5G už Jižní Koreji nestačí. V roce 2026 chce spustit prototyp 6G sítě

T mobile operator 5G

Jižní Korea patří mezi nejvyspělejší státy světa, nové technologie zřídkakdy nepochází od čebolů jako Samsung či LG. Tamní vláda si je technologické převahy velmi dobře vědoma a rozhodně o ni nechce přijít. Proto sestavila speciální komisi, která má za úkol připravit zemi na příchod technologie 6G. Ta by měla nahradit aktuálně budované 5G sítě, které stále ještě nejsou standardem.

Rozdíl mezi 5G a 6G je patrný na první pohled. Maximální datový tok má dosahovat až 1 Tb/s (tedy přibližně tisíckrát více, než je možné skrze běžný ethernet port), přičemž odezva se má vlézt pod 100 µs (tedy jednu desetitisícinu sekundy). V přímém porovnání by tedy měla budoucí technologie nabídnout až 50× vyšší datový tok a přibližně desetinásobné snížení odezvy.

5G vs 6G
Rozdíl mezi 5G a 6G má být znatelný: světle modrou barvou jsou označeny současné hodnoty 5G, zatímco tmavě modrou chystané 6G

V loňském roce demonstroval Samsung datový přenos 100GHz signálem na 15 metrů, přičemž LG jej krátce nato překonalo o rovných 85 metrů.

Ačkoli ambice rozhodně nelze Jižní Koreji upírat, k reálnému představení je pořád ještě daleko. Jihokorejská vláda nicméně předpokládá, že první prototypy 6G budou připraveny už v roce 2026, přičemž pro komerční nasazení by technologie měla být k dispozici koncem 20. či spíše začátkem 30. let tohoto století.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku