Sledujte nás na YouTube

Motýlková klávesnice způsobuje u MacBooků problémy. Apple spouští rozšířený servis

Od roku 2015 Apple vybavuje své notebooky speciálním druhem klávesnice s tzv. motýlkovým mechanismem. Ten umožnil Applu snížit zdvih kláves a zvýšit její odezvu, ovšem dlouhodobé užívání odhaluje slabiny této technologie.

Na YouTube, internetových fórech, i na stránkách podpory Apple se začaly objevovat hlasy nešťastných uživatelů stěžujících si zejména na nefunkčnost vybraných kláves po několika měsících užívání. Motýlková klávesnice má totiž nevýhodu v nesnadném čištění, výpadek jednotlivých kláves může způsobit například usazený prach, který prakticky není možné z prostoru pod klávesou dostat. Vzniklo dokonce několik žalob a peticí, aby Apple vyměnil motýlkový mechanismus za klasické „nůžkové“ zámečky.

Zažádejte o výměnu klávesnice

Apple dosud o problému mlčel, nyní však podlehl sílícímu tlaku veřejnosti a spustil speciální opravný program. Týká se všech MacBooků a MacBooků Pro s motýlkovou klávesnicí, u nichž se mohou po stisku vybraných kláves vyskytnout následující problémy:

 • Písmena nebo znaky se neočekávaně opakují
 • Písmena nebo znaky se neobjevují
 • Klávesy vypadají „přilepeně“ a nepracují spolehlivě

Tyto problémy podle Apple postihují malé procento zařízení, pokud je mezi nimi i to vaše, je řešením návštěva autorizovaného poskytovatele služeb Apple a vyžádání opravy. Pokud bude vyhodnoceno, že je zařízení pro tento program způsobilé, dojde k výměně jednotlivých kláves, nebo rovnou celé klávesnice. Pokud už jste takovou opravu podstoupili a zaplatili za ni, můžete Apple skrze oficiální podporu požádat o navrácení peněz.

Jsme zvědaví, zda Apple v blízké budoucnosti mechanismus své klávesnice přepracuje, aby již k podobným potížím nedocházelo.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Jablečnáci všechno strkají do šprcky, tak kdyby i tohle dali do šprcky, nestalo by se to. Anebo jsou jablečnáci větší prasátka? Ne, klávesnice stojí prostě za starou belu. Podprůmerná kvalita by Apple.

 2. qe (neregistrovaný)

  Je to tak, uz jsme to s kamaradem resili.

  • lololol (neregistrovaný)

   A nebolelo te to s kamaradem?

   • Qz (neregistrovaný)

    Tlesk tlesk tlesk

    Ano jsi výborný komediant. Kdyby to alespoň nějak znělo dvojsmyslně. Ale takto ses akorát elegantně ztrapnil.

 3. Jeremy Eric Nowak (neregistrovaný)

  Apple to aspon resi.. zajimalo by me jak by se k tomu postavilo treba Lenovo, Acer nebo Samsung =D

  • Tam se ten HW točí mnohem rychleji, životnost nikoho nezajímá:)

   • shepii (neregistrovaný)

    Klasická spotřebka. To jen notebooky od Applu má každý deset let. Víš jak, když už sis na něj našetříl, nebo zrovna doplatil Home Credit, tak se ho nebudeš zbavovat za rok. ;)

  • zipiik (neregistrovaný)

   A to “reseni” spociva v cem? Pokud je problem konstrukce mechanisku klavesnice, je to na vymenu celeho zarizeni s modifikovanou klavesnici. Fakt Apple porada takovou svolavacku? Fakt jako majitel ne zrovna levneho notebooku chcete menit svuj notebook za nejky refurbished kus?

 4. DKR (neregistrovaný)

  Musím říct, že je to nešťastně řešené, teda on je nešťastně řešený celý Macbook.
  Mám doma PRO 13 2017 Touchbar a těch problémů je více.

  1. při ne vodorovné ploše při velkém zatížení dře větrák
  2. rohy displeje svítí nažloutle při černé barvě
  3. klávesnice (všechny 3 problémy, někdy jde 2x, někdy vůbec, někdy působí zasekle)

  Dost poslední dobou přemýšlím ho poslat na reklamaci a odstoupit od smlouvy.
  Protože u produktu za 50 000 není možné aby se něco takového stávalo, člověk očekává kvalitu, ne tohle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *