Domů » Bleskovky » Apple o poruchových klávesnicích u MacBooků věděl. Prásknul jej servisní dokument

Apple o poruchových klávesnicích u MacBooků věděl. Prásknul jej servisní dokument

V roce 2015 přišel Apple s novým typem klávesnice pro své počítače; klasický nůžkový mechanismus nahradil vlastním, který nazývá motýlkový. Bohužel u mnoha majitelů novějších MacBooků došlo k zanesení klávesnice drobnými nečistotami, což vedlo k omezené funkčnosti některých kláves. Apple o tomto problému dlouho mlčel, poté vydal zprávu, že se týká pouze malého procenta zařízení a spustil rozšířený servis.

Motýlková klávesnice způsobuje u MacBooků problémy. Apple spouští rozšířený servis

Nedávno uvedené MacBooky Pro mají novou generaci motýlkové klávesnice, která má být podle Apple tišší; o tom, že řeší problém se zanášením, se však Apple ani slovem nezmínil. Přišla na to až redakce serveru iFixit, která nalezla v konstrukci novou membránu zabraňující vniknutí nečistot.

Membrána neslouží primárně ke snížení hluku

I když Apple navenek tvrdí, že tato membrána slouží ke snížení hlučnosti, interní dokument nazvaný Service Readiness Guide (Průvodce připravenosti na servis) pro nové MacBooky Pro popisuje nový prvek jako membránu pro zabránění vnikání nečistot do motýlkového mechanismu. Apple tedy o problému s klávesnicemi evidentně věděl již delší dobu, jen se jej snažil nerozmazávat. Bohužel vlna stížností a žalob přiměla firmu z Cupertina jednat a připravit nové řešení. Toho se ale bohužel starší MacBooky nedočkají, třetí generace motýlkové klávesnice je exkluzivní pouze pro novou řadu MacBooků Pro.

Ani ti si však nemohou gratulovat, server iFixit obě klávesnice podrobil vlastnímu testu „odolnosti“ vůči vniknutí nečistot. Pomohl si světélkujícími prachovými částicemi, které nechal usazovat v klávesnici. Do starého typu se dostaly prakticky okamžitě a znemožnily její fungování, u novějšího bylo proniknutí pomalejší, avšak stále úspěšné. Ochrana je ale výrazně lepší.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. A vysvetlil uz Applu nekdo z mistnich ovci, ze nikdo z nich nemel zadny problem, ze to byla jenom kachna nafouknuta novinari do obrich rozmeru?

 2. Zrovna jsem pořídil loňský model.. Tak snad se to při dobrém zacházení nezanese. Za takovou cenu by si měl Apple tyhle mouchy opravdu hlídat.

  • Neboj, stále platí jako kdekoli jinde, pokud nejsi prase, nemáš problém.

  • Zajímavé, že jinde nejsou problémy v takové míře hlášeny a pochybuji, že se uživatelé k jiným modelům od jiných výrobců chovají jinak. Jednoduše je potřeba si přiznat, že tohle se Applu zkrátka nepovedlo. ;)

  • To není nijak zajímavé. Klasické bláto klávesnice (membrána) nejsou tak náchylné na nečistoty. Dokonce mohou být klávesnice i vodě odolné, že je propláchneš, to je také jistě pro tebe zajímavé, že jinde toto možné není:) Klasický zmatenec, drž lajnu!:)

  • No, jde o to, že u klasických klávesnic máš pod nimi určitý prostor, takže když tam napadá nějaká špína nebo prach, tak to díky tomu prostoru neovlivní stisk kláves. U té motýlkové je to horší. Tam je prostor opravdu minimální, takže každá nečistota může danou klávesu zablokovat. Třeba to při trochu šetrnějším používání problém nebude, ale čekal bych, že Apple u stroje za 50k zajistí alespoň nějakou odolnost…

  • Skylark: Já vím, jak je řešená klávesnice na nových noteboocích od Applu, to nepíšeš zrovna nějakou novinku.
   uni: Obecné info, všem známé, viz komentář Skylarka. Tady jde spíš o to, že pustili na trh něco, co nefunguje tak jak má. A jak vidno, uživatelé nebudou zacházet s notebookem v rukavičkách jen proto, že Apple zas vymyslel nesmysl, který akorát přidělává uživateli starosti. Tady měl někdo v Applu přemýšlet a pak by mu došlo, že na notebooku se většinou nepracuje v podmínkách bez prachu, drobků a dalších drobných častí čehokoliv…

  • Odpovídal jsem na komentář uniho. Nepopírám, že tady Apple pochybil. U modelu 2017 jsou to už dva roky, co tu klávesnici používají, takže už měly být mouchy vychytány. Tolerovat by to šlo u MB 12, který byl první model s takovou klávesnicí, ale ne u o dva roky novějšího modelu.. Ale uvidím samozřejmě časem. Teď moc nemá smysl dělat nějaké závěry, když spousta zpráv o Applu jsou poslední dobou vesměs hoaxy.

  • Skylark (neregistrovaný): Já vím, jak je řešená klávesnice na nových noteboocích od Applu, to nepíšeš zrovna nějakou novinku.

   Ano, jsou tu mezi námi dnes již 3 generace (resp. iterace) této klávesnice a přesto Apple nesáhl k úpravě konstrukce. On jistě má statistiky, co a jak. Takže se tu hádat, že dělá něco špatně, když dělá jak dělá je zbytečné, on ví rozhodně více než my či zdejší redakce;)
   Tak, chtělo by to v tomto horkém okurkovém období trochu vychladnout, prostě není o čem psát….

  • uni: Že to píšeš zrovna ty, který pravidelně s uvedením nových smartphonů plevelíš diskusi plky typu „tohle špatně, tamto špatně…“. :D

  • Ochranný kryt to jistí.

 3. Tak na tohle si udělám popcorn :)

  • Na to bych si popcorn opravdu nedělal „Bohužel u mnoha majitelů novějších MacBooků došlo k zanesení klávesnice drobnými nečistotami“ :D

  • Tohle se mne naštěstí netýká :)

 4. ach jo uni píšeš citujem Neboj, stále platí jako kdekoli jinde, pokud nejsi prase, nemáš problém.

  ale máš videl si aké nečistoty sa jednalo ktoré dokázali zablokovať klávesnicu tak trochu pogoogluj
  vôbec sa nejednalo a veľké znečistenie a problém bol hlavne v tom že keď sa to stalo nešlo to jednoducho vyčistiť lebo pričíňa ozaj drobná nečistota a oprava nesmierne drahá to považujem za nezvládnutý návrh
  a keďže macbooky slúžia viacej rokov ja by som sa veľmi obával že sa mi to stane po skončení záruky

  tak teraz si všetci vyberte čistý hárok A4 a otočte svoju klávesnicu či už na laptope win alebo staršom macbooku alebo aj samostatnú klávesnicu a zatraste ňou a potom si nájdite aké nečistosti zablokovali mnacbook pro a porovnajte

 5. Tohle je jasny fail a neni prvni v pripade jablecnych zarizeni podradne kvality za premiovou cenu. Pak prisvisti blafal Uni nebo jini jablecnaci a oznaci to za kachnu nebo za jeden dva pripady. ????

 6. Hm, drobná záludnost takovýchto membrán ovšem bývá v tom, že bordel se sice na jednu stranu obtížněji dostává dovnitř, ALE o to hůř se pak dostává VEN. Takže očekávám, že to zlepší problém do momentu, kdy se dovnitř něco dostane, ale pokud / až se tam něco dostane, bude bez demontáže nebo rovnou výměny naprosto nemožné to vydolovat.
  Jediná otázka, kterou mi dodnes nikdo nedokázal zodpovědět je, jak zlý problém to ve skutečnosti je. Jedni tvrdí že je to fatální prů5er, druzí že nejde vůbec o nic. Pravda je samozřejmě někde mezi, ale to „někde“ bych rád měl určeno trochu přesněji.
  I když, jakožto dellákovi mi to vlastně může být úplně jedno.

  • Mám Macbook nově, takže to teď prostě bude testovat čas, ale pokud si vzpomenu, tak tady rád založím diskuzi s mými poznatky. Zase ale na druhou stranu, jak relevantní budou nějaké informace od jednoho člověka..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).