Domů » Bleskovky » Nové iPhony přežijí i koupel ve vodě: Tají Apple jejich voděodolnost?

Nové iPhony přežijí i koupel ve vodě: Tají Apple jejich voděodolnost?

Nedlouho po představení nových iPhonů (videorecenze) se objevilo hned několik videí, na kterých zkoušejí uživatelé ponořit telefony do vody. Kupodivu snad všechny z nich přežily koupel bez následků a to i přes to, že výrobce negarantuje žádnou zvýšenou odolnost vůči vniknutí kapaliny.

Zahraniční web iFixit, který se zabývá rozebíráním zařízení a zhodnocením složitosti oprav jednotlivých komponent už samozřejmě rozborku nových iPhonů provedl. Poté, co internetem začala kolovat videa se iPhony ponořenými pod vodou, se v iFixit rozhodli provést ještě jednu analýzu, zaměřenou právě na voděodolnost.

Kolem celého obvodu displeje je nalepeno gumové těsnění, které zabrání vniku kapaliny. Chráněné jsou také konektory na plošném spoji, které jsou opatřeny silikonovým těsněním. Právě tyto součástí bývají nejchoulostivější v případě, že vám telefon nechtěně spadne do vody. Hardwarová tlačítka, reproduktory a slot na kartu SIM ale zjevně žádné výraznější úpravy nepodstoupily.

Why is the iPhone 6s & 6s Plus So Water Resistant?

Apple se nikde nechlubí zvýšenou odolností svých smartphonů vůči průniku kapaliny. Konstrukce telefonu sice má některé prvky, které mohou vodu zadržet, ale i tak může dojít k jejímu vniknutí do konstrukce. Tento fakt dokázal jiný zahraniční web iFixYourI, který po vyndání telefonu z vody zjistil při následné rozborce, že se část kapaliny dostala až dovnitř. 

 

Důvod, proč výrobce tají tuto vlastnost nových iPhonů je prostý. Apple se chrání proti případnému většímu množství reklamací kvůli škodám, která by voda napáchala. Musíme ovšem dodat, že podobné (a pro zákazníka často pozitivní) praktiky využívají i jiný výrobci. Zákazník má díky tomu alespoň částečnou šanci, že při kontaktu s kapalinou může jeho telefon při troše štěstí přežít.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

7 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Nad cim se autor podivuje? Kdyz Apple rekne ze je telefon vodeodolny, bude to muset garantovat.

  Nic, co by jinde nedelali take.

  • No na druhou stranu, kdyby rekli „jo je vodeodolnej“ a opravdu to tak bylo tak si ho zas koupi vic lidi :)

  • lerion (neregistrovaný)

   O kolik? O 100 000 lidi víc? To je za to riziko moc nevythne. iPhone se i tak dobře prodává.

  • Makrela (neregistrovaný)

   Jo Lerione? Tak jdi a hoď si Samsung nebo Lumii do vany. A nebo drž zobák.

  • I nejlevnejsi Lumie prezije ve vane bez potizi, povyk tedy pro nic.

  • Makrela (neregistrovaný)

   htcjirka: tak to je pěkná debilita cos řekl… Fakt opravuješ telefony nebo si je lepíš z ábíčka? Tohle totiž nemůže říct člověk co pracuje s elektronikou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).