Domů » Bleskovky » Apple finančními výsledky zaskočil analytiky, především prodaným počtem iPhonů

Apple finančními výsledky zaskočil analytiky, především prodaným počtem iPhonů

Poslední čtvrtletí nebylo z hlediska finančních výsledků úspěšné nejen ve Facebooku, ale rovněž u Apple. V případě Apple se jedná o druhé fiskální čtvrtletí, první začíná v Cupertinu každý rok v říjnu. V tomto období vykázal Apple tržby 45,6 miliard dolarů (asi 912 miliard Kč), přičemž čistý zisk tvořil 10,2 miliardy dolarů (asi 204 miliard korun). Tato čísla zaskočila i očekávání analytiků, především pak překvapil prodej iPhonů.

Těch se prodalo 43,7 milionů, což je o 6,3 milionů více, než ve stejném období v loňském roce. V porovnání s předchozím čtvrtletím je to o poznání méně, nicméně musíme brát v potaz zvýšený odbyt v období vánočních svátků. Příliš se ale nedařilo tabletům iPad, kterých se prodalo o 3,7 milionů méně než v druhém fiskálním čtvrtletí loňského roku a především hudebním přehrávačům iPod. Těch se za poslední tři měsíce prodalo pouhých 2,8 milionů kusů. Není se čemu divit, přehrávače iPod Touch ničí mimo jiné konkurence z vlastních řad v podobě telefonu iPhone, zájemci o iPod Nano nebo Shuffle zase vyčkávají, zdali Apple v letošním roce nepředstaví nositelnou elektroniku, která by mohla funkce miniaturního hudebního přehrávače převzít.

 

Společně s finančními výsledky Apple oznámil záměr snížit nominální cenu akcií na jednu sedminu, jejich dnešní hodnota je přibližně 500 USD. Apple se navíc chystá odkoupit zpět své akcie za 30 miliard dolarů a zvýšit čtvrtletní dividendy o 8 procent. Akcie společnosti po zveřejnění těchto informací a finančních výsledků prudce stouply. V dalším čtvrtletí Apple očekává tržby mezi 36 – 38 miliardami dolarů, přičemž hrubá marže by měla zůstat mezi 37 – 38 procenty.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Gratulace do Cupertina

 2. Matt (neregistrovaný)

  Stále to ale Applu může být v podstatě fuk. Takovýto zisk může velká většina konkurence, až na pár výjimek, jenom závidět.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Taky to muze by fuk vetsine z nas kteri nejsme akcionari Applu :-)

 3. Martin (neregistrovaný)

  Šlo by z toho vyvodit, že po odečtení nákladů z tržby (tedy ceny za materiál, od halířových platů čínských dělníků až po multimilionové platy manažerů ze Sillicon Valley atd.), tedy že si tedy počítají 22% čisté marže na každý prodaný výrobek?

 4. Jak mnozí „chytří“ říkají, úpade, úpadek, úpadek. Také bych takový chtěl:) A zdá se, že pádlo až tak nechybí… Ale snad se letos opravdu dočkáme iWatch a většího iPhone, prostor na to rozhodně je.

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   Uni: Nebýt nové slouvy s „China Mobile“, tak by tam ten propad určitě byl a né že ne ;)

  • Ale vždyť je jedno, kam se mobil prodá, klidně ať se prodává na Antarktidě, hlavně když Apple dostane zaplaceno.

 5. Reči reči rečičiky ako ako koukám karavana IPhone ide neohrozene dál. Som zvedavý aké budú výsledky po predstavení väčších IPhonov. Lebo kopu ľudí od kúpy odradzuje dnes „malá“ uhlopriačka a čakajú (aj ja) len na zväčšenie.

  • Myslim, ze se prodeje zvysi vyrazne, spousta lidi nejde do iPhonu prave kvuli male uhlopricce.

  • coubes (neregistrovaný)

   Ale taky spousta lidí do iphonu jde právě kvůli rozumným rozměrům. Pokud vytvoří Větší iphone jen jako další produkt a ne hlavní produkt, tak proč ne, ale většina klientů applu je konzervativní a znám docela početnou skupinu lidí, které vadí i velikost ip5/ip5s. Jsou zvyklí mít „mobilní“ telefon plus tablet.

  • Však oni si rychle zvyknou.

  • No ona se s úhlopříčkou určitě úměrně zvedne i cena takže …..

  • TDi (neregistrovaný)

   Takze co???

 6. Norbert (neregistrovaný)

  ale tie predane iphony su ako vsetky modely dokopy?

 7. Nejsem fanoušek Applu, ale ani jeho odpůrce :-) Což znamená, že nad jablkem nemasturbuji a ani mi z něho nenaskakují jebáčci, ale přeji jim to a jen ať se jim daří, když umí prodat :-) Jsou tací, co jim jejich úspěch jednoznačně závidí a jak je známo, tak závist je prevít a mohou opravdu jen čumět a tiše závidět, vlastně někteří to dělají i hlasitě, že je používají ve svých reklamách-i špatná reklama je ale reklama :-)

 8. janko (neregistrovaný)

  Z toho plyne jen jedno… Všichni se zásobí, protože se bojí „Pádlo Phonu“, který bude následovat.

  • A bude to přesně naopak, budou to ještě brutálnější prodeje a zisky… Už teď je mi líto těch, co mají z Applu kopřivku :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).