Domů » Články » Aplikace od ČHMÚ pod drobnohledem: zbytečnost, nebo funkční parťák?

Aplikace od ČHMÚ pod drobnohledem: zbytečnost, nebo funkční parťák?

S aplikacemi na sledování počasí je to jako s pravdou – každý má tu svou. Počasí je jev, který člověk prozatím nedokázal zkrotit, což v mnohých kulturách, včetně té naší, vyústilo v jakousi fascinaci počasím. Vzpomeňte si, kdy naposledy jste se s někým, byť úplně cizím člověkem, bavili o počasí? Počasí je zkrátka univerzální konverzační téma.

Jakou aplikací ale disponovat, abyste v rámci konverzace mohli říct více, než jen obecné konstatování? V našich končinách o slávu soupeřili dva rivalové – norská předpověď Yr.no a její český konkurent Aladin, potažmo Klara. Nyní mezi ně vstoupily oficiální aplikace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nabídnou něco navíc?

Dvouaplikační schizofrenie

ČHMÚ se rozhodl vzít to od podlahy a dohnat svou ztrátu na konkurenci rovnou dvěma aplikacemi. Základní myšlenkou bylo mít jednu aplikaci pro běžného uživatele a druhou aplikaci pro uživatele zkušenějšího. Obě aplikace zvládnou podat víceméně stejné informace pouze s tím rozdílem, že ve verzi Plus jsou informace detailnější a méně přhlednější.

Výběr zobrazovaných informací v obou aplikacích je někdy podivný. V plus verzi se například jako informaci navíc dozvíte index kvality ovzduší, což je třeba pro obyvatele Ostravska velmi důležitý údaj. V běžné verzi ovšem chybí, proto se nevyhnete instalaci obou aplikací, případně nějaké další, která vám údaje o kvalitě ovzduší sdělí.

Separátní záložka aktivita klíšťat je sice na první pohled velmi užitečná, nicméně reálně nenabídne nic navíc – pouze číselný údaj o tom, že klíšťata jsou v těchto spíše letních měsících více aktivní. Kdyby byla nahrazena výše zmíněnou kvalitou ovzduší, rozhodně by ČHMÚ udělal lépe.

Spousta infromací a malá interaktivita

Základní aplikace nabídne opravdu velký přehled údajů přímo ze stránek ČHMÚ, které na dnešní dobu už působí zastarale a obtížně se v nich orientuje. Konkrétně nabídne klasickou jednoduchou předpověď, meteogram, předpověď srážek a radarové zobrazení, předpověď na 6 dní dopředu, textovou předpověď, výstrahy, aktivitu klíšťat, správu lokalit a informace o aplikaci. Nastavení nehledejte.

Verze plus vám dá detailní přehled o počasí na měřících stanicích, odhadu spadlých srážek, sondáži, předpovědi z modelu Aladin, UV indexu, stavu vod, riziku přívalových povodní, kvalitě ovzduší a informací o samotné aplikaci. Ani zde si nemůžete vůbec nic nastavit.

Ačkoli je informací v obou aplikacích spousta, nemůžu se ubránit pocitu, že spousta z nich tam je jen z toho důvodu, aby aplikace nepůsobily ochuzeným dojmem. Nemožnost si jakkoliv aplikace nastavit je pak docela problém, pokud si chcete některé informace vyfiltrovat. Nepochopitelné je také to, že v aplikaci plus chybí jakýkoliv rychlý přehled, který by usnadnil alespoň základní orientaci v aktuálním počasí. Na to musíte sáhnout po klasické verzi.

Grafické orgie nečekejte

Po grafické stránce se aplikace příliš nepovedly. I když vývojáři z OKsystem vsadili na jednoduchý kontrastní vzhled, který využívá především bílou a černou barvu, prostředí aplikace působí odfláknutě. S výjimkou map nenajdete v aplikaci takřka žádné interaktivní prvky, a to ani tam, kde byste je logicky očekávali.

Snad jen dočasnou chybou je neustálé přetáčení displeje na meteogram v klasické aplikaci, a to i při vypnutí přetáčení v systému. V praxi stačilo telefon položit na stůl a aplikace hned začala zobrazovat meteogram. Speciální tlačítko v aplikaci na přetočení displeje tak působí hodně zbytečně.

Hodně zamrzí absence veškerých notifikací a widgetů. Tyto absence sráží kvality aplikací o stupínek níže. Obě aplikace vás tímto v podstatě nutí, abyste je otevírali častěji, než je nutné. Konkurenční aplikace často zvládají kromě notifikací a widgetů také například rychlý přehled aktuálního počasí v notifikační liště, o čemž si tady můžeme jen nechat zdát.

Verdikt: pro začátek dobré, ale konkurenci nepohřbívejte

Pozitivní stránky obou aplikací jsou, že pro data z ČHMÚ už nemusíme na jejich webové stránky – vše podstatné nabídnou aplikace na dosah jediného prstu. Po stránce předpovědí nechybí aplikacím nic zásadního a na své si přijdou jak meteorologové, tak běžní smrtelníci.

ČHMÚ
Cena: zdarma

Z negativních stránek lze zmínit otřesné grafické rozhraní, které je zoufale neinteraktivní, neumožňuje uživatelům prakticky žádné nastavení a v mnohých případech snižuje přehlednost a snadnou dostupnost informací. Zamrzí taky absence dnes již standardních funkcí většiny aplikací o počasí, jako jsou widgety nebo notifikace.

ČHMÚ+
ČHMÚ+
Autor: OKsystem
Cena: zdarma

Pro začátek se dá říct, že první pokus je docela sympatický a má dobře nakročeno. Za celou dobu používání jsem se ovšem neubránil dojmu, že aplikacím chyběl ještě nějaký ten měsíc ve vývoji. Konkurenční aplikace jsou často přehlednější, funkčně více vybavené a většině obyvatel poslouží mnohem lépe. Snad se ČHMÚ nejprve zaměří na vylepšení stávajících aplikací, než se vrhnou do vývoje dalších, jako již naznačili.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

12 komentářů

 1. Domnívám se, že není to jen o yr.no a Aladinovi, ale velmi slušné předpovědi poskytuje v různých aplikacích poskytovatel dat Wunderground weather – např. taková aplikace Weather timeline patří mezi ty lepší :)

 2. Já myslím, že jde hlavně o to podojit státní kasu… Dva roky vývoje a sedm mega rozpočet :-(

 3. Jednoduche, prehledne, konecne aplikace bez kycovitych omalovanek. Pro me nej aplikace na pocasi. Nepotrebuji krasne animace ci widgety zrouci baterku, ale kvalitni zdroj informaci, coz CHMU splnuje.

 4. Aplikace jsou tak nějak ve zkušebním, i když ostrém provozu, sbírají se různá data od uživatelů na vylepšení. Tak se pak uvidí, až se tyto návrhy implementují do aktualizací, pak bysme se měli dočkat i těch zmiňovaných widgetů a dalších věcí

 5. Rozhraní otřesné a data vycucaná z prstu. Netrefí se ani na 24 hodin. Tenhle ústav je jen černá díra na peníze.

  • … aprílové počasí. Ani Norové se netrefí, ale v drtivé většině CHMU je o kus přesnější (používám Aladina).

 6. Obě aplikace jsem porovnal s norskou apk a výsledek není rovnocenný s konkurencí. Zejména měřící body (meteostanice) a kamerový system zcela chybi. Např počasí v K Varech a a o 15 km dále v Krušných horách je naprosto jiné. A proto zůstávám u konkurence.

  • Dobrý den, moc jsem nepochopil Váš komentář k aplikaci. Co je s měřícími stanicemi?
   Je přeci zcela pochopitelné, že počasí v Karlových Varech a v Krušných horách se většinou liší.

  • yr.no je tak přesné, že raději vystrčím čumák z okna, abych se přesvědčil, že to slunce, co se mi opírá do okna, není náhodou nějaký zdroj umělé inteligence, když norové tvrdí, že u nás zaručeně prší.

  • yr.no je presne. Overeno x-krat. Ted naposledy o vikendu festival v Usti – predpoved jim vychazela ukazkove.

  • Nevím jak vy,ale u mě se Norové většinou trefí. Nikdy se mi nestalo,že mi to ukazovalo slunce a pršelo nebo tak něco tak nevím v čem je chyba.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).