Domů » Bleskovky » Apple iPhone 5s: Hliníkový bojovník s vysokou cenou (videorecenze)

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

21 komentářů

 1. Pavel (neregistrovaný)

  Videorecenze se vám opravdu povedla :-) a osobně se na iphone 5s velmi těším a rozhodně si ho i přes jeho vyšší cenu koupím :-)

  • jack2310 (neregistrovaný)

   Mno, pěknej smart, ale návyk na velký displej u mě udělal svoje(aktuálně SGS3) a já půjdu patrně do Notu3.Jinak bych zvolil toto jablíčko.

 2. Olda (neregistrovaný)

  Proč by nešlo video z režimu 120fps nahrát na Youtube? :) Video je přeci uložené v klasickém formátu a standardní snímkové frekvenci, a proto je extra zpomalené a je možné ho nahrát na Youtube.

  • Jack (neregistrovaný)

   Treba proto, ze youtube umi max. 30 FPS a video by prevedlo na tuhle framerate. Ja chci radeji zdrojovy linky na 120 FPS video, diky.

  • Johny (neregistrovaný)

   Však to on řiká ;-) Telefon sice nahrává v 60 FPS ale výstup je ve 30 FPS…

   Mimochodem už jste někdy viděli video jak vypadá při 60 FPS? Nebo film, který jede při tomhle a vyšším frame ratu? HNUS!

  • Viděli a vypadalo to dobře. Hnus to je, pokud to pouštíš na slabém HW, který to nezvládá…

   Ale ano, není to zas takovej rozdíl, aby se to vyplatilo hrotit. 30 fps bohatě stačí.

  • Johny: ? Nechápu, 60fps např. u her je velmi dobrá hodnota pro vnímání plynulého pohybu, také např. 48fps natáčení filmů má velký přínos.

  • Johny (neregistrovaný)

   To co srovnáváš je trochu nesrovnatelné. Navíc si to co jsem řekl vysvětluješ myslím opačně, než já jsem to myslel.

   U filmů, které běží klasicky na 24-30 (podle formátu) FPS můžeš vidět tzv. motion blur. Tzn. že pohyb na jednotlivých snímcích je rozmazaný. To kompenzuje nedostatek snímů ale samozřejmě to znamená, že film není v mnoha ohledech tak ostrý, jak by mohl být.

   U her naproti tomu je podstatně složitější a kolikrát i nechtěné, mít motion blur. Objevuje se, ale protože efekt se aplikuje až po akci a je mezi tím, co ty děláš a co se ti zobrazuje, prodlužuje i dobu, než se ti daná věc zobrazí. Ta je samozřejmě ve hrách omezená, protože ty potřebuješ hned po akci vidět na svém monitoru odezvu. Proto je třeba tento motion blur naopak kompenzovat dostatečným počtem snímků. Čím rychlejší pohyb, tím je třeba větší framerate. (Pokud se něco pohybuje rychle, vejde se méněkrát do 1s => čím méně snímků, na tím méně se jich objeví. Při absenci motion blur-který dá šmouhu objektu na všechny snímky- při 30 snímcích může být objekt jen na 3 a to je sakra málo).

   A teď po teorii k jádru pudla:

   Pokud natočíš film v 60 a více FPS a i to v tomto módu přehráváš, mizí ti motion blur. To je jasné, protože není třeba vyplňovat prázdná místa rozmázlými šmouhami po pohybu.

   Výhoda: každý pohyb je ostřejší, celkově tedy obraz je ostřejší

   Problem: Pokud je všechno ostré, působí to divně. Dobře se to dá připodobnit k „hloubce ostrosti“ u fotoaparátů. Ta tomu dodává atmosféru tím, že přijdeme o některé detaily. HIGH FPS snímky působí neskutečně laciným dojmem. Asi jako seriály z novy. Všechno je až moc hrubé a reálné. Ostré stíny, ostrá světla v pohybu. Najednou i filmy, které normálně vypadají dobře vypadaj jak kdyby byly natočené kamerou NOVA seriálů.

  • No ono do toho promlouvá,, jakou obnovovací frekvenci má zobrazovadlo, jeho vstupní prodleva, lidi jsou různě citlivý, atd. Nejde úplně apriori říci „tohle je správně“.

   Ad ostrost, opět složitější. Nevím na kolik toto je ovlivněno třeba u projektorů, kde je obecně ostrost menší, obraz je takový „kinový“, což je obecně vnímáno jako příjemnější pokoukání.

   Podívat se na vyšší FPS u filmu je myslím v tuto chvíli možné jen u Hobita a jen někde (možná snad jen jeden sál?), moc velkou skupinu obyvatel to asi zatím nezasáhlo:-)

  • By mně zajímalo, na čem se budete dívat na ty videa se 120fps ??? To by mně fakt zajímalo. Napište, jsem vážně zvědavý…

   Jinak Youtube všechna nahrávaná videa konvertuje. Zachovává jen rozlišení a poměr stran. Ale nečekejte, že poleze s Youtube video 1:1 v porovnání s původním videem.

  • Tak na trhu jsou vcelku běžně dostupné monitory s 120hz, určené pro 3D zobrazení nebo i jen jako herní.

   Jinak smyslem 120fps videí u iPhone je efekt zpomaleného přehrávání, prostě hračka.

  • No právě. Myslím, že málo lidí má doma monitor s více jak 75Hz. Já sám třeba takový monitor nemám. Ne, že bych na něj neměl, ale prozatím jsem ho nepotřeboval. A teď všichni šílí po 60fps aniž by vůbec věděli, že samotné přehrání v PC nestačí. Prostě mánie a honba za blbostmi… Protože k čemu je mi video s více jak 30fps, když si ho můžu přehrát pouze na PC (a celý řetězec musí být na to připravený, až po vhodný monitor) a jakoukoli další úpravou a nebo převodem (třeba na DVD a nebo Blu-Ray) to video prostě degraduji na klasiku… Prostě k smíchu. Stejně jako video ve 4K… Ale co, kdo to nemá, není IN…

  • johny (neregistrovaný)

   Uf, jeste projektory do toho:D zjednodusim to, je to jiny druh rozmazani, cili pokud budes mit projektor se zobrazovanim 60 fps, budeto vypadat furt blbe. Na projektoru, pokud mas citlive oci jako ja, tak jeste blbejs, protoze daleko casteji dojde k rozkladu rgb spektra.

   Millenium>myslim ze celou dobu se zde bavime spise teoreticky a v zacatcich diskuze je zrejme, ze mluvime o pripadu ze i zarizeni je schopne to zobrazi:) iPhone to ma opravdu jen jako hracku. Ale zajimavou hracku. Nezapomen, ze to je telefon pro mlade. A tahle finesa je jako delana pro sport, snowboarding, skate, kolo, cokoliv. Go Pro a dalsi uz ukazali, ze to vyznam ma a iPhone ted tak trochu dela i do jejich rybnicku;) nevnimejme to teda jako moznost natacet 60 fps, ale jako moznost zpomalit a delat visuelne zajimava videa.

 3. Johny (neregistrovaný)

  Ty fotografie jsou dost tragické. Nejvíc dostává na frak foliage jako vždy. Na to se nedá ani koukat. Jinak by bylo fajn nahrávat fotky v plném rozlišení.

  Video je na tom lépe, ale zas to pomalu ostří, takže jakmile je rychlejší švenk, natáčí to rozostřeně. Ovšem myslím si, že studentskej film by se na to už dal natočit a to považuju za značný úspěch!

  Jako hlavní klad iP5S považuji bezesporu iOS7. Z hlediska vzhledu a eyecandy efektů (paralax, kontrasty) to považuji za naprostou jedničku. Celkově je to čistý, jasný, není tam nic navíc. iOS v současnosti považuji za nejvyspělejší system ze všech a pokud bych měl i další Apple zařízení, tak jsem nadšený.

  Co se HW týče, nevim. Netuším k čemu to následující 2 roky bude, jak to bude využité. Potenciál tu je, ale jak 64 bit, tak otisky, tak M7 jsou potřeba aby byly cílené od vývojářů. A minimálně půl roku budem čekat, než se něco objeví. Takže k tomuto jsem zatím docela chladný.

  Pokud mám za sebe shrnout o čem je iP5S, tak pro mě je to o pocitech. Hlavně ten dojem ze zařízení. Máme tu dotyk, což přímo zapojuje smyslové vnímání člověka, není to už jen tupé mačkání čudlíku, pak tu je iOS 7 plný nové svěží grafiky a průhledností, 3D paralax, je tu high-rate video efekt, je tu nová zlatá barva… Opět prostě to, co umí apple nejlépe. Přijdete, vezmete zařízení do ruky a ono dokáže udělat výborný první dojem.

 4. Aniž bych chtěl komukoliv narušovat jeho jásávé sebeblaho z čehokoliv, nemohu přeci jen neučinit malou poznámku k tomu výše zmíněnému popisu o smyslovém vnímání ve chvíli když ťukáte na sklo – před časem jsem pročítal studii, která měřila míru vjemů působících na mozek vznikající ze senzorických pocitů a nepřekvapivě zjišťovala to, co lze odhadnout i selským rozumem, že z hlediska haptiky ťukat do skla je pro mozek mnohem méně komplexní pocit, než mačkat fyzickou klávesu. Není divu, že většina lidí nezatížená „ideologicky“ vyhodnotí mačkání fyzické klávesy jako příjemnější a přirozenější.

  • Je to tak. Klávesnice se pocitově nahradit nedá. Bohužel ale při malých rozměrech zařízení je dotykový displej vhodným kompromisem – olvádání je díky tomu neporovnatelně variabilní.

   Co by mohlo být zajímavé, tak připravované displeje s pohyblivým povrchem. Jak to ale dopadne, to uvidíme. SLibují to už několik let…

  • MCEZA? he? U Desire Z jsem měl QWERTZ, nablindované směrové klávesy, dotykový dpad, HW systémové klávesy/foto. A teď si rád poslechnu, jak jsem přechodem na displej only zařízení získal variabilitu:-)

 5. Jiří (neregistrovaný)

  2 věci:

  1) S hlasovou asistentkou Siri je možné komunikovat v minimálně 8mi jazycích

  2) Chybí mi představení Control Centre – podle mě jedna z top novinek iOS 7

  • jj, CC jsem na iPadě adaptoval prakticky okamžitě a je velmi chytře proveden. Také se mi líbí možnost zpět/vpřed gestem z okraje displeje, aplikace se to postupně učí.

 6. žrenda wolš (neregistrovaný)

  Ios 7 nevie zmazať celý album vo vstavanom hudobnom prehrávači. Paráda…

 7. kiklop (neregistrovaný)

  Pro ty, kteří se rozhodují zda se vyplatí novější iPhone 5s nebo raději starší a ověřený model iPhone 5 – mohou vzájemně porovnat oba telefony z pohledu technických specifikací nebo včetně známých kladů a záporů. Více na [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).