Apple je 100% zelenou společností: všechny aktivity pohání obnovitelná energie

Kromě červeného iPhonu 8 vydal včera Apple tiskovou zprávu, ve které se chlubí významným milníkem spojeným s bojem proti změnám klimatu a ochrannou životního prostředí. Všechny jablečné prodejny, datová centra, kanceláře apod. ve 43 zemích světa jsou ze 100 procent napájené obnovitelnou energií.

Šéf Apple Tim Cook je na tento aspekt velice hrdý a nehodlá v něm ustupovat, naopak chce ještě dál posouvat hranice; bude se například soustředit na používání materiálů ve svých zařízeních a na jejich recyklaci. Ke 100% využívání energie z obnovitelných zdrojů se údajně také zavázalo 23 dodavatelů pro Apple, mezi devíti nováčky jsou například firmy Pegatron a Quanta Computer.

Aktuálně má Apple po světě 25 různých projektů získávajících obnovitelnou energii o celkovém výkonu 626 megawattů; z toho 286 megawattů v loňském roce pocházelo z fotovoltaických článků. Gigant z Cupertina má navíc rozpracováno dalších 15 projektů, po jejich dobudování má celkový výkon vzrůst na 1,4 gigawattů čisté energie, která bude použita v 11 zemích světa. Jedná se například nové větrné elektrárny v Oregonu nebo střešní solární systémy v Japonsku a Singapuru. Apple také vybuduje nová soběstačná datová centra v americké Iowě a Dánsku.

Apple Park jde příkadem

Výkladní skříní Apple při využívání obnovitelných zdrojů je například sídlo Apple Park, které samo o sobě generuje 17 megawattů energie díky solárním panelům na střeše, další 4 megawatty pak přidávají bioplynové palivové články. Tato budova během nízkého využití posílá přebytky zelené energie do veřejné sítě.

Apple také investoval velké prostředky na budování farem solárních a větrných elektráren v Číně, což přispělo k celkovému snížení emisí; od roku 2011 Apple údajně zabránil vstupu 2,1 milionů tun CO2 do atmosféry.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku