Anonymous opět v akci. Získali přes půl milionu e-mailů ruských úřadů

Maska Guye Fawkse

Hackerské hnutí Anonymous po invazi ruských vojsk na Ukrajinu vyhlásilo Putinovu režimu válku. Nešlo přitom o symbolické gesto, ale o pokyn všem členům a příznivcům hnutí, aby se zapojili do útoků na různé ruské instituce a firmy. Ty přinesly celou řadu úspěchů: Anonymous se podařilo například získat e-maily ruských korporací, odhalit vojáky, kteří se údajně podíleli na masakru v Buči, smazat data ruskému úřadu pro civilní letectví či hacknout sociální síť VKontaktě.

Nyní mají hackeři na svém kontě další výrazný úspěch. Tentokrát se jim prý podařilo nabourat se do serverů celé řady vládních institucí a odcizit velké množství dat v podobě e-mailové korespondence. Mezi zasažené patří například ministerstvo kultury, kterému odcizili 446 GB dat (více než 200 tisíc e-mailů), vedení města Blagověščensk, kterému uniklo 150 GB dat (přes 230 tisíc e-mailů) či gubernátor tverské oblasti Igor Rudenya a jeho spolupracovníci, kterým byla ukradena data o objemu 116 GB (zhruba 130 tisíc e-mailů).

Veškerou sesbíranou korespondenci si Anonymous pochopitelně nenechali pro sebe a zveřejnili ji na síti. Jak velký dopad budou mít ukradené e-maily, kterých je od začátku invaze téměř 3 miliony, není pro tuto chvíli jasné – analytikům bude nějakou chvíli trvat, než v korespondenci objeví zajímavé či užitečné informace. Hrozba ze strany Anonymous pro Ruskou federaci nicméně tímto nekončí. Hnutí na jednom ze svých twitterových účtů jasně deklarovalo, že útoky budou pokračovat do té doby, dokud Rusko nepřestane se svou agresí.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku