TOPlist

Apple iPad: Dokáže vyplnit mezeru mezi telefonem a notebookem? (test)

V posledním půlroce tolik diskutované zařízení od Applu, tablet iPad, se dostalo i k nám do redakce a padla na nás povinnost vyzkoušet, co umí a co mu naopak chybí. Přesto bude následující recenze z trochu jiného soudku, rozhodli jsme se totiž „rozebrat“ iPad z pohledu nezaujatého jablíčkáře, který chce vyplnit mezeru mezi smartphonem a notebookem či netbookem. Pojďme se tedy podívat, jak iPad obstál.

Zapůjčenou jsem měl 64GB verzi bez 3G modulu, za kterou děkuji společnosti Alza.cz, kde si iPad můžete zakoupit. Řekl bych, že zařízení není třeba nijak zvláště představovat, neboť to za mě udělal už  Steve Jobs při jeho keynote. I tak si ale několik věcí na úvod nemohu odpustit. Apple iPad je v jisté míře převratným přístrojem. Vyplňuje totiž mezeru mezi smartphony a notebooky, popřípadě malými netbooky. Hlavní předností iPadu je dotykový displej o velikosti 9,7 palce s rozlišením 1024×768 px.

Poháněn je gigahertzovým procesorem Apple A4 a operačním systémem iOS s trochu upraveným prostředím a jelikož na něj není dostupná poslední verze 4.0, na multitasking si musíme ještě pár měsíců počkat. Primárně je Apple iPad určen lidem, kteří mají neustále k dispozici nějakou Wi-Fi síť (bez 3G modulu je to totiž jediný přístup na internet), rádi čtou knihy, komiksy, občas si zahrají hry a pouze přijímají obsah z internetu, neboť iPad jiný zdroj informací moc nepodporuje. Je tak otázkou, zda patříte mezi tuto skupinu lidí, která je alespoň podle Jobse velmi objemná.

Klady (+)
kvalitní displej
velké množství aplikací v App Store
citlivé multitouch ovládání
hlasitý reproduktor
vydařená softwarová klávesnice
výdrž baterie
Zápory (-)
hmotnost
zatím bez multitaskingu (v iOS 4 již tato funkce bude)
absence USB portu a slotu pro SD karty
chybějící přední kamerka pro videohovory
omezení na iTunes

Obsah balení, vzhled iPadu a jeho konstrukce
Všechny verze iPadu se prodávají v jednotném balení, nezáleží tedy, jestli si pořizujete ten s malou kapacitou či s 3G modulem navíc. Krabice je klasická „applovská”, žádné místo nazbyt a pouze důležité věci. Mezi ty patří samozřejmě iPad, pod kterým najdeme řádku brožur, USB kabel a adaptér do zásuvky.

- - -

- - -

Po rozbalení iPadu se dostavil WOW efekt, který se mě držel skoro půl dne. Zařízení vypadá opravdu luxusně, jednoduchý design podtrhuje velký displej a jediné tlačítko na přední straně (Home button) napovídá, že se iPad bude ovládat opravdu jednoduše. Na levém boku nenajdeme nic, na tom pravém pak zámek obrazovky (aby nedocházelo k nechtěnému otáčení obrazu) a dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti. Na horní straně pak není nic jiného než zapínací tlačítko, které slouží také pro přepínání do a z pohotovostního režimu.

Dolní stranu okupuje hlasitý reproduktor a port klasický pro Apple zařízení. Zbývá už jen zadní strana, na které se pyšní pouze logo Applu a nic víc na ní nenajdeme. Přesto vypadá velmi pěkně a celkově jsem byl z vzhledu iPadu opravdu nadšen. To samé se dá říct i o konstrukci, nic nevrže (v podstatě nemá co vrzat), vše sedí tak jak má a nevšiml jsem si ničeho neobvyklého. Příliš mě nepotěšila hmotnost, která je 680 gramů, což na takhle malé zařízení není zrovna málo a po delším držení vás budou bolet ruce. V případě verze s 3G modulem je hmotnost ještě nepatrně vyšší (730 gramů).

- - -

- - -

Hardwarové parametry
Displej: 9,7″ IPS LCD s LED podsvícením, lesklý, multidotykový, rozlišení 1024 x 768 bodů
Procesor: 1GHz Apple A4
Paměť: 16, 32 nebo 64 GB
Komunikace: Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth BlueTooth
Baterie: Lithium-Polymer, 25 Wh, výdrž až 10 hodin
Rozměry: 242,8 x 189,7 x 13,4 mm
Hmotnost: 680 gramů u Wi-Fi verze, 730 gramů u verze s 3G modulem
Další parametry: reproduktor, pohybový senzor, digitální kompas, 3,5mm výstup na sluchátka, světelný senzor
Podpora zvuku: frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz, formáty: AAC (16 – 320 Kbps), MP3 VBR (16 – 320 Kbps), Audible (2, 3, 4), Apple Lossless, AIFF, WAV
Podpora videa: H.264 (30 fps), MPEG-4, m4v, mp4, mov
Další podporované formáty: jpg, tiff, gif, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx, txt, rtf, htm, html, pdf, key, numbers, pages, vcf

- - -

- - -

První dojmy ze systému a uživatelského prostředí
Uživatelské prostředí systému iOS známé z iPodu a iPhonu je v tomto zařízení v podstatě stejné. Skládá se tedy jen z výběru nainstalovaných aplikací a dolní lišty s pevnými, přesto konfigurovatelnými programy. Primárně to je prohlížeč Safari, kalendář, e-mail a fotky.  Co ale bylo u iPadu představeno jako novinka je obrázek pozadí.

Ten jde vybírat jak z přednastavených tapet, tak z vlastních obrázků, takže můžete klidně používat vaše fotografie z dovolené. iOS je, alespoň podle mého, spíše systémem pro mobilní telefony a i přesto, že v iPadu funguje velmi dobře, ovládá se skvěle a vypadá efektivně, čekal bych větší volnost. To je jistě dáno faktem, že jsem byl vychováván na zařízeních s Windows a nyní v mobilních telefonech preferuji Google Android. I tak první dojem ze systému byl opravdu více než dobrý a jeho odezva je vskutku blesková.

- - - -

Do hloubi systému: Jeho možnosti a pohled na zajímavé aplikace
Na plnohodnotnou recenzi první pohled na systém nestačí, proto je potřeba se na něj podívat trochu hlouběji. Jak jistě víte, iOS už počátku jeho bytí je poměrně uzavřený systém, který komunikuje pouze přes program iTunes. V něm sice najdeme vše potřebné jako synchronizaci fotografií, videí, aplikací, muziky a dalších věcí, přesto je člověk vázán pouze na jeden software. A u zařízení takovýchto rozměrů, bez slotu na paměťové karty a USB portu je to docela problém. Znamená to tedy, že je zde jakási potřeba mít u sebe PC (Mac) či notebook pro plné využití iPadu. A samozřejmě také nějakou Wi-Fi síť.

- - - -

Tu dnes najdeme ve větších městech skoro na každém rohu, avšak většina z nich je zaheslovaná, tudíž pro iPad a ostatní zařízení nepoužitelná. Je tak jasně dané, že plné využití iPadu jako přenosného tabletu, bez 3G modulu, notebooku či počítače s programem iTunes, není moc reálné. Krátkodobě ano, například při cestě vlakem, při „konzumování” obsahu v obývacím pokoji či odreagování u nějaké té hry. Jakmile ale v iPadu něco chybí, je zapotřebí síť Wi-Fi a další, tentokrát už plnohodnotné zařízení, čímž podle mého iPad s iOS není. Na druhou stranu, Steve tohle zdůrazňoval už při premiéře, takže to Applu nelze mít za zlé.

Kromě základních aplikací, typu iPod, mapy, kontakty, videa bylo v zapůjčeném zařízení nainstalováno hned několik dalších aplikací. Při představování iPadu patřila velká část keynote i novince se jménem iBooks. Tato aplikace umožňuje čtení knih ve velmi hezké podobě. Tituly se přímo přes tuto aplikaci dají nakupovat a následně se uloží ve vaší knihovně. Knihy jsou zde velmi pěkně zpracovány, efekty při přetáčení stran jsou velmi realistické, avšak zase tak parádní čtení na iPadu není. Při ideálních podmínkách ano, ale na přímém slunci někde v parku toho na displeji moc vidět není a večer při zhasnutém světle z jasu displeje po delší době začnou bolet oči (podsvícení je naštěstí možné v nastavení regulovat). Klasickou knihu či Amazon Kindle tak iPad opravdu nenahrazuje.

- -

Mezi další zajímavé aplikace patří RealRacing HD. Tato hra se ovládá čistě nákláněním iPadu do stran. Jedná se o automobilové závody a díky polohovému senzoru je ovládání přesné a hra celkově velmi zábavná. Senzor na určení polohy zařízení využívá každá aplikace, včetně obrazovky uzamčeného zařízení a úvodní strany systému. Otáčení obrazovky reaguje velmi citlivě a rychle, snad ani jednou jsem nezaznamenal nějaké zpomalení či nepřesné otočení.

Organizátor, e-maily a vydařená klávesnice
V základní verzi iPadu najdeme velice povedený kalendář, s hezkým grafickým prostředím, který komunikuje hned s několika zdroji informací. Podobně je na tom i e-mailový klient. Ten umožňuje propojení Exchange účtu, Gmailu, Yahoo! a dalších klientů elektronické pošty. Prostředí aplikace je oproti verzi na iPhonu upraveno do větších rozměrů. Na levou stranu přibyl výčet e-mailů a obsah zprávy se zobrazuje ve zbytku obrazovky. Jistě by klientu neuškodila větší přehlednost či víc barev, občas jsem se totiž ve výpisu mailů ztrácel a nevěděl, co k čemu patří. Přesto bych celkově organizátor s mailovým klientem označil za povedený a další výtky k němu nemám.

- -
E-mailový klient je povedený, plnohodnotný Facebook s podporou rozlišení iPadu zatím chybí

Další věc, kterou musím Applu pochválit je softwarová klávesnice. Ta je i na iPhonu velmi přesná a píše se na ní pohodlně. Stejně tomu je i na iPadu. Zvyknout se na ní dá opravdu rychle a po několika minutách jde psaní bez chyby. Jediný nešvar je opět velikost a váha přístroje. Pohodlně psát se dá pouze když zařízení leží na pevném povrchu, neboť při držení oběma rukama nedosáhnete na polovinu písmen, a to ani v portrét módu.

- -

Přehrávání médií brzdí formát 4:3
Opět se musím vrátit k hlavní prezentaci, na které se iPad představoval. Steve Jobs vyzdvihoval přehrávání videí, že je to fenomenální zážitek na displeji, kterým se iPad chlubí. To je sice pravda, avšak už nezmínil a neukázal, jak na něm skutečně vypadá film natočený v poměru stran 16:9. Nad a pod videem jsou dva černé pruhy, které celý zážitek z filmu velmi podráží. Je zde možnost přiblížit obraz, ale tím přijdete o poměrně velkou část videa, navíc s jistou ztrátou kvality. Na druhou stranu tento poměr stran se hodí pro prohlížení webových stránek, ale u sledování filmů to v některých případech není úplně to pravé ořechové. Abych ale jen nekritizoval, obraz videa je opravdu dobrý, navíc zvuk vycházející z reproduktorů je nadprůměrný a celkově je na tom lépe než většina malých netbooků. To samé se dá říct o přehrávači muziky, tudíž iPodu. Jeho prostředí je opět mírně upravené, většina věcí ale zůstala stejná jako na iPhone.

- -

Výdrž baterie a další poznatky
iPad má ve specifikacích uvedenou výdrž 10 hodin při běžném používání, kterou opravdu splňuje. I při intenzivnějším používání a zapnuté Wi-Fi se přístroj držel slušně a například při sledování filmů se dostanete až na hranici 13 hodin. Přesto mě jedna věc spojená s baterií nepotěšila, a sice délka nabíjecího kabelu (1 metr), který zároveň slouží k synchronizaci dat s počítačem.

Další věcí, ke které bych rád napsal několik vět, je citlivost multitouch ovládání. To je opravdovou chloubou iPhonu a jinak tomu není ani zde. Funguje velmi dobře ve všech aplikacích, avšak nejvíc jej využijete u internetového prohlížeče, Google Maps a při prohlížení fotografií. Dokreslování grafiky v prohlížeči je příjemně rychlé a kladné hodnocení kazí snad jen absence podpory pro Flash, který Steve odmítá.

- -

Jako poslední poznatek před samotným závěrem této recenze musím upozornit na fakt, že většina aplikací v App Storu je určená pro iPod Touch a iPhone. Jejich rozlišení je tak několikrát menší, než to na iPadu. Nejlépe je to vidět na oficiální aplikaci pro Facebook. Ta je dostupná pouze jako verze pro iPhone, tudíž její velikost je na iPadu až bych řekl k smíchu. Samozřejmě jde aplikace roztáhnout na celou obrazovku, ale pak přichází namísto kvalitního obrazu přehlídka pixelů.

Závěr aneb dá se Apple iPad využít na 100%?
Otázka v podnadpisu je velmi těžko zodpověditelná a je na každém, aby se rozhodl, zda jeho koupě je tím správným řešením. Opět musím zopakovat, že k jeho používání je zapotřebí dalšího přístroje, notebooku či pevného PC, Wi-Fi sítí a ani tak to není zařízení, na kterém budete trávit většinu dne. Apple iPad slouží převážně jen ke konzumaci obsahu z internetu, vyřizování mailů, čtení knih, poslouchání muziky, odreagování v podobě hraní her a koukání na filmy. Jsem si ale jist, že tenhle výčet činností velké mase lidí stačí, a proto se iPad stal trhákem nejen v USA.

Sám za sebe ale musím říct, že omezení na iTunes, absence slotu na paměťové karty či USB portu mi zde opravdu vadí. I tak ale musím uznat, že je iPad velmi kvalitním zařízením a na poli tabletů je to pravděpodobně to nejlepší, co se dá dnes koupit, i když díky systému je nutné počítat s jistými omezeními, ale tak je to i u iPhone. Uvidíme s čím přijde Microsoft a výrobci používající systém Google Android.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku