Domů » Články » Amazon vs. Google: souboj, o kterém letos bude hodně slyšet

Amazon vs. Google: souboj, o kterém letos bude hodně slyšet

Doposud byla hlavním vyzyvatelem Google Asistenta Alexa od Amazonu

Že mezi technologickými giganty existuje rivalita, je věc obecně známá. Zmínit můžeme například patentové války mezi Applem a Samsungem nebo spory mezi Googlem a Microsoftem o dostupnost aplikací. Ať už se jedná o spory oprávněné či malicherné, nejvíce jimi zpravidla trpí zákazníci. Občas se ale objeví i výjimka, byť i výjimky začínají zlou krví. Tou začal i spor, který bude hlavním tématem letošního roku – Amazon vs. Google.

Casus belli zavdal Amazon

Jeden z největších online obchodů na světě, americký Amazon, již dávno není pouze obyčejný obchod, ale také i výrobce hardwaru a softwaru. V některých případech se Amazonu výroba vlastního hardwaru vyplatila (čtečka elektronických knih Kindle), v jiných případech naopak gigant pohořel (Fire Phone). V případě softwaru se naopak Amazonu daří, na co sáhne – ať už jde o streamovací službu Amazon Prime nebo o hlasovou asistentku Alexu.

(Ne)dostupnost YouTube na zařízeních Amazonu souboj odstartovalo

Spor ale vyvolal střet malých, nenápadných krabiček, konkrétně chytrého reproduktoru Amazon Echo a Google Home. Problémem bylo, že Amazon na svých stránkách dodnes nenabízí alternativu od kolegy z Mountain View. To si Google nenechal líbit a zablokoval aplikaci YouTube pro zařízení Amazonu. Nejdříve jako „technickou chybu“, poté již oficiálně.

CES spustil válku

Ačkoli se největší veletrh spotřební elektroniky oficiálně nezaměřuje na určitá témata, nelze říci, že by se žádná neobjevila. Kromě chytré domácnosti, která byla bezesporu jedním z velkých témat v Las Vegas, se objevilo i jiné velké téma – souboj virtuálních asistentů a šíření chytrých zařízení mezi uživatele. Ačkoli se na CES objevili zařízení s Bixbym, Cortanou nebo podporou pro Siri, hlavní souboj se odehrával mezi Alexou a Assistantem.

Google vzal konfrontaci velice vážně

Chytří asistenti od Googlu a Amazonu naprosto drtivě opanovali všechna možná zařízení, která se v Las Vegas objevila. Kdo nepředstavil něco s virtuálním asistentem, jako by nebyl. Toto tak bezesporu bude první bitevní pole, na kterém se odehraje souboj Googlu a Amazonu. Naštěstí toto bude bitva, ze které budou uživatelé profitovat.

Virtuální asistenti se potkají na mnoha bojištích

Alexa a Assistant se utkají v rámci různých druhů zařízení, přičemž první se přímo nabízí – chytré reproduktory. Zde se Google dotahuje na svého konkurenta, alespoň podle posledních čísel Google Home. A také rozšiřuje nabídku reproduktorů a budíků třetích stran, které disponují Assistantem. Jedná se například o iHome iGV1, Hogar Milo nebo B&O . Google rovněž dohání populární produkt Amazonu Echo Show – což je chytrý displej, ve kterém sídlí Alexa. V první linii se proti němu postaví Lenovo.

Google v některých oblastech musel dotahovat náskok Amazonu

Google rovněž posiluje také na frontě bezdrátových sluchátek. Sony přidá Assistanta do svých starších sluchátek, JBL vydá nové. Alexa se naproti tomu objeví například ve slunečních brýlích. V případě televizí a příslušenství k televizi je souboj zatím vyrovnaný – objevily se chytré krabičky s Assistantem, stejně tak soundbary s Alexou. Z velkých výrobců pak oznámilo integraci Alexy ve svých televizorech Sony, Hisense a LG. Alexa rovněž Googlu vypálila rybník v případě notebooků a počítačů – chystá se totiž na Windows.

V autech se odehraje klíčový souboj

Kde se svede skutečně velký souboj, jsou automobily. Ačkoli se může zdát, že má Google náskok díky platformě Android Auto, Assistant se v něm ovšem objevil až nyní. V souvislosti s oznámením integrace Assistanta do Android Auto představili někteří výrobci palubní jednotky s již integrovaným virtuálním asistentem, například JVCKENWOOD nebo Sony. Automobilka Kia oznámila, že přidá do svého infotaimentu asistenta od Googlu. Roav Viva od Ankeru naproti tomu přinese Alexu do starších automobilů, kde se nevyskytuje platforma Android Auto. Spolupráci s Amazonem oznámili také Toyota a Lexus.

Chytrých reproduktorů je čím dál tím více

Konkurence houstne v případě chytré domácnosti. Různí výrobci sice ohlašují střídavě podporu pro jednu či druhou platformu, nicméně zde se musí počítat také s dalším hráčem – asistentem Bixby od Samsungu, který bude nasazen především v kuchyňských spotřebičích. Do souboje se zapojují také třetí strany – konkrétně Qualcomm. Ten na CES oznámil, že za pomocí své platformy Smart Audio podpoří jak Alexu, tak Assistanta.

Je tento souboj relevantní pro nás?

Ačkoli se může zdát, že souboj virtuálních asistentů je napínavý a důležitý, v našich podmínkách nechává hlavy chladné. Je to především z toho důvodu, že ani jeden z virtuálních asistentů neumí česky. To je velmi relevantní argument, nicméně to neznamená, že nás tento souboj neovlivní vůbec.

Pokud jde o dostupnost, není to až tak špatné, jak se zdá. Google Home lze koupit i u některých velkých českých e-shopů, byť se jedná o neoficiální prodej. V případě Amazon Echo je pak prodej oficiální, o čemž jsme informovali. Jak bude souboj gradovat, zařízení s podporou virtuálních asistentů bude přibývat.

Starého psa novým kouskům naučíš – jak dokazuje Sony

Dříve nebo později se to pak může zlomit a jeden z konkurentů může lokalizovat svého asistenta do češtiny. Nejblíže k tomu má Google, jehož diktování hlasem funguje v češtině a má dlouhou tradici v rychlém nasazování svých technologií na svém území. Jistě k tomu přispěje také chystaná lokalizace do ruštiny. Amazon tak silnou půdu pod nohama nemá, nicméně lze očekávat, že rostoucí tlak Googlu může například rozšířit nabídku samotného základu – tedy internetového obchodu.

Sledovat tento souboj budeme s nejvyšší pravděpodobností po celý letošní rok a jisté je, že půjde o souboj nelítostný. O to více, pokud Amazon dostojí spekulacím a představí konkurenta pro YouTube. Ve finále je také jistá šance, že ze souboje technologických gigantů bude profitovat i naše země.

 

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).