Acer, Asus, Deutsche Telekom, … Anonymous hrozí útokem značkám, které se nestáhly z Ruska

Maska Guye Fawkse

Hackerská skupina Anonymous si získala sympatie veřejnosti ve chvíli, kdy v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu vyhlásila Ruské federaci válku. Zatímco mezi jejich první cíle patřily například cenzurní úřad Roskomnadzor, německá pobočka ropného giganta Rosněfť a v neposlední řadě ruská sociální síť VKontakte, tentokrát skupina obrátila svoji pozornost směrem k velkým společnostem se sídlem primárně na západě.

Prostřednictvím Twitteru včera hackeři sdíleli zprávu pro všechny korporace, které v Rusku stále ještě neukončily veškeré své aktivity. K aktuálnímu datu se jedná se například o technologické firmy Lenovo, MSI, Acer, Asus, Deutsche Telekom, Société Générale, Geberit, Metro, Emirates či Raiffeisenbank. „Opět vyzýváme společnosti, které nadále působí v Rusku: Neprodleně zastavte svou činnost v Rusku, pokud je vám líto nevinných lidí, kteří jsou na Ukrajině násilně masakrováni. Váš čas se krátí. My neodpouštíme. Nezapomínáme,“ uvedla skupina na Twitteru.

Anonymous už v noci z neděle na pondělí zveřejnili první výzvu pro velké firmy k odchodu z Ruska: „Odejděte z Ruska! Máte 48 hodin na rozmyšlenou, jinak se stanete naším cílem!“ Čemu mohou firmy potenciálně čelit není jisté, nicméně skupina nejčastěji využívá takzvané DDoS útoky, které zahltí servery společností a znemožní jim fungování. Výzvu už uposlechl japonský výrobce pneumatik Bridgestone, který navíc věnoval 3,5 milionu eur na humanitární pomoc Ukrajině.hacker_anonymous_unsplashNepřehlédněte

Anonymous vyhlásili válku Putinovi. Příběh tohoto hnutí je fascinující

Mají se obávat i čeští zákazníci operátora T-Mobile?

Vzhledem k tomu, že na seznamu Anonymous je také skupina Deutsche Telekom, pod kterou spadá i český T-Mobile, nabízí se otázka, zda jsou čeští zákazníci v bezpečí a nemusejí se obávat hackerského útoku. „V současné době neregistrujeme zvýšenou aktivitu související s potenciálními hackerskými útoky na T-Mobile Czech Republic. Vzhledem k tomu, že T-Mobile Czech Republic nebyl ve výzvě skupiny Anonymous explicitně zmíněn, považujeme toto riziko za nízké. Nicméně, v rámci mitigace potenciálního rizika jsme přijali všechna potřebná opatření. Situaci pečlivě monitorujeme s cílem zabránit případnému útoku,“ odpovídá na dotaz redakce Jakub Ludvík, manažer korporátní bezpečnosti v T-Mobile Czech Republic.

Aktualizováno: Krátce po vydání tohoto článku skupina Deutsche Telekom přišla s oznámením, že v Rusku ukončuje veškeré své aktivity týkající se softwarového vývoje.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku