Domů » Články » 2048: Extrémně návyková logická hra, kterou prostě musíte vyzkoušet (recenze)

2048: Extrémně návyková logická hra, kterou prostě musíte vyzkoušet (recenze)

Mobilním světem hýbe další hra, která na první pohled působí velice jednoduše, ale o to více zábavy si u ní užijete. Že jste ještě o 2048 neslyšeli? Tak to honem koukejte napravit.

Hra 2048 vznika prakticky za jediný víkend. Devatenáctiletý mladík jménem Gabriele Cirulli se jednoho krásného dne nudil a řekl si, že naprogramuje nějakou logickou hru. Z tohoto nápadu velmi rychle vznikl fenomén a podobně jako v případě Flappy Bird začaly hříčku 2048 během několika dnu hrát desítky milionů hráčů.


Devatenáctiletý Gabriele Cirulli, autor hry 2048. Sledovat ho můžete například na Twitteru.

Zajímavostí této hry je fakt, že žádná hra (ať už na Google Play, App Store nebo na WP Store) není originál, všechno jsou klony. Originální hra 2048 je pouze na webu vývojáře a lze ji hrát i na mobilních zařízeních. Důležité je zmínit, že všechny klony jsou prakticky stoprocentní kopie a zážitek ze hry bude dosti podobný, autora titulu 2048 tím ale bohužel nijak nepodpoříte. Ve verzi, kterou jsem testoval, mě mile překvapila hudební stránka hry. Hra byla pozitivní, přitom nerušila a hra měla hezké zvukové efekty.

Sčítáme, sčítáme a sčítáme…

Ovládání je velice jednoduché, pochopí jej každý a nemusíte být zrovna génius, abyste nahráli celkem vysoké skóre. Cílem je samozřejmě dosáhnout co nejvyššího možného skóre. Při prvním spuštění vám hra ukáže jakýsi „návod“ jak hrát a co je vaším cílem. Herní pole se skládá z matice 4 x 4. Začínáte pouze se dvěmi číslicemi, které musíte sečíst (lze sčítat pouze čísla o stejné hodnotě, tj. 2 + 2, 4 + 4, 8 + 8…). Ovládání je velice primitivní, prostě jen s bloky posouváte nahoru, dolu, doprava a doleva. Těmito gesty se posouvají všechna čísla požadovaným směrem, a pokud jsou dvě stejná vedle sebe/nad sebou, sečtou se a hodnota pole se zvýší.

 

Postupem času se vám na hracím poli vytváří více a více čísel, jejich hodnoty jsou vždy sudé. Cílem této skvělé logické hry je sčítat čísla a dosáhnout co nejvyšší hodnoty. Hra končí v okamžiku, kdy máte zaplněna všechna hrací pole a žádná čísla už nelze sečíst. Nastavení hry je velice strohé, lze si pouze vypnout a zapnout zvuk, nebo zapnout či vypnout noční režim (tmavé pozadí oproti světlému).

2048 (Former) Unofficial world record: 113,300 (x8 speed)

Tyto volby se ale mohou lišit v závislosti na tom, jakou verzi si z daného obchodu s aplikaci stáhnete. Jen na Google Play jich najdete několik desítek a další každým dnem přibývají, a ne vždy jde o čísla. U některých variací hry jsou nahrazeny symboly, postavičkami a všemožnými dalšími ilustracemi.


Variace Doge 2048 :)

Já sám jsem testoval klon od vývojářského studia Estoty Entertainment Lab, který je dostupný zdarma na Google Play. Jablíčkáři si na iPhone, iPad nebo iPod touch mohou stáhnout zdařilý klon od vývojáře Ketchapp (App Store). Majitelům Windows Phone se pak nabízí tato alternativa. Svůj klon mají také uživatelé zařízení značky BlackBerry, stáhnout jej lze skrze Blackberry World.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Hledáte-li jednoduchou, avšak maximálně chytlavou hříčku, určitě 2048 vyzkoušejte. Ať už přímo originální verzi ve webovém prohlížeči, nebo některý z klonů v příslušném obchodě s aplikacemi. V komentářích se také můžete pochlubit s vaším nejvyšším skóre, které jste dokázali nahrát.

Marek Smékal

13 komentářů

 1. Jste trochu pozadu, dnes už se nehraje nižší level jak 4096 :D

  A už jsem viděl i 65536 verzi :D

  • CezaM (neregistrovaný)

   a užs viděl 2048 „žigul edišn“? to by mohlo být něco pro tebe!

  • Neviděl. To jako když spojím dvě 2101, tak vznikne 2103 a když spojím dvě 2103, tak vznikne 2105? :D

 2. Pffff, ja už mam 8192 :D

 3. fero (neregistrovaný)

  celkem by mě zajímalo proč nevytvořil app i na android třeba a nevydělal jsi trochu jako ten od flappy :)

 4. Misho (neregistrovaný)

  Try Czech alphabet version [odkaz]

 5. Nokia hardwerove super avšak s Windows v nich je špatna volba,plno špatně nepřehledně umístěných ikon a to nemluvím o duplikaci zálohovaných souboru mp3 fotky vše třeba 20 krat od jedne položky.Skuste si takhle poslechnout Vaše oblíbené CD.Nejde to.Zkoušel se ruzné SD karty ruzných značek tovární nastavení i přesoftit telefon nic…. přehravač jsem kvůli tomu přestal používat,dale když nahodou vam upadne telefon a rozpadne se ještě před tim než hovor přijmete tak se proste neuloží příchozí volané číslo.Jednoduše řečeno Windows v telefonu je pro koně ne pro uživatele.Právě se zvedám a jdu se té ŠPATNÉ,ŠPATNÉ Nokie Lumia zbavit.

 6. tahle verze je až do 65536 a ještě se tam pohybujete hexagonálně, takže můžete sbírat více bodů, navíc je to z českých luhů a hájů

  [odkaz]

 7. Jirka (neregistrovaný)

  Mám 308660364 bodů a dostal jsem se na číslo 131 072

  • A máš hraci pole 4×4? Ja mam na 4×4 jeden a půl milionu bodů a hodnotu dlaždice 65 tisíc. 300 milionu bodu se mi zda velmi moc nehledě na to, ze pokud ma tvá dlaždice hodnotu 130tis, a pokud musíš spojovat dlaždice o stejne hodnotě, pak už teď mas málo dlazdic. Nebo ne?

  • Má 30 milionů

 8. Je to dobrá hra

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).