Domů » Bleskovky » Apple je 100% zelenou společností: všechny aktivity pohání obnovitelná energie

Apple je 100% zelenou společností: všechny aktivity pohání obnovitelná energie

Kromě červeného iPhonu 8 vydal včera Apple tiskovou zprávu, ve které se chlubí významným milníkem spojeným s bojem proti změnám klimatu a ochrannou životního prostředí. Všechny jablečné prodejny, datová centra, kanceláře apod. ve 43 zemích světa jsou ze 100 procent napájené obnovitelnou energií.

Šéf Apple Tim Cook je na tento aspekt velice hrdý a nehodlá v něm ustupovat, naopak chce ještě dál posouvat hranice; bude se například soustředit na používání materiálů ve svých zařízeních a na jejich recyklaci. Ke 100% využívání energie z obnovitelných zdrojů se údajně také zavázalo 23 dodavatelů pro Apple, mezi devíti nováčky jsou například firmy Pegatron a Quanta Computer.

Aktuálně má Apple po světě 25 různých projektů získávajících obnovitelnou energii o celkovém výkonu 626 megawattů; z toho 286 megawattů v loňském roce pocházelo z fotovoltaických článků. Gigant z Cupertina má navíc rozpracováno dalších 15 projektů, po jejich dobudování má celkový výkon vzrůst na 1,4 gigawattů čisté energie, která bude použita v 11 zemích světa. Jedná se například nové větrné elektrárny v Oregonu nebo střešní solární systémy v Japonsku a Singapuru. Apple také vybuduje nová soběstačná datová centra v americké Iowě a Dánsku.

Apple Park jde příkadem

Výkladní skříní Apple při využívání obnovitelných zdrojů je například sídlo Apple Park, které samo o sobě generuje 17 megawattů energie díky solárním panelům na střeše, další 4 megawatty pak přidávají bioplynové palivové články. Tato budova během nízkého využití posílá přebytky zelené energie do veřejné sítě.

Apple také investoval velké prostředky na budování farem solárních a větrných elektráren v Číně, což přispělo k celkovému snížení emisí; od roku 2011 Apple údajně zabránil vstupu 2,1 milionů tun CO2 do atmosféry.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Tak snad nebudou mít zataženo a bezvětří :)

    Stejně by mě zajímalo, jestli energie na vyrobení a následnou likvidaci po skončení životnosti solárního panelu se matičce zemi opravdu rentuje… Totéž u větrné elektrárny. A nebo to je jen „móda“ ?

    Další věc, moc se mi nechce věřit, že v Číně ty fabriky na ajfóuny jedou nebo jednou pojedou „zeleně“. Čína je pověstná tím, že na toto zvysoka kašle.

    • Taky tomu moc nevěřím. Zase na druhou stranu – Foxconn je vendor / montovna – pochybuju, že si může Apple vynucovat až takováto pravidla.

    • To sice nemůže, ale může si vybrat, u koho bude montovat ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).