TOPlist

Amazonu se nechtělo, s lokálním obsahem přichází Wooky

Letošní rok je sice mnohými označován za rok mediálních tabletů, ale masivní zájem rozhodně neutuchá ani v oblasti čteček elektronických knih a knih samotných.

Ještě vloni platilo, že pokud jste chtěli číst zajímavou českou či slovenskou knihu ve čtečce, mohli jste ji získat často jen za hranou autorských práv, nebo se minimálně potrápit při převodu do správného formátu pro vaši aplikaci nebo zařízení. Letos se situace konečně změnila. Díky novým e-shopům s knihami a multiplatformní čtečce Wooky jsou k dispozici tisíce českých a slovenských knih. Zcela legálně – a včetně řady atraktivních titulů, například i nového životopisu Steva Jobse.

Byla to čtečka Kindle třetí generace od Amazonu, která svou cenovou dostupností, jednoduchým ovládáním a řadou zajímavých možností podnítila masový zájem českých a slovenských čtenářů o elektronické knihy. Ne, že by před ní žádné čtečky neexistovaly, ale díky značné roztříštěnosti formátů, ceně i kolísavé kvalitě a dostupnosti šlo spíše o zábavu pro skalní nadšence. Jenže s Kindlem objevila masa čtenářů jiný problém – kde získat kvalitní obsah v rodném jazyce? Zatímco knih v angličtině si můžete na Amazonu a dalších obchodech koupit tolik, že je do konce života nepřečtete, dostupnost knih v češtině a slovenštině vázla.

-  
U elektronických knih pro multiplatformní čtečku Wooky se naštěstí nemusíte starat o převod formátů či přenos knih mezi zařízeními – stejný obsah je vám dostupný on-line přes osobní účet z mobilu, tabletu, čtečky i počítače

Wooky, na scénu!

Bylo jen otázkou času, kdy se objeví služba, které dokáže nejen zpřístupnit české a slovenské knihy a časopisy, ale současně nabídne zázemí a podporu prodejcům i vydavatelům. Bez nich by nebylo kde nové a zajímavé tituly brát. S takovým řešením přišla společnost je dnes největším poskytovatelem elektronických knih a časopisů na českém a slovenském trhu. Ta si zajistila dlouholeté a často exkluzivní smlouvy s lokálními vydavateli, takže řada nových knih už vychází současně v papírové i elektronické podobě.

Zájem vydavatelů je bezpochyby motivován kvalitním zabezpečení knih a časopisů proti porušování autorských práv. Bez ochrany (DRM) je vydávání elektronických knih v našich zemích dosud považováno spíše za ekonomickou sebevraždu. Na warezových serverech se nechráněné knihy nezřídka objevují nejpozději v den vydání a prodělávající vydavatel si další uvažované tituly často raději rozmyslí. Jako uživatelům nám sice ochrana nemusí být dvakrát po chuti, důležité ale je, zda se s ní čtečka (softwarová i hardwarová) vypořádá, aniž by nás to jakkoli obtěžovalo. Wooky se to víceméně podařilo.

-
Exkluzivní české a slovenské knižní tituly pro Wooky si lze pohodlně – a legálně –koupit hned v několika e-shopech (Rajknih.cz, Rajknih.sk, ebux.cz, ibux.sk či oknihe.sk a další přibývají); platit za knihy můžete jak přes prémiové SMS, tak i bankovním převodem či platební kartou (další možnosti plateb se připravují)

Mobil, tablet, čtečka, počítač? Neřešte a čtěte si, kde právě chcete

Jak Wooky funguje? Ze všeho nejdřív potřebujete čtečku – aplikaci. Můžete si ji zdarma stáhnout do chytrého mobilu s iOS, Androidem, Symbianem i Windows Mobile, stejně tak do iPadů i tabletů s Androidem. Aplikaci najdete přímo na Apple App Store a v Android Marketu (hledejte heslo „Wooky“). Horkou novinkou – a třeba i zajímavým dárkem pod letošní stromeček – je hned dvojice hardwarových zařízení s logem Wooky. Pokud chcete, můžete si ale v klidu číst i na PC či notebooku. 

- - -
Wooky není pouze softwarová čtečka, ale nově také dvojice multimediálních zařízení s barevným dotykovým displejem a populárním Androidem v žilách (na obrázku Wooky tablet reader a Wooky tablet 2.0)

Nabídka knih je vám přehledně dostupná přímo přes aplikaci Wooky z kteréhokoli podporovaného zařízení. Najdete zde jak knihy a časopisy již zakoupené a stažené, tak přímý vstup do obchodu s aktuální nabídkou. E-shop nabízí tisíce nových i starších titulů v češtině a slovenštině, současně přes tisíc děl zdarma. U placených titulů si můžete napřed stáhnout rozsáhlejší ukázku. Teprve pokud vás kniha osloví, lze ji obratem koupit. Kompletní knihovnu si můžete nosit stále s sebou, podobně jako u čtečky Kindle a dalších. Knihu večer načatou na tabletu můžete ráno číst v čekárně na telefonu a dorazit o polední pauze třeba na notebooku. Čtenářskému apetitu se meze nekladou. 

Na Wooky se podíváme podrobněji

Na stránkách SmartManie se můžete těšit nejen na bližší pohled na softwarovou čtečku či rozšíření stávající nabídky knih o časopisy v češtině, ale i na představení dvojice multimediálních zařízení Wooky. Uvidíme, jak silnou konkurencí se stanou pro rodinu Kindle či velké multimediální tablety.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku