Domů » Bleskovky » 3D tiskárna za den vytiskne obytnou čtvrť. Pomůže lidem bez domova

3D tiskárna za den vytiskne obytnou čtvrť. Pomůže lidem bez domova

O zářné budoucnosti 3D tisku pravděpodobně nikdo nepochybuje. Domácí 3D tiskárnu si už dnes pořídíte i za relativně dostupnou částku a některé obory, jako věda, stavebnictví nebo medicína, na 3D tisk sází čím dál tím více. Společnost Fuseproject se rozhodla s pomocí 3D tisku vyřešit, či alespoň minimalizovat, jeden z největších sociálních problémů dneška, který řeší i česká města – problém s dostupným bydlením pro lidi bez domova.

3D tiskárna za den vytiskne obytnou čtvrť. Pomůže lidem bez domova
3D tiskárna za den vytiskne obytnou čtvrť. Pomůže lidem bez domova

Bezdomovectví v Latinské Americe se Fuseproject, společně s neziskovkami New Story a ICON, rozhodlo vyřešit právě pomocí domů vytištěných s pomocí techniky 3D tisku, které by měly vzniknout za pouhý jeden den. Určeny jsou speciálně pro rodiny, které hospodaří s rozpočtem menším než 200 dolarů na měsíc (cca 4 600 korun). Chránit by přitom měly své obyvatele nejen proti nepřízni počasí, ale také by měly být ušité na míru jednotlivým rodinám.

New Story | Introducing the World's First 3D Printed Community

Design se přizpůsobí každé rodině zvlášť

Důraz je také kladen na kulturní specifika, velikost rodin a složení celé komunity. Pro každou rodinu je připraven pozemek o velikosti 120 metrů čtverečních, přičemž samotný dům zabírá plochu zhruba 55 metrů čtverečních. Obyvatelé se rovněž budou podílet na návrzích svých domovů od samotného začátku, nehrozí tedy, že by někomu takto vytisknutý dům nevyhovoval.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

37 komentářů

 1. Hrozná sta*ka… podobný baráky se daj postavit jako system i bez 3d tiskárny a bez tun plastu na jeden.

  • Asi tak…

  • Myslíte, že když se mluví o 3D tisku tak to je jen plast? O 3D tisu moc netušíte co? Domy nebudou určitě tisknout z plastu, ale z betonu.

  • Mave: Hele, tady jsi na webu o mobilních technologiích, resp. mobilních telefonů. Musíš pochopit, že někteří, co se týče techniky obecně, na tom nejsou moc dobře ?

  • No ovšem tyhle domy jsou tisknutý z pěny která je z nějakých 80% polymer. Takže tu ze sebe nedělejte zase hlupáky a jděte si číst slabikář nebo něco.

  • Jinak asi se vyznáš i ve stavebnictví skvěle :D Z betonu se tiskne fakt skvěle, má výbornou vlastnost, že drží sám o sobě, kam ho dáš tam je, okamžitě zaschne a můžeš hned na něj dát další vrstvu, protože jeho výhoda je i že je super lehkej, takže se pod vlastní vahou nerozlejzá do stran, viď? :D Ach jo… hlavně že máš fake nick abys nebyl za hlupáka pod vlastnim :D

  • Než začneš psát nějaké cypoviny, tak se aspoň najdi nějaké info

   [odkaz]

  • Ty si fakt děsnej de,mentost.. Ano, touhle technikou vytiskneš celý komunitní město za den… pokud teda bydlíš na plutu a tvůj den trvá roky. Líbí se mi, jak jsi se nahoře vymezil proti těm co tu nerozumí technologiím a pak odkážeš na článek, který používá úplně jiný způsob 3D tisku. Na tyhle baráky v článku nahoře se sice do směsy cement občas přidává (nevim jestli znáš rozdíl mezi cementem a betonem), ale jako kompozitní složka tam jsou různé polymery, právě jako např vlákna z různých materiálů a syntetické pryskyřice, díky kterým je to lehký a hlavně to rychle schne. Bez ohledu jaký to je asi pro tebe scifi, cement nedokáže schnout tak rychle abys postavil dnes barák rychlejš jak za 12 hodin. Proto se používají na podobný věci právě tyhle chemický směsy o kterejch jsem psal v prvnim příspěvku. Experimentuje se sice už s biodegradable materiály, ale ty jsou jednak moc drahý na komunitní městečko pro bezdomovce a jednak jsou furt v začátcích. Až mi ukážeš 3D tiskárnu, která zvládá ty baráky tisknout tak rychle jak se píše tady nahoře ve článku a nepoužívá k tomu plasty, tak se můžem bavit dál, jinak čauky.

  • Koukám, že xzeit jede bomby. Kua chlape, jak může být někdo tak vymaštěnej?

  • Mimochodem nikde jsem nemluvil o tom, že 3D tisk je sra*ka, ale bavil jsem se konkrétně o téhle technologii. Jak jsem řekl, očividně máš nějaké mentální postižení, tohle fakt neni normální.

  • Ne, ty nejsi normální. Tato technologie je v pořádku, ty nejsi v pořádku. Už se s tím smiř.

  • Johny: krásně jde vidět, že o tom nic nevíš. Raději si pohledej nějaké informace na internetu a pak piš. Kromě toho, plasty se samozřejmě ve stavebnictví používají už hodně dlouho. Plastová okna, polystyren atd. Věnuj se raději tomu, čemu rozumíš.

  • Slunce svítí

   To ale platí i o tobě, protože meleš neskutečný nesmysly a tradičně k tématu, kterému nerozumíš.

  • Ty se vždy objevíš,a tradičně nic k tématu ani nenapíšeš. Žádné nesmysly, realita.

  • Jj, skvělej argument. Jenže já se o to zajímam docela už dlouho. Čauky, ty plastový okno :D Jsi fakt směšnej.

  • Kdyby ses o to zajímal, tak nenapíšeš takovou cypovinu, jako jsi napsal. Už jenom to, že zmiňuješ, že se dají domy postavit z panelů a tvrdíš, že se to hrozná sra+cka… Takže ti borci, co to vyvíjejí dělají vlastně blbost, protože nějaký Johny vseznalek vševed to řekl ?. A pak zmínka to tunach plastu… fakt se věnuj raději tomu, čemu rozumíš.

  • Panely? Wtf. Nic takovýho jsem netvrdil. Ty máš fakt asi nějký postižení, co?

  • A jaké systémy jsi myslel? Ano, i hrubou stavbu z porothermu postavís rychle, furt ale ten 3D tisk není srcka

  • Kde máš holčičku?

  • Tady :-* Už ses ztrapnil dost?

  • Ztrapnil ses sám, svou srckou co jsi napsal v prvním příspěvku.

  • Tady to máš. Na ty domy nahoře se používá Vulcan a do něj jde Lavacrete 2, kterýho složení ještě neni veřejný. Ale Lavacrete používá polymery a pryskyřice (slova polymer a epoxy). Od Lavacrete 2 se předpokládají ještě víc ze strany těchto vlastností, což ale ani tak není podstatný, protože podstatný je ten typ směsy který je naprosto jiný než klasický cement. Takže čauky, trapáčku ;-) [odkaz]

  • Johny, zase jsi nepochopil. Předně jsem zmiňoval tento systém stavění domu – 3D tiskem, kde jsi napsal (Hrozná sta*ka… podobný baráky se daj postavit jako system i bez 3d tiskárny) a záměrně se tomu vyhýbáš a odvádíš pozornost na použitý materiál při tomto 3D tisku domu, jehož složení ani neznáš.

   Takže teda když už jsme u toho použitého materiálu….
   Sám jsem napsal, že se plasty ve stavebnictví používají. A tyhle plasty máš nejspíš na mysli – umělé hmoty synteticky vyrobené.
   Pak píšeš polymery, což nejsou jen synteticky vyrobené, ale také přírodní materiály.

   Co se ale můžeme dočíst je: Pokud jde o stavební materiály, měla by být 3D tiskárna kompatibilní výhradně s technologií ICON Lavacrete, což je materiál vyrobený ze směsi na bázi cementu na bázi portlandského cementu (Lavacrete II).

   Detaily tohoto materiálu nevíme, každopádně se můžeš podívat na video na jejich stránkách a jestli jsi někdy viděl nějakou cementovou směs (dost o tom pochybuji), tak je mnohem jasněji, zvlášť když je tam i ohledně toho materiálu napsáno, že je to vyrobeno ze směsi na bázi cementu.

   Ty tuny si představuješ jako nadrcené PET lahve? Nebo co?
   Jaký význam měla tvá připomínka ohledně tun plastu na jeden?

   A k tomu co napsal borec nahoře, jako reakci na tvůj koment, který je totálně mimo, fakt nevím, čemu se divíš. Podle tvého prvního příspěvku to totiž vypadá, že se to staví s plastu, jako dělají 3D tiskárny plastové díly. A ještě k tomu přidáš, že je to srcka….:D :D no konec. :D

  • Vypatlanec.

  • Johny: jsi.

  • jj, tobě to tady opakují lidi denodenně ovšem problém je vždycky v těch druhých. Vždycky, když ti někdo dokáže jak jsi mimo, celý to obrátíš naruby a děláš, že vlastně si stejně měl pravdu. To je stigma této doby, lidi jako ty, co si neumí přiznat, jak zabedněný jsou a že by se taky někdy mohli mýlit. Z mýho pohledu mi tě je trochu líto, protože jsi tady pravidelně za blbce a jedinej, kdo si myslí, že to tak není jsi ty ;-)

  • Tak tady není o čem. Psal jsi 3D tisk srcka, tuny plastu. Pak začneš točit něco o materiálu, kde i sám výrobce jasně píše na bázi cementu. Dále k tomu nemáš co říct, protože ty jsi chytřejší a lepší, než lidé kteří tuto technologii staveb několik let vyvíjejí ??. A jestli mám dávat nějakou váhu těm neregistrovaným příspěvkům, které sis sám napsal, fakt ne.

   Ňouma a jeho názor na 3D staveb srcka atd. úplně stačí k tomu, že o tom víš ho..no

  • Nauč se anglicky

  • Bohužel, tady jsi skončil. Mimo jako vždy.

  • jj, je tam jasně napsáno, že to NENÍ jako portland cementy a ty napíšeš že jo. Jsi genius. Sorry, my se fakt nedomluvíme, jsi hrozně zaostalej.

  • Co to zase meleš. Výrobce jasně říká, že ten materiál je na bázi cementu. Tady není na čem se domlouvat. Tiskne to z cementové směsi, a přesně složení je super tajné. Jak jinak ?. A rozhodně je ta bazi cementu a ne plastu. Tenhle princip z toho, či podobného materiálu na bázi cementu dělají další jiné firmy. Fakt není o čem. Prostě jsi napsal ve svém prvním komentu blbost a ted nemám na mysli přímo ty tuny plastu, to jsi sice taky přehnal, ale chápu.
   Bez tam, napiš jim ze jejich technologie (tedy stejná, nebo hodně podobna jako jiné technologie 3D tisku staveb- lišící se v trošku jiném složení směsi, ale vždy na cementovém základu) je vlastně srcka ????

 2. Franta Tyčka

  A tohle po nás jednou zůstane.
  Kdo a jak to uklidí se neřeší.
  Ostatně jako jiné podobné nesmysly.
  Zatím je ještě všude místa dost, zatím.
  A plasty je jeden velký průšvih pro budoucnost.
  Voda všem odpoví co bude dál.

 3. Osobně si dovolím podotknout, než se tu vzájemně hejtovat, bych doporučil vyhledat konkrétní informace, k této konkrétní technologii… například, jestli opravdu materiál který je použit je beton, nebo co, potažmo co to obsahuje (zrovna při psaní tohoto komentáře už hledám tyto informace) včetně času za jak takový dům vytiskne a kolik to bude stát celkově… tedy včetně dopravy tiskového stroje, surového materiálu a následně provozu…

  a i když tento způsob bude výsledně mnohem schůdnější, jak ekologicky tak i ekonomicky, než jiná obdobná řešení, přeci jenom to sice vyřeší žalostné podmínky přístřešků různých slumů, ale už ne potíže, které se životem v slumu sovisí, jako je vysoká nezaměstnanost, kriminalita a pod.

  navíc tato tiskárna nevyřeší další problém, kterým jsou inženýrské sítě, jež je třeba natáhnout a to rovněž něco stojí… i když vezmeme v potaz sociální a ekonomickou situaci zemí v nichž se podobné slumy, či favely, nacházejí… objevují se další otázky a problémy, které by bylo třeba řešit…

  nicméně když to vezmu jako technologii samotnou, či přesněji řečeno metodu, osobně si dovolím se domnívat, že stojí za to ji dále sledovat, poněvadž má svůj potenciál

 4. Mě by spíše zajímalo, kolik to stojí. To je totiž to nejdůležitější skoro vždy. A taky to skoro vždy všude chybí.
  Bez uvedení ceny je to článek na dvě věci.

  • Tak ono sám o sobě ten robot asi levný zrovna nebude. Spíš bych to bral momentálně jako jednu z možných technologií stavění.

  • Franta Tyčka

   Ale vůbec ne, spíše co s tím potom (při používání).
   Něco může stát více, ale dlouholetým používáním……..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).