Apple a Samsung pracují na elektronickém nástupci SIM karet

Společnosti Apple a Samsung podle nových informací deníku Financial Times pracují spolu s organizací GSMA na projektu, který by měl znamenat konec běžným SIM kartám.

Standardní SIM karta by v budoucnu měla být nahrazena tzv. e-SIM kartou, což bude – jak již název napovídá – elektronická verze SIM karty umožňující rychle a jednoduše přepínat mezi jednotlivými mobilními operátory. Koncept elektronické SIM karty zatím nebyl dokončen, tudíž není jasné, zda budou operátoři moci kontrolu uživatelů nad jejich e-SIM nějakým způsobem omezovat.

Nová technologie by měla být podobná Apple SIM, jež byla představena u iPadu Air 2. Ta uživatelům umožňuje jednoduše přepínat na tabletu mezi datovými sítěmi. Zatímco Apple SIM může uživatel vyměnit za jinou, e-SIM odstranit možné nebude, tudíž ze smartphonů slot na SIM kartu nakonec zcela zmizí.
GSMA věří, že se na konceptu e-SIM nakonec celý telekomunikační průmysl shodne. V současné době má standard e-SIM podporu gigantů jako AT&T, Deutsche Telekom (T-Mobile), Vodafone, Orange, či Telefónica. Ne všichni operátoři však budou e-SIM při jejím vydání podporovat. Podle GSMA by finální verze nového standardu měla být dokončena někdy v roce 2016.

Autor článku
Martin Stančík
image/svg+xml
+

Kapitoly článku