TOPlist

Android 3.0 “Honeycomb” pro tablety: Ukázka uživatelského prostředí a aplikací

Letošní veletrh spotřební elektroniky CES se ve velkém točí okolo tabletů a konečně se odhalují podrobnosti o operačním systému Android 3.0, který je navržen právě pro tento typ zařízení. Americký T-Mobile se do své nabídky chystá zařadit tablet G-Slate, za jehož výrobou stojí LG, a aby mohl uživatele dostatečně navnadit, umístil na svůj YouTube kanál několik videí, díky kterým si o novém Androidu s kódovým označením Honeycomb můžeme udělat lepší obrázek.

Na první pohled je patrné, že uživatelské prostředí Androidu 3.0 prošlo velmi výraznými úpravami, které jej oproti současné verzi 2.x nápadně odlišují. Vše nasvědčuje tomu, že se třetí verze Androidu bude objevovat pouze na tabletech a telefony pojedou na odlišně číslované řadě, nicméně oficiálně to potvrzeno nebylo, ale sám jsem zvědavý, jak se k tomu Google postaví. Ideální příležitostí pro odhalení dalších podrobností bude barcelonský Mobile World Congress, který se bude konat v polovině února a na kterém také nebudu chybět, takže se můžete těšit na aktuální zpravodajství z místa dění. Už teď je ale téměř jisté, že se právě Android stane nejrozšířenějším systémem na poli tabletů, protože o něj stejně jako u telefonů, projevilo zájem obrovské množství výrobců.

Na prvním videu si můžete prohlédnout několik pracovních ploch osazených widgety a dalšími informačními panely. Tohle video mimochodem Google zveřejnil už včera, nicméně po několika minutách jej označil za soukromé, ale nyní už je opět normálně dostupné. Všimněte si, že se veškeré stavové informace přesunuli z horní lišty (Android 2.x) do dolní části; pravému rohu pak dominují velké hodiny a nechybí zde informace o stavu baterie a aktivním připojení. Samotná práce s widgety je velmi jednoduchá a každý uživatel si tak bude moci své zařízení dobře přizpůsobit k obrazu svému.

Součástí Androidu 3.0 bude nová verze Google Map, která už byla před časem uvolněna i pro telefony s Androidem 2.2. Těšit se můžeme na dynamické vykreslování map, což v praxi znamená, že se do zařízení nebude mapa stahovat jako „obrázek“, ale stáhnout se pouze potřebné informace a vše se na základě těchto hodnot vykreslí až v samotném zařízení; mapy z tohoto důvodu budou vektorové a podstatně se tím při stahování sníží i datová náročnost. Google Mapy 5 si navíc budou ukládat soubory s informacemi o místech, která navštěvujete nejčastěji. Ve více než stovce měst se navíc budovy budou renderovat ve 3D. Multidotykové gesto (pinch to zoom), které nyní slouží k přibližování a oddalování obsahu mapy, bude obohaceno ještě o možnost otáčení obrazu.

Dostatečného prostoru na displeji dobře využívá e-mailový klient GMail. Ten je rozdělen do dvou sloupců, což přispívá k lepší orientaci a efektivnější práci s poštou.

Pro komunikaci s přáteli budete moci využít program GTalk, jehož prostředí je také rozděleno do dvou sloupců. V tom levém vidíte vaše kontakty a v pravém pak textovou konverzaci. GTalk však zvládne i videohovory. K zakoupeným knihám se dostanete i z hlavní obrazovky skrze speciální widget.

Tablet nemůže existovat bez pořádného internetového prohlížeče a ze zveřejněného videa mám pocit, že ani to v Google nepodcenili. Prohlížeč nabídne rychlé přepínání mezi otevřenými stránkami, ukládání záložek, privátní režim a chybět nebude ani podpora pro Adobe Flash.

V následujících týdnech se o novém Androidu 3.0 budeme dozvídat další podrobnosti. Čekání na novou verzi se vyplatilo a v Google odvedli poctivý kus práce, jejímž výsledkem je systém velmi dobře optimalizovaný pro tablety. Právě těm totiž bude letošní rok patřit, protože se jedná nejen o dobré pomocníky při práci, ale také jde o ideální zařízení pro konzumaci obsahu, sledování filmů, prohlížení fotografií a samozřejmě i zábavu. A co vy, máte už mezi představenými novinkami nějakého favorita?

Obrázky ze systému Android 3.0
- - -
Uzamčená obrazovka; plocha s widgety

- - -
Práce s widgety

- - -
Google Mapy 5 a GMail

- - -
Widget s kontakty; komunikace v GTalku a čtečka elektronických knih

- - -
Internetový prohlížeč a sledování videí z YouTube

Zdroj: Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku