nemohou gratulovat, server iFixit obě klávesnice podrobil vlastnímu testu „odolnosti“ vůči vniknutí nečistot. Pomohl si světélkujícími prachovými částicemi, které nechal usazovat v klávesnici. Do starého typu se dostaly prakticky okamžitě a znemožnily její fungování, u novějšího bylo proniknutí pomalejší, avšak stále úspěšné. Ochrana je ale výrazně lepší.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Michal
Anonym
Michal

A vysvetlil uz Applu nekdo z mistnich ovci, ze nikdo z nich nemel zadny problem, ze to byla jenom kachna nafouknuta novinari do obrich rozmeru?

lololol
Anonym
lololol

Samozrejme, mistni sasek uni.

cosworth
Uživatel
cosworth

mne by zajimalo jake tenhle sasek ma zkusenosti a applem krom chuti pri olizovani vylohy iStyle

Skylark
Anonym
Skylark

Zrovna jsem pořídil loňský model.. Tak snad se to při dobrém zacházení nezanese. Za takovou cenu by si měl Apple tyhle mouchy opravdu hlídat.

uni
Uživatel
uni

Neboj, stále platí jako kdekoli jinde, pokud nejsi prase, nemáš problém.

shepii
Uživatel
shepii

Zajímavé, že jinde nejsou problémy v takové míře hlášeny a pochybuji, že se uživatelé k jiným modelům od jiných výrobců chovají jinak. Jednoduše je potřeba si přiznat, že tohle se Applu zkrátka nepovedlo. ;)

uni
Uživatel
uni

To není nijak zajímavé. Klasické bláto klávesnice (membrána) nejsou tak náchylné na nečistoty. Dokonce mohou být klávesnice i vodě odolné, že je propláchneš, to je také jistě pro tebe zajímavé, že jinde toto možné není:) Klasický zmatenec, drž lajnu!:)

Skylark
Anonym
Skylark

No, jde o to, že u klasických klávesnic máš pod nimi určitý prostor, takže když tam napadá nějaká špína nebo prach, tak to díky tomu prostoru neovlivní stisk kláves. U té motýlkové je to horší. Tam je prostor opravdu minimální, takže každá nečistota může danou klávesu zablokovat. Třeba to při trochu šetrnějším používání problém nebude, ale čekal bych, že Apple u stroje za 50k zajistí alespoň nějakou odolnost…

shepii
Uživatel
shepii

Skylark: Já vím, jak je řešená klávesnice na nových noteboocích od Applu, to nepíšeš zrovna nějakou novinku.
uni: Obecné info, všem známé, viz komentář Skylarka. Tady jde spíš o to, že pustili na trh něco, co nefunguje tak jak má. A jak vidno, uživatelé nebudou zacházet s notebookem v rukavičkách jen proto, že Apple zas vymyslel nesmysl, který akorát přidělává uživateli starosti. Tady měl někdo v Applu přemýšlet a pak by mu došlo, že na notebooku se většinou nepracuje v podmínkách bez prachu, drobků a dalších drobných častí čehokoliv…

Skylark
Anonym
Skylark

Odpovídal jsem na komentář uniho. Nepopírám, že tady Apple pochybil. U modelu 2017 jsou to už dva roky, co tu klávesnici používají, takže už měly být mouchy vychytány. Tolerovat by to šlo u MB 12, který byl první model s takovou klávesnicí, ale ne u o dva roky novějšího modelu.. Ale uvidím samozřejmě časem. Teď moc nemá smysl dělat nějaké závěry, když spousta zpráv o Applu jsou poslední dobou vesměs hoaxy.

uni
Uživatel
uni

Skylark (neregistrovaný): Já vím, jak je řešená klávesnice na nových noteboocích od Applu, to nepíšeš zrovna nějakou novinku.

Ano, jsou tu mezi námi dnes již 3 generace (resp. iterace) této klávesnice a přesto Apple nesáhl k úpravě konstrukce. On jistě má statistiky, co a jak. Takže se tu hádat, že dělá něco špatně, když dělá jak dělá je zbytečné, on ví rozhodně více než my či zdejší redakce;)
Tak, chtělo by to v tomto horkém okurkovém období trochu vychladnout, prostě není o čem psát….

shepii
Uživatel
shepii

uni: Že to píšeš zrovna ty, který pravidelně s uvedením nových smartphonů plevelíš diskusi plky typu „tohle špatně, tamto špatně…“. :D

zipiik
Uživatel
zipiik

Ochranný kryt to jistí.

Wertigo
Uživatel
Wertigo

Tak na tohle si udělám popcorn :)

shepii
Uživatel
shepii

Na to bych si popcorn opravdu nedělal „Bohužel u mnoha majitelů novějších MacBooků došlo k zanesení klávesnice drobnými nečistotami“ :D

Wertigo
Uživatel
Wertigo

Tohle se mne naštěstí netýká :)