Cena:

Apple chystá nové iMacy pro profesionály. Dočkáme se i zcela nového Macu Pro

K překvapení všech včera Apple nastínil své budoucí plány s počítači Macintosh, konkrétně se k tomuto tématu vyjádřil Phil Schiller, prezident marketingu.

Apple představil nové iMacy: 21,5" se 4k displejem a 27" s 5k panelem. Známe české ceny

Podle jeho slov bychom se měli dočkat přepracovaných počítačů iMac, které budou cílit hlavně na profesionály a jejich potřeby, a to ještě v druhé polovině roku 2017. Podle spekulací se však nebude jednat o modely s dotykovými displeji, tomuto trendu se Apple stále vzdorovitě brání. Podle Schillera profesionálové dotykové plochy nepotřebují, naopak „vyžadují výkon, dostatečně velké úložiště a budoucí rozšiřitelnost“.

Pokud bychom zabrouzdali do možných specifikací, mohli bychom se zde dočkat procesorů Core i7 nebo Xeon ve čtyř- a vícejádrových variantách. Samozřejmostí bude velké vnitřní flash úložiště a dedikované grafické karty. Využití zde rovněž najdou porty Thunderbolt třetí generace.

mac-pro-and-case

Další novinkou by měl být zcela nový Mac Pro, který se aktuálně nachází ve fázi návrhů. Jak i sám Apple přiznává, současná generace Macu Pro se příliš nevydařila, a to především s ohledem na použitý design. Ten byl dle slov vedení společnosti nevhodný pro využití s novými komponenty, jakými jsou například výkonné grafické karty, především pak díky vysokému přehřívání celého systému. Proto také po více jak tři roky nedošlo k žádnému posunu ve výkonu. Dle slov mnoha profesionálů Apple v oblasti výkonného hardwaru lehce zakrněl. O to horší je také zpráva, že bychom se nového Macu Pro měli dočkat až někdy v roce 2018 či 2019.

Pokud nebude Apple schopný reagovat s dostatečnou flexibilitou, je také docela možné, že se jeho uživatelé obrátí ke konkurenci (Microsoft), která nikdy nespí.

Autor článku
Lukáš Čambala
Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.