Je Apple HomePod nejlepší chytrý reproduktor na světě? To zjistí jen málokdo

Na poli chytrých asistentů se svádí nelítostná bitva, která s velkou fanfárou odstartovala na letošním veletrhu CES v Las Vegas. Dva hlavní konkurenti Amazon a Google si jistě nic nedarují a strhnou na sebe veškerou pozornost. Což může mít negativní dopad na zbylé dva konkurenty – Siri od Applu a Cortanu od Microsoftu. A právě Apple nechce zůstat stranou.

V současné chvíli uvádí na trh svou vizi chytrého reproduktoru se jménem HomePod. Ten máme v současnosti v redakci na testování, takže si o jeho přednostech a záporech budete moci přečíst již brzy. HomePod nicméně limitují i rozhodnutí Applu, která tak úplně nedávají smysl.

Reproduktor za všechny peníze

Chytří asistenti se prosazují hlavně v domácnosti, a to skrze chytré reproduktory. Populární reproduktory Echo a Home má nyní ambici doplnit také Apple se svým reproduktorem HomePod. Apple vstupuje na trh s několikaletým zpožděním, což mu ovšem nikdy nebránilo v tom, aby ovládl celý trh. S HomePodem se mu to ale pravděpodobně nepovede tak rychle, jak by očekával.

Drahý a omezený – to je HomePod

Reproduktor totiž nepatří mezi nejlevnější kousky hardwaru. Ačkoli se zahraniční recenzenti shodují, že se jedná o nejlépe hrající chytrý reproduktor, cenu 349 dolarů (cca 7 150 korun) to jen obtížně obhájí před konkurencí, která je mnohdy několikanásobně levnější. Chytrý reproduktor totiž není jen o zvuku.

Podpora zatím nic moc

Hodnotu chytrého reproduktoru měříme především podle toho, jak se propojuje a spolupracuje s ostatními chytrými zařízeními v naší domácnosti. A tady Apple výrazně ztrácí. Nejen, že podpora propojitelného hardwaru není kdovíjaká, limitace přichází také od samotného Applu. A nedává příliš smysl.

Siri vám moc nápomocná nebude

Pakliže budete chtít využít HomePod jen jako reproduktor, nezbývá vám nic jiného, než využít iTunes nebo Apple Music. Jen tak naplno využijete výhod Siri, která se ukrývá uvnitř. S pomocí AirPlay sice přehrajete také své oblíbené playlisty ze Spotify nebo jiné služby, Siri vám ale už příliš nápomocná nebude. A to je u chytrého reproduktoru značné mínus.

Bez iOS ani ránu

Jen obtížně pochopitelná je také absence Bluetooth. Že se Apple snaží ve svých zařízeních myslet dopředu, je známý fakt, který prokázal například zrušením 3,5mm jack konektoru, nicméně zbavit se Bluetooth se rovná rozsudku smrti. HomePod si totiž neporadí s jiným zařízením než s tím, které bylo designováno v Cupertinu. A to ještě ne s každým.

HomePod nedokáže ani rozeznat více než jednoho uživatele, což je v domácnosti poměrně důležitá funkce. A pokud přemýšlíte, že si HomePodů koupíte více a ony spolu budou komunikovat, tak na to zapomeňte. Ve finále ani Siri není tak chytrá jako její konkurenti, což význam chytrého reproduktoru od Applu sráží ještě více.

Máte Bluetooth? Máte smůlu.

HomePod je po hardwarové stránce skvělé zařízení – důraz na detail a technologická preciznost je Applu vlastní. Pokud si jej ale pořídíte jen jako reproduktor, pak je to drahý špás i na Apple. Nepodporou v podstatě čehokoliv mimo ekosystém Applu se stal HomePod nejuzavřenějším zařízením v portfoliu jablečného výrobce, který si pořídí jen skutečný fanoušek.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku