Během úplného zatmění slunce nad Spojenými státy se Google rozhodl, že jedno zatmění odstraní. Událost století využil pro odhalení nového názvu (a verze) svého operačního systému Android (8.0). Ten se podle očekávání jmenuje po populární sušence Oreo. Google nelenil a kromě názvu do světa vypustil i hotovou verzi pro svá zařízení Pixel, a také pro některé Nexusy. My jsme novou verzi otestovali na Nexusu 5X (recenze), u kterého bohužel nelze naplno využít všech novinek Orea; těch si nejvíce užijí až majitelé Pixelů.
Některé verze Androidu jsou revoluční, jiné evoluční. Některé učesávají funkce a opravují chyby, jiné radikálně mění přístup k ovládání či designovému jazyku. Oreo je někde na půli cesty. I když pocit z používání je podobný, jako při vydání Nougatu, přesto to není to samé. Bohatější notifikace, automatické doplňování přihlašovacích údajů nebo překrývání se jednotlivých aplikací dává tušit, že tato verze bude trochu jiná.
Vzhled a pocit z používání
Android, to je velmi široký pojem. S každým výrobcem to znamená něco trochu jiného a rozhoduje, zda máme s Androidem dobré či špatné zkušenosti. Čistou verzi bez svých vlastních úprav nabízí kromě Googlu čím dál tím více výrobců – Nokia, Motorola, OnePlus či HTC, proto je čistá verze pro Google důležitější, než kdy předtím.
Na první pohled Oreo nezaznamenalo žádné drastické změny ve vzhledu a designu. Nejvýraznější změnou je rozhodně širší paleta barev, kterou nový systém používá v notifikační liště. Z drobnějších a méně nápadných změn stojí za zmínku drobné úpravy v panelu rychlých přepínačů, který byl trochu přeorganizován. Nyní jsou ikony snadněji dostupnější pro majitele větších telefonů, především pro ty s poměrem stran 18:9.
Další změna se odehrála v Nastavení. Hamburgerové menu, které se objevilo v Nougatu, je minulostí. Všech třináct podnabídek Google upravil a těm důležitým přidělil ikony. Celkově se dá říct, že Oreo přistupuje k podnabídkám v Nastavení mnohem lépe než jeho předchůdci. Dobrým příkladem je nastavení baterie. Nahoře vidíte vše podstatné, jako třeba čas od posledního nabití. O trochu níže se pak můžete podívat, jaké aplikace jsou největšími žrouty energie.
Mezi drobné změny se dají jistě zařadit i adaptivní ikony. Vizuální styl je tak o krok blíže smysluplnějšímu jednotnému vzhledu, jaký známe třeba od jablečné konkurence. Na zařízeních Pixel si uživatelé mohou zvolit mezi pěti různými tvary. Pro ostatní výrobce to znamená především sjednocení vzhledu s jejich vlastní podobou ikon a přínos trochy vítané uniformity do systému.
Animace doznaly také několika změn, i když ani zde se žádná revoluce nekoná. Drobná vylepšení stále respektují již dříve nastolený Material design, takže ikony se po stažení horní notifikační lišty plynule přemění na plnohodnotné notifikace. Tyto drobné změny přispívají k větší dynamičnosti systému.

Jednou z opravdu nutných změn doznaly emoji. Starší, nepříliš oblíbené “bloby” nahradily Emoji 5.0, které jsou mnohem více propracovanější a na první pohled hezčí. Díky kompatibilním knihovnám navíc bude možné používat nové smajlíky i na starších verzích Androidu (od verze 4.4 KitKat výše). V pozadí těchto změn umožňuje Oreo vývojářům drobně měnit vzhled emoji podle použitého fontu.
Změny v emoji a jejich kompatibilita v rámci služeb Google Play se dá rozhodně považovat za podstatnou změnu. I když jde jen o pouhé smajlíky, nesmíme zapomenout, že ty jsou součástí komunikace miliónů lidí po celém světě. Proto si Google zaslouží kladné body za to, že tuto oblast neopomíjí.
Notifikace, upozornění a widgety
Velké změny v oblasti notifikací přinesla minulá verze Androidu, Nougat. Oreo se ani zde nesnaží o žádnou razantní změnu, vydalo se cestou pozvolných a drobných úprav.
Nejvýraznější změny jsou v zásadě dvě. První z nich jsou Notifikační kanály. V nich si u jednotlivých aplikací můžete nastavit kdy, jak a na co váš bude konkrétní aplikace upozorňovat. Druhou výraznou změnou je pak širší barevná paleta pro notifikace. V Oreu odzvonilo šedým a nudným notifikacím. Více o změnách v notifikacích si můžete přečíst v samostatném článku.
Úpravami prošel i Ambient Display, který byl poprvé představen v Nexusu 6 a nyní v Oreu se dočká dalších vylepšení. Ambient Display (tedy čas a upozornění zobrazující se na vypnutém displeji) zobrazuje méně informací, než tomu bylo v Nougatu, pouze datum, čas a ikony notifikací.
Na druhou stranu jsou upozornění více uživatelsky přívětivá. Vyskakující notifikace jsou větší a lépe čitelnější. Googlu se touto úpravou podařilo vybalancovat čitelnost a míru zobrazovaných informací, což není vždy jednoduché. V nastavení si rovněž můžete aktivovat funkci probuzení displeje po dvojitém poklepání.

Widgety jsou v Oreu dostupnější než kdy dříve. Odzvonilo dlouhým přehrabováním v menu a hledáním toho správného wigdetu. Android 8.0 přidává novou zkratku, pod kterou naleznete všechny widgety dané aplikace, takže si můžete snadno a rychle vybrat.
Překrývání aplikací
Možnost spustit aplikaci a pod ní mít otevřenou jinou, to už přišlo spolu s Androidem 7.0, bohužel toho času pouze pro Android TV. Tato funkce je s Oreem konečně dostupná i pro telefony a tablety, což ocení především vlastníci zařízení s velkou úhlopříčkou.

Obraz v obraze (anglicky Picture-in-Picture) v podstatě znamená, že video spuštěné v jedné aplikaci se po zmáčknutí domovského tlačítka promění v malé, levitující okno. To můžete volně přesouvat, kam zrovna potřebujete, a mezitím používat jinou aplikaci, kterou si spustíte. V praxi tak můžete v pravém horním rohu koukat na video, zatímco vyřizujete pracovní e-maily. Jedná se o elegantnější verzi rozdělené obrazovky, kterou známe už z Nougatu.
Na implementaci této novinky si ovšem budeme muset počkat. Například v případě YouTube narážíme na problém paywallu. Pro možnost přehrávání videí na pozadí je třeba zaplatit si YouTube Red, což jistě každému po chuti nebude.

Chytré přihlašování a vkládání textu
Nutnost pořád se někam přihlašovat nemá rád asi nikdo. Pamatovat si přihlašovací údaje ke kvantům internetových služeb není nic jednoduchého, natož pohodlného. V tomto odvětví sice fungují různí správci hesel, pořád to ale vyžaduje spoustu kopírování a vkládání. V Oreu se Google rozhodl tento problém vyřešit a nabízí pro uživatele několik přístupů.
Jedním z nich je automatické vyplnění s pomocí Googlu. Tato možnost využije informací, které již máte spárovány s vašim Google účtem. Například pokud jste se přihlásili na Twitter přes webový prohlížeč Chrome a tam si své údaje uložili, Google tyto údaje dokáže využít i ve vašem telefonu.
Pokud nechcete využívat možnost doplňování přihlašovacích údajů skrze Google a důvěřujete více různým správcům hesel, i vám ulehčí Google život. Pokud vývojář svou aplikaci aktualizoval pro kompatibilitu s Androidem 8.0, zvládne Oreo získávat tyto přihlašovací údaje z aplikací a vkládat je tam, kam patří.
Tento přístup určitě podpoří některé uživatele v tom, aby na svém desktopu používali Chrome. V extrémním případě se dá říct, že Google chce, abychom na svých chytrých telefonech už nezadávali žádná hesla (s výjimkou dvoufázového ověřování samozřejmě). Pro tuto úroveň komfortu ovšem musíte počítat s tím, že k těmto údajům bude mít Google přístup.

Se zacházením s textem se Oreo také popere lépe než jeho předchůdci. Jakmile označíte text, algoritmus Googlu rozpozná, co za typ textu jste označili, a podle toho vám nabídne kontextovou nabídku. Jednoduše řečeno, při zvýraznění telefonního čísla vám nabídne možnost ho zavolat, při zvýraznění adresy naopak zobrazit na mapě.
Tyto funkce sice jsou podporovány v Chromu již ve starších verzích Androidu, je ale příjemné vidět, je v Oreu jsou podporovány napříč celým systémem.
Nové vychytávky pro konvertibly
I přes znatelný útlum tabletového trhu je v Oreu vidět, že Google se zařízeními dva v jednom a s tablety stále počítá. I když není jisté, zda se na větších úhlopříčkách prosadí Android ve stejné verzi jako pro telefony, jako spustitelné Androidí aplikace v Chrome OS, nebo jako něco zcela jiného. V případě Orea na tabletech se dá v dohledné době hovořit pouze o tabletu z dílen Googlu – o předraženém Pixelu C.
Novinky pro tablety nejsou až natolik zásadní. Pro tablety, které jsou často připojené ke klávesnici, nabízí Oreo nové klávesové zkratky. Tablety a konvertibly budou rovněž benefitovat z překrývajících se oken, z podpory širšího barevného gamutu (jako třeba DPI-P3, Adobe RGB nebo Pro Photo RGB) nebo AAudio API, které má za úkol snížit zvukovou odezvu.

Android na tabletech a konvertiblech sice ještě čeká dlouhá cesta, než bude moci vyzvat na vyrovnaný souboj iPady nebo zařízení Surface od Microsoftu. Stále například chybí širší podpora pro větší displeje, takže aplikace plně nevyužijí potenciál prostoru, který se jim nabízí. Přesto Oreo dělá kroky dobrým směrem. Na nějaká zásadní vylepšení si však budeme muset počkat na nějakou čistě tabletovou verzi, jako tomu bylo u Honeycombu.
Změny pod kapotou: častější updaty, rychlejší systém a delší výdrž baterie
Je to už taková ohraná písnička. Žádný update není updatem, pokud není rychlejší, výkonnější a úspornější. Aplikace běžící na pozadí, mnohdy bez vědomí uživatele, jsou častou příčinou nejen sníženého výkonu, ale především rychlého úbytku baterie. Google se svým projektem Doze s tímto problémem aktivně bojuje už od Marshmallow.

V Oreu přidává Google ještě více limitů, co mohou aplikace dělat, pokud nejsou zrovna otevřené na displeji. Aplikace (až na některé výjimky) nemohou na pozadí reagovat na to, co se zrovna na telefonu děje, pokud se jich to netýká. Google tímto tlačí vývojáře, aby do svých aplikací implementovali plánovače, které šetří baterii.
Google se chce rovněž zaměřit na svou dlouhodobou Achillovu patu – na aktualizace. Skrze iniciativu Project Treble vytvořil Google modulární systém, který umožní oddělit nadstavby jednotlivých výrobců od systému Android. Teoreticky to znamená, že výrobci mohou updatovat svá zařízení na novější Androidy, aniž by kvůli tomu museli kompletně předělávat svou nadstavbu, jako tomu bylo doposud.

Jestli bude mít Project Treble úspěch, na to si budeme muset nějaký čas počkat vzhledem k tomu, že se Google na jeho protlačení zaměřuje až nyní s Oreem. Do té doby si budeme muset vystačit s pomalými updaty, pokud vůbec kdy na naše zařízení přijdou.
Novou funkcí, která není až tak svázaná s Oreem, je Google Play Protect. V rámci toho projektu Google hodlá skenovat aplikace na Google Play, zda-li se nejedná o podvodné aplikace či jinak potenciálně nebezpečné. Zde je trochu s podivem, že Google na tomto nezapracoval již trochu dříve.

Závěr: mírný pokrok v mezích zákona
Být nadchnutý z nějaké funkce nového Androidu 8.0 Oreo více než je zdrávo je těžší, než se zdá. Brát nové Oreo jako revoluci, to by bylo přes čáru. Oreo lze směle označit za velmi povedenou evoluci, kterou také je. Některé funkce se neprojeví hned, ale s dostatkem času si nebudeme moci představit, jak jsme mohli bez nich fungovat.
Posunutí notifikací o úroveň výše je jednoznačnou předností tohoto updatu. Drobná vylepšení, která upozornění dostala, výrazně vylepšují uživatelský komfort. Kladně musím hodnotit rovněž pokus o sjednocení vzhledu ikon, jelikož nyní je z něj pořádný mišmaš. I tak bych ale raději viděl radikálnější zásah do grafické podoby systému, nejen do podoby smajlíků. Z ne tak viditelných funkcí je na piedestalu jednoznačně Project Treble, který na papíře vypadá více než dobře. Jeho úspěch je ovšem závislý na ochotě výrobců.
Mezi mírná zklamání patří překrývací se okna. To, že Google tuto funkci nebude podporovat u YouTube bez placení není dobrý příklad pro vývojáře třetích stran. I zde totiž hrozí, že tuto funkci budou po vzoru Googlu chtít zpoplatnit. Ve zjednodušeném přihlašování lze spatřit také mírnou kontroverzi, především pak v plíživém svazování uživatele se službami Googlu. Tablety a konvertibly se rovněž nedočkají výraznějšího oživení, alespoň ne v této verzi. Velikou slabinou je momentálně to, že většina v recenzi zmíněných vylepšení jsou dostupná pouze pro telefony Pixel.
Podtrženo sečteno: Android 8.0 Oreo je vítanou evolucí nejpopulárnějšího mobilního operačního systému. Řadou drobných úprav se snaží vylepšit uživatelský komfort. Některá vylepšení se sice neprojeví na celém ekosystému okamžitě, jedná se ale o dobrý příslib do budoucna. Škoda je, že se Google pořád nemůže rozhoupat k radikálnějším zásahům, které by Android posunuly zase o třídu výše. Byla by totiž škoda, kdyby kdysi inovativní systém usnul na vavřínech.