Domů » Bleskovky » Apple byl králem minulého čtvrtletí. Huawei vypadává z TOP 5 největších výrobců

Apple byl králem minulého čtvrtletí. Huawei vypadává z TOP 5 největších výrobců

Většina výrobců smartphonů zveřejnila v minulých dnech své finanční výsledky za poslední kvartál loňského roku. Díky tomu se můžeme podívat na aktuální žebříčky největších výrobců smartphonů podle počtu dodaných kusů na trh. Výsledky nejsou nijak překvapivé.

smartphones

Apple vládne, Huawei se propadá

Zajímavé je, že statistika jednotlivých agentur se v odhadu poměrně výrazně liší; podle tržeb a zisků se počty prodaných smartphonů špatně odhadují, zvláště pak, má-li výrobce zástupce široké portfolio.

Pořadí Výrobce CounterPoint Research IDC
1. Apple 81,9 90,1
2. Samsung 62,5 73,9
3. Xiaomi 43 43,3
4. Oppo 34 33,8
5 – 6. Vivo 33,4
5 – 6. Huawei 33 32,3
7. Realme 14
8. Lenovo Group 9,7
9. LG 7
Celkem 395,9 milionů 385,9 milionů

Ve čtvrtém čtvrtletí v roce bývá tradičně nejsilnější Apple, a ani letos tomu nebylo výjimkou, zvláště pak, když se nová generace iPhonů začala prodávat teprve v říjnu. Druhou příčku si udržel Samsung, na třetím místě skončilo Xiaomi a na čtvrtém Oppo.

U pátého místa už se pořadí výrobců mezi oběma agenturami liší; zatímco agentura IDC jej přiřadila Huawei, podle CounterPoint již čínský gigant z velké pětky vypadl, když jej předběhlo konkurenční Vivo. Nedá se příliš počítat s tím, že by se podařilo Huawei zvednout – kvůli americkým sankcím jsou možnosti tohoto výrobce značně omezené, navíc se od něj odštěpila dceřiná firma Honor, která se starala o nezanedbatelné procento prodejů.

Obě agentury se neshodnou ani na tom, zda trh se smartphony v minulém čtvrtletí klesal nebo rostl; spokojme se tedy s tvrzením, že se prodalo okolo 400 milionů telefonů, což je podobné jako v loňském roce.

Samsung je vítěz celého loňského roku

Díky agentuře Canalys se můžeme také podívat na prodeje smartphonů za celý loňský rok. Canalys odhaduje, že se prodalo 1 264,7 milionů telefonů, což je o 7 procent méně než v loňském roce. Na pořadí jednotlivých výrobců se můžete podívat v následující tabulce.

Výrobce 2020 (miliony) 2020 tržní podíl 2019 (miliony) 2019 tržní podíl Růst/pokles
Samsung 255,6 20,00% 298 22,00% -14,00%
Apple 207,1 16,00% 198,1 14,00% 5,00%
Huawei (včetně Honor) 188,5 15,00% 240,6 18,00% -22,00%
Xiaomi 149,6 12,00% 125,5 9,00% 19,00%
Oppo 115,1 9,00% 120,2 9,00% -4,00%
Ostatní 348,9 28,00% 384,3 28,00% -9,00%
CELKEM 1264,7 100,00% 1366,7 100,00% -7,00%

Canalys očekává, že v tomto roce se bude odvětví smartphonů dařit a uvidíme vyšší prodeje než v letošním roce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Není divu po tom, co Huawei předvádí, prodávat tak předražený krumply, přitom je to stále jenom blbá čína. A on se propadá i v Číně, dva ze tří nejprodávanějších telefonů v Číně jsou od Applu. To jim to vlastenectví dlouho nevydrželo😀

  • Vlastenče :) položím ti jednoduchou otázku kde se vyrábí 90% produktů Apple … já ti to řeknu v Číně… dále ti položím otázku kde se vyrábí Xiaomi, Oppo, Vivo, Huawei, Honor ???

   Smartphony jsou dnes hlavně čínský byznys. Tradiční konkurence skomírá
   [odkaz]

   Je to v podstatě výroby moderních telefonů Čínský monopol :) :)

  • A co je na tom, využít na podřadnou práci masu nekvalifikovaných lidí z rozvojové země? Vždyť veškerý zisk shrábne právě Apple a Číně z toho zůstanou jen drobky. Ostatně i ten Foxconn, kde se to montuje je z Tchaj-wanu.

  • Tvůj otec a matka mají společné rodiče, co?

  • Ano Pavle píšeš to správné a Foxconn tedy největší výrobce/smluvní montážní společnost na světě má vlastníky na TW.
   V ČR je už hezkých pár let v Pardubicích a o něco mladší Závod u Kutné Hory vedle Karlova.
   V obou podnicích jsem pracovně několikrát pro nebo se zbožím před časem byl.
   Montují se tam počítače, telefony a v jednom z těch dvou i jeden čas vykrývali údajně zde v ČR montáž jedne generace iPhone pro Apple

 2. Tak to je vysledek zakleknuti od americke vlady, ted neco podobneho budou zkouset Xiaomi. Jde jen dost spinave praktiky. Jeste stesti ze pro USA lezi samsung na spatne strane korejskeho poloostrova, jinak si nedelam iluze ze by zaklekli i na nej….

  • Huawei si to způsobil sám, podvodná a zlodejska firma, kterou konečně USA zpražilo. Se všemi těmito komunisticko zlodějskými firmami je potřeba zatočit.

  • Ty jsi taky pěkný ichtyl a ideologický křupan – jako by Alter ego Řeporyjského, věčně sjetého prasete … Ušatý kradou, kde můžou, jejich komponenty už desetiletí mají „zadní vrátka“, drtivá většina komponentů z onoho Křemíkového údolí má dobrozdání aod NSA, stejně, jako je musí mít všichni velcí operátoři, dodavatelé softíku i železa, troubo.
   A ještě ty koště operuješ s nejspíše už mrtvou firmou HTC – jsi stejný tukan jako skutr že senátu, fanatičtí mentální mrzáci…

  • Mě by zajímalo, kam chodíte na ty Vaše názory. Jeden tady píše něco o rozvojové zemi, druhý o zlodějích. Pokuď je Čína rozvojová země, tak mi tady potom žijeme s banánem v ruce na stromě. Fakt názory malých dětí.

  • Krav Maga
   1+

  • Jirko při vší úctě
   ..ano Čína.je Čína u nich by nechtěl žít ani jeden z nás, ale velká část světa je na ní závisly…nejen výroba ale intezna surovin pro výrobu potřebná…USA nejsou žádní svatoušci.sle asi ti rozumím chlape…..jsou to naši spojenci a máme s nimi výborné vztahy takže tak no.

  • Opravuji….na telefonu mi nejde editovat.
   —————-

   Jirko při vší úctě
   ..ano Čína.je Čína u nich by nechtěl žít ani jeden z nás, ale velká část světa je na ní závislá…nejen výroba ale intezna surovin pro výrobu potřebná, zdaleka se to netýká jen elektroniky…USA nejsou žádní svatoušci, ale asi ti rozumím chlape…..jsou to naši spojenci a máme s nimi výborné vztahy takže tak no.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).