- Řada Redmi Note 14 přináší u tří z pěti modelů 200Mpx hlavní fotoaparát
- Ten je velmi univerzální pro běžné focení, softwarový zoom i portréty
- Tuto sestavu fotoaparátů najdete i u modelu Redmi Note 14 Pro za 6 299 korun
Společnost Xiaomi letos znovu posunula laťku střední třídy. U většiny letošních modelů Redmi Note 14 nasadila hlavní 200Mpx fotoaparát. Výsledkem je, že telefon s tímto foťákem pořídíte už od 6 299 korun včetně DPH. Řeč je o modelu Redmi Note 14 Pro 4G, který v českých obchodech pořídíte už od poloviny února. Jak fotí a jde skutečně o jeden z nejzajímavějších fotomobilů střední, potažmo nižší střední třídy?
Přehled fotoaparátů
Vítězná sestava se prý nemění. Xiaomi tedy u svých letošních modelů Redmi Note 14 Pro a Pro+ zrecyklovalo fotoaparáty loňského modelu Redmi Note 13 Pro+. To znamená, že zákazníci i letos mají k dispozici silný hlavní fotoaparát, dva sekundární a čelní kamerku s velmi slušným rozlišením:
- Hlavní – Isocell HP3 (TetraPixel), rozlišení 200 Mpx, 1/1,4″ velikost čipu, clona f/1.65, ohnisková vzdálenost 23 milimetrů, optická stabilizace obrazu (OIS)
- Širokoúhlý – GalaxyCore GC08A8, rozlišení 8 Mpx, 1/4,4″ velikost čipu, clona f/2.2, ohnisková vzdálenost 15 milimetrů, úhel záběru 120°
- Makro – SmartSens SC202CS, rozlišení 1,9 Mpx, 1/5,1″ velikost čipu, clona f/2.4, ohnisková vzdálenost 24 milimetrů
- Přední – OmniVision OV32D40, rozlišení 31,9 Mpx, 1/3.0″ velikost čipu, clona f/2.2, ohnisková vzdálenost 27 milimetrů
Hardwarově tak hovoříme o stejné zadní sestavě jako vloni (Redmi Note 13 Pro a Pro+) i předloni (jen Redmi Note 12 Pro+). Změna se odehrála na přední straně, kde je vůbec poprvé 31,9Mpx kamerka, dříve Xiaomi hojně využívalo 16Mpx snímače OmniVision 16A1Q, případně 20Mpx kamerky od stejného výrobce.
200 Mpx znovu na scéně
Znamená vesměs stejná sestava fotoaparátů, že bude telefon i po pár letech fotit stejně? Nikoliv, Xiaomi znatelně optimalizovalo hardware a software a přibyl i výraznější postprocessing pomocí umělé inteligence. Nejprve ale k hlavnímu snímači s ohromujícím rozlišením 200 Mpx.
Fotoaparáty s tímto rozlišením se ukázaly jako velmi platné u telefonů střední třídy spíše než u vlajkových lodí. Důvod je ten, že jsou velmi univerzální. Kromě klasických snímků (zde s rozlišením 12,5 Mpx) umí fotit i v plném rozlišení 200 Mpx, případně udělat výřez z velké fotky, čímž je alespoň částečně nahrazen bezztrátový zoom, který u telefonů pod 10 tisíc korun stále neočekáváme.
Výsledné fotky s tímto konkrétním fotoaparátem od Samsungu (Isocell) jsou velmi dobré. Za ideálního světla je velmi použitelný i zoom – fotoaplikace rovnou nabízí 2× a 4× přiblížení, v možnostech fotoaparátu je ale až 20× maximální přiblížení. To je vylepšení oproti loňsku, tehdy byl totiž k dispozici pouze 10× zoom. V noci je pak softwarové přiblížení trochu horší, častěji se objevuje šum a noční režim nefunguje zcela ideálně.
Širokoúhlý fotoaparát
V galerii výše si můžete prohlédnout i snímky širokoúhlého fotoaparátu. Pravda, ty nijak zvlášť nevynikají a kvalita těchto fotek je víceméně průměrná. V noci a v šeru se objevuje šum a všemožné negativní světelné efekty. Ve dne není situace o moc lepší, opět se objevuje šum a některé fotky působí až skoro černobíle, protože snímač nedokáže zachytit požadované množství barev.
Makro snímač
Ruku na srdce, od 1,9Mpx makro snímače nelze očekávat zázraky. Platí vesměs to stejné jako vloni i předloni: rozhodně doporučujeme namísto přepínání do makro režimu pouze ťuknout na předpřipravený 4× zoom, díky kterému se k objektu virtuálně přiblížíte a s pomocí velmi dobře fungující optické stabilizace pořídíte snímek často mnohem lepší než přímo makro fotoaparátem. V galerii nabízíme pro porovnání několik příkladů:
Portréty přední i zadní kamerou
Při focení portrétů zadní sestavou fotoaparátů není k dispozici klasické přepínání zoomu ani ohniskových vzdáleností, jako to známe u konkurence. Namísto toho 200Mpx fotoaparát pracuje ve dvou režimech: základní 23milimetrové ohnisko (1×) a softwarové přiblížení se 46milimetrovým ohniskem (2×).
Kvalita portrétů je na velmi dobré úrovni, a to vlastně při focení s oběma ohniskovými vzdálenostmi. Bokeh je variabilní, lze jej poupravit i po vyfocení a portrétový režim registruje nejen osoby, ale i zvířata nebo předměty. Kvalita pak zase trochu klesá v noci a objevuje se šum. I zde ale platí, že vždy si můžete pomoci LED přisvícením, a to jak vzadu, tak při focení selfíček, kdy se displej rozzáří natolik, že osvítí váš obličej.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 162,33 × 74,42 × 8,4 - 8,55 mm (dle varianty), hmotnost: 190 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.4, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5110 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Smartphone Redmi Note 14 Pro 4G se na českém trhu prodává za 6 299 korun včetně DPH v jediné dostupné variantě s 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Stejnou sestavu fotoaparátů pak nabízí i Redmi Note 14 Pro 5G za necelých 9 tisíc korun a Redmi Note 14 Pro+ za 12 499 korun.