Domů » Bleskovky » Andy Rubin vysvětluje, proč stvořil Essential Phone. Věří v šest základních principů

Andy Rubin vysvětluje, proč stvořil Essential Phone. Věří v šest základních principů

Bývalý inženýr Google a otec systému Android Andy Rubin včera představil Essential Phone, dobře vybavený a skvěle vypadající smartphone za rozumnou cenu. Proč se ale Rubin pustil do tak riskantního podniku, jakým je výroba smartphonů, když si na něm lámou zuby i zaběhlí giganti v oboru? Rubino své myšlenkové pochody vysvětluje na blogu Essentials.

Na počátku všeho byla noc s jedním blízkým přítelem, s nímž si Rubin vyměnil mnoho slov o současném stavu techniky, která uživateli nabízí čím dál tím méně voleb a stále jej zahlcuje nepřehledným množstvím zbytečností. Navíc se zvyšuje se množství produktů, které spolu vzájemně nekomunikují. Rubin si v této debatě uvědomil, že je sám tak trochu za tento stav zodpovědný. Že sice systémem Android zpřístupnil technologii téměř každému, zároveň však pomohl stvořit divný svět, v němž lidé s technologií bojují namísto toho, aby jim zjednodušovala život.

Essential Phone oficiálně: bezrámečkový design, modulární konstrukce a odolné tělo

Z tohoto důvodu se rozhodl vytvořit novou společnost, která má dát lidem pocítit, že žijí v 21. století. Výsledkem toho je šest pilířů, o které se chce společnost Essentials opírat:

 • Zařízení jsou osobním vlastnictvím každého, firma nebude nikomu nutit nic, co nechce
 • Zařízení Essentials budou otevřená každému, zavřené ekosystémy jsou rozdělující a zastaralé
 • Prémiové materiály a řemeslná kvalita by měla být dostupná každému
 • Zařízení by neměla za rok zastarat, ale měla by se vyvíjet s uživatelem
 • Technologie by měla člověku pomáhat, aby měl víc prostoru k radosti ze života
 • Jednoduché vždy znamená lepší

Na těchto šest zásad prý Rubin nalákal do své společnosti nejlepší a nejchytřejší lidi z celého světa, aby mu pomohli uskutečňovat jeho sen. Doufejme tedy, že Essential Phone a veškeré jeho příslušenství nebude pouze tuctový výkřik do tmy, ale skutečně ekosystém vzájemně spolupracujících produktů hodný 21. století.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Hmm, každému, za 20k….

  • To víš, některé společnosti neřeší nějaké banánové republiky s extra nízkými platy, ale cílí na alespoň trošku vyspělí svět, kde většina lidí nežije jen od výplaty do výplaty…

   • Pacíčku, to pak ale není pro KAŽDÉHO.

   • Tak napr CR nieje zrovna bananova republika ale 20 000 je slusna ciastka za mobil. Ono je totiz 100 dalsich vydavkov na stravu, domacnost, auto, poistku atd.
    Takisto spanielsko, taliansko atd.
    600, 700e za telefon je dost

   • @ Petr: Je to pro každého, na trzích, kde se ten telefon bude primárně prodávat – tzn. USA. A tam průměrný člověk opravdu nemá problém dát těch 16k za telefon.

    @ Pat: Doporučuji přečíst například tiskovou zprávu banky JPMorgan – není to tak dlouho, co ČR přesunuli mezi rozvojové země, a už jen tohle něco znamená. Nehledě třeba na minimální plat v ČR, který je jeden z nejnižších v EU. Takto si vyspělou zemi opravdu nepředstavuji.

  • není to drahé jen máme malé platy … průměrná mzda v německu za rok 2016 je 58 tisíc, v rakousku 49 tisíc … v USA má iphone téměř každá uklízečka, za týdení mzdu si ho můžeš dovolit …

   • Uvědomuješ si, že 90% populace nemá šanci vydělat to, co zbylých 10% a 20k Kč prostě nejsou drobné? Pak se z věty „pro každého“ stává spíše „elitářské“;)

   • Uni uvědomuješ si když zde někco něco píše tak to nemáš komentovat, ale tak maximálně šoupat nohama? Zase plácáš nesmysly. Ty čísla sis právě vycucal z prstu, nebo ti to někdo poradil na pískovišti? :) Vlez raději diskutovat po článek restatru WP :)

   • locki 31.5.2017 v 12:09:… … Ano žádné telefony se nevyrábějí jen pro ČR na to jsme moc malá země, ikdyby jsme měli ty platy 50k .

    To že v USA má iPhone každá uklízečka je krapet něčím jiným. Ona to totiž má na splátky k tarifu na xx měsíců a záruku nemá dva roky.
    Daní jejich společnosti za to, že mají levné zboží jsou drahé služby a skoro nulové sociální zabezpečení od státu.

    Tedy je tam jiný poměr ceny obsahu spotřebního koše.

 2. Drahé je relativní pojem. Pokud to bude zařízení, které bude bez problémů fungovat a aktualizovat se řekněme 6 let pak i pořizovací cena 20 000 je i v našich končinách levnější než 6 telefonů za 5000,- které v 6 letech koupíte a za rok vyhodíte jako nepoužitelné. Pokud to opravdu bude zařízení podporované výrobcem dlouhou dobu a s dostatečně výkoným HW, aby po tuto dobu SW stačilo, tak i za 20 000,- proč ne.

 3. Heslá, mottá, červené knihy…všetko len reči, dôležitý je produkt.
  Aj keď tento konkrétne sa mi pozdáva :)

 4. Zařízení by neměla za rok zastarat, ale měla by se vyvíjet s uživatelem

  Dobře, na jednu stranu chápu, proto LCD, protože životnost. Ale to zase neodpovídá druhé čísti, to je zase doména AMOLEDu, permanentní zobrazení užívaných prvků na displeji. Tak jak?:)

 5. Podobných nadějných super telefonů jsme tu měli již moc. Otázka zní jestli se to zaplatí a nebude to další náhrobek na „kickstarteru“ či podobných.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).