TOPlist

Android 13 přinese chytřejší Peněženku a upravené prostředí pro velké obrazovky

Android 13 Developer Preview
  • Google odhalil novinky v Androidu 13
  • Těšte se na novou Peněženku a upravené prostředí pro velké obrazovky
  • Ostrá verze vyjde letos na podzim

Před malou chvílí skončila úvodní keynote vývojářské konference Google I/O, na níž Google odhalil hromadu novinek ve svém ekosystému. Pravděpodobně nejočekávanějším produktem byla nová verze operačního systému Android s pořadovým číslem 13. Jaké změny letos Google připravil?

Android 13: drobné úpravy designu

Google loni s Androidem 12 představil nový designový jazyk Material You, který letošní verze ještě více rozšíří. Po zvolení tématu se přebarví nejen nabídky aplikací a položky v menu, ale i ikony na domovské obrazovce. Nový design dostane i ovladač hudby v notifikační roletce, který svůj vzhled přizpůsobí právě přehrávané skladbě.

Android 13 11

Zbrusu nová Peněženka

Další novinku představuje aplikace Peněženka Google, která nahradí současnou aplikaci Google Pay. Aplikace bude reprezentována novou ikonou s obrázkem „dokladovky“. Kromě platebních a věrnostních karet totiž bude možné do aplikace nahrávat další dokumenty – očkovací průkazy, letenky, studentské kartičky, a dokonce i občanské či řidičské průkazy. Poslední dvě položky budou dostupné zatím pouze v USA, a to jen v několika vybraných státech. Zajímavé je, že člověk nebude muset při kontrole předkládat digitální kopii svého dokladu, ale pouze jej přiloží k terminálu (ať už stacionárního, nebo mobilního), který totožnost ověří. Komunikace bude probíhat skrze NFC, nebo přes QR kód.

Android 13 2

Potěšující je, že nová Peněženka nebude omezená pouze na Android 13, ale dorazí i na starší verze systémů. Google přislíbil její příchod v příštích týdnech.

Android vás upozorní na nebezpečí

V současné verzi Androidu existuje funkce, která vám při autonehodě automaticky zavolá pomoc, a to díky rozpoznání nárazu akcelerometrem telefonu. Google se rozhodl, že bude zachraňovat životy a majetek i dalšími cestami, a proto přináší dvě nové funkce. Jednou z nich je automatické volání pomoci skrze hodinky s Wear OS, druhou pak upozornění na zemětřesení na telefonu. Tyto funkce opět využívají akcelerátor.

Android 13 3

Android pro velké obrazovky

Část tiskovky byla věnována i Androidu na velkých obrazovkách tabletů a ohebných zařízení. Google pro ně připravoval zvláštní systém Android 12L, avšak jeho jméno na akci nezaznělo. I bez jeho zmínky ale Google ukázal všechny novinky, které pro velké obrazovky chystá: dok ve spodní části obrazovky pro připnuté aplikace, na dvě poloviny rozdělené notifikační centrum nebo možnost pracovat se dvěma aplikacemi bok po boku a přesouvání obsahu mezi nimi. V přehledu otevřených aplikací se pak tyto dvojice aplikací objeví společně.

Android 13 5

Na větší obrazovky nebude připraven pouze samotný systém, ale i jeho aplikace. Google se pochlubil, že jich upravil víc než 20, aby větší obrazovky lépe využívaly. Jsou mezi nimi Mapy, Zprávy nebo Gmail. Úpravy se dotknou i aplikací třetích stran: předveden byl Facebook, TikTok, Zoom a několik dalších. Zbrusu nové prostředí dostane i Obchod Google Play.

Lepší spolupráce mezi zařízeními

Google se rovněž věnoval tomu, jak telefony s Androidem spolupracují s ostatními zařízeními. Již nyní funguje rychlé párování, které se ale do budoucna rozšíří do automobilů, prvků chytré domácnosti, televizorů apod. Na spárovaná zařízení půjde rychle přesouvat obsah, například přepínat přehrávanou hudbu. Google pro tento účel připravil nový otevřený standard nazvaný Matter.

matter

Zvláštní pozornost si zaslouží spolupráce s Chromebooky. Nově na nich bude možné skrze funkci Phone Hub vyřizovat textové konverzace jako na telefonu. K dispozici také bude funkce, kdy na jednom zařízení něco zkopírujete a na druhém vložíte, ať už jde o text, nebo obrázek.

chromebook 3

Druhá beta verze ještě dnes

Android 13 bude pochopitelně obsahovat i další novinky, například vyšší zabezpečení zpráv nebo možnost nastavit si pro každou aplikaci jiný jazyk. Některé z nich lze zkoušet v programu Android Preview, do kterého bude v průběhu dnešního dne vyslána druhá veřejná beta verze. Nainstalovat si ji můžete na poslední tři generace smartphonů Google Pixel a nově také na smartphony Realme GT2 Pro a Oppo Find X5 Pro.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku