TOPlist

Recenze Microsoft Lumia 650: Nápadník s pomalým srdcem

Microsoft společně s představením nového operačního systému Windows 10 Mobile uvedl i tři nové smartphony – vlajkové modely Lumia 950 (recenze) a Lumia 950 XL (recenze) a low-endovou Lumii 550 (recenze). Přes slibovanou brzkou aktualizaci starších modelů byla nabídka opravdu velmi slabá a zákazníci, kteří toužili po nových Windows, neměli moc z čeho vybírat.

Microsoft si byl tohoto nedostatku vědom a pilně pracoval na přípravě modelu určeného pro (nižší) střední třídu. Smartphone, který výrobce představil, dostal označení Microsoft Lumia 650. V kuloárech se spekuluje, že by se mohlo jednat o vůbec poslední Lumii, na kterou by v budoucnu mohla navázat nová série smartphonů. Zda tomu tak doopravdy bude, ukáže až čas.

Novinka na první pohled láká na povedený design. Základem konstrukce je kovový rámeček, který dodává telefonu prémiovější nádech. Nenechte se ale zmást, kovová linka je jen nalepená na plastovém těle, což se ale pozitivně podepisuje na hmotnosti. Vadou na kráse by mohl být slabší čipset. Snapdragon 212 od Qualcommu společně s 1 GB operační paměti je sestava určená spíše pro low-endové modely. A cena okolo hranice 5 500 Kč také není zcela ideální, konkurence s Androidem v této hladině nabízí mnohem lépe vybavené modely. Po předchozích zkušenostech jsme měli také obavy o odladěnost operačního systému. Jestli se nová Lumia 650 povedla, prozradí dnešní recenze.

Videorecenze

Obsah balení: Tady se šetřilo

Balení má stejný vzhled i rozměry jako u levnější Lumie 550. Shodný je bohužel i obsah, který zahrnuje pouze napájecí adaptér (5V/0,55A) a uživatelské příručky. MicroUSB kabel navíc není odpojitelný, takže pokud nemáte doma datový kabel od jiného telefonu, čeká vás další menší investice.

Je škoda, že se velcí a známí výrobci neinspirují u jiných, především čínských značek. Ti totiž velmi často přikládají alespoň krycí fólii na displej a někdy i zadní kryt. Chybějící sluchátka sice zamrzí, ale většinou bývají přiložená sluchátka nevalné kvality, takže vás jejich absence nemusí tolik mrzet.

Konstrukce a design: S puncem luxusu

Při prvním uchopení telefonu do ruky mě zaujala jeho nízká hmotnost, která činí pouze 122 gramů. Na telefon o rozměrech 142 × 71 × 6,9 mm jde o velmi dobré číslo. Ovládání jednou rukou nečiní naprosto žádný problém. Pokud máte menší ruce, systém podporuje speciální režim, kdy je celé prostředí zobrazeno pouze v polní polovině displeje a bezpečně na něj dosáhnete (stačí déle přidržet prst na klávese s logem Windows).

Základem konstrukce je kovový boční rámeček, respektive proužek, který je nalepený na plasovém těle. Přední strana je celá kryta odolným sklem Gorilla Glass třetí generace, zadní kryt je vyroben z matného plastu a je odnímatelný. Displej má úhlopříčku 5 palců a nabízí rozlišení 720 × 1280 pixelů. Jeho okolní rámečky nejsou úplně nejtenčí, ale ergonomii to nijak neubírá.

Senzorová tlačítka budete pod displejem hledat marně, ta jsou totiž zobrazena přímo na displeji. Na spodní a horní straně předního panelu jsou úzké štěrbiny, pod kterými se ukrývají reproduktory. Lumia 650 však bohužel nepodporuje stereo zvuk, jako hlasitý reproduktor slouží pouze spodní, ten na opačném konci je určený pro telefonní hovory. Potěší alespoň přítomnost dvou mikrofonů. V pravém horním rohu se ukrývá čočka čelní selfie kamery, která nabízí maximální rozlišení 5 megapixelů.

Povrchová úprava zad je velmi podobná jako u Nexusu 5X (recenze). Matný plast vypadá na první pohled velmi dobře, jen se poměrně snadno ušpiní od potu z rukou. Čočka fotoaparátu je lehce vystouplá nad úroveň zad, takže si budete muset dávat pozor, kam zrovna telefon pokládáte. Nechybí ani přisvětlující LED. Po sejmutí zadního krytu se dostanete k akumulátoru a kartám nanoSIM a microSD (u dualSIM varianty pod zadním krytem najdete ještě druhý slot na nanoSIM). Součástí krytu je anténa pro technologii NFC, bezdrátové nabíjení se ale nekoná.

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti sídlí na pravém boku. K jejich umístění nemám žádnou výtku, jejich stisk je přesný a jistý. Datový konektor microUSB je umístěn tradičně na prostředku spodní hrany. Sluchátkový výstup je na opačném konci telefonu. Tyto konektory jsou lemovány černým plastem, což na první pohled nepůsobí příliš hezky. Někomu se ovšem může toto řešení líbit více, než kdyby byly konektory zapuštěné přímo do kovového rámečku.

Celkově hodnotím konstrukci jako velmi povedenou. Microsoft se poučil z vlastních chyb, kdy vlajkové modely Lumia 950 a Lumia 950 XL působily na první pohled spíše laciným dojmem. To u Lumie 650 je tomu přesně naopak. Na první pohled vypadá a působí mnohem dráž, než kolik ve skutečnosti stojí.

Velmi se mi líbila celková tuhost a pevnost telefonu a snad jediné, co bych vytknul, byla drobná vůle zadního krytu. Nejedná se o nic drastického, ale trochu to kazí celkový dojem, nicméně v diskuzních fórech se objevila řada postřehů od uživatelů, kterým zadní kryt lícoval o poznání hůře – zřejmě tedy záleží na kusu či výrobní sérii. Držení v ruce je i přes poměrně malou tloušťku jisté, povrch je navíc příjemný na dotek.

Displej: Perfektní čitelnost s hrubším rastrem

Jak jsem se již zmiňoval, Lumia 650 je vybavena 5″ panelem s rozlišením 720 × 1280 pixelů. Výsledná jemnost 297 ppi sice není nejnižší, ale při bližším pohledu přeci jen uvidíte, že je rastr lehce hrubší. Microsoft v tomto případě zvolil zobrazovací technologii OLED a udělal dobře. Barevné podání je parádní, navíc si můžete sytost barev snadno upravit dle své libosti. Výborná je také čitelnost na přímém slunci.

img16

Automatická regulace jasu pracovala na jedničku a reagovala na změnu intenzity okolního světla velmi rychle. Výhodou technologie OLED je dokonalé zobrazení černé barvy. Ve spojení se systémem Windows 10 Mobile má tato technologie ještě jednu velkou výhodu a tou je nízká energetická náročnost při tzv. režimu Glance Screen. Po uspání telefonu zůstane na displeji svítit čas a upozornění na notifikace a díky OLED panelu stačí rozsvítit jen jednotlivé body a zbytek displeje zůstane vypnutý.

img04

Hardware, konektivita a zvuk: Šetření na nesprávném místě

Přesto, že Lumia 650 směřuje svojí cenou i určením do nižší střední třídy, zvolený čipset tomu bohužel neodpovídá. Snapdragon 212 od Qualcommu má pouze čtyři jádra Cortex A7 na frekvenci 1,3 GHz, což je na dnešní dobu zoufale málo. U low-endové Lumie 550 jsme stejný čipset tolerovali, ale pro střední třídu bychom očekávali alespoň Snapdragon 410. Operační paměť s kapacitou 1 GB také není žádný luxus, ale pro Windows 10 Mobile ve spojení s HD displejem ještě dostačuje.

Na hraní náročnějších her můžete zapomenout. Závodní hru Asphalt 8 se sice povedlo rozjet, ale o plynulosti nemohla být vůbec řeč. Grafický čip Adreno 304 zkrátka není na náročné hry připraven.

Z vnitřního 16GB úložiště zůstane při první spuštění volných 11,6 GB. Úložiště můžete navíc rozšířit paměťovou kartou formátu microSD až do kapacity 200 GB. Využít můžete samozřejmě i cloudové úložiště (například OneDrive).

Za co musíme testovaný telefon pochválit, je téměř prvotřídní konektivita. Lumia 650 podporuje všechny české LTE frekvence – 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Bluetooth ve verzi 4.1 je již standardem a jedinou vadou na kráse je tak podpora pouze 2,4GHz Wi-Fi. Potěší také přítomnost technologie NFC.

Určování polohy probíhá velmi rychle a je také rovněž velmi přesné. Telefon podporuje kromě GPS i ruský systém GLONASS a čínský BDS. Příznivce geolokační hry geocaching nepotěší absence elektronického kompasu.

Zvuk z integrovaného reproduktoru je překvapivě hlasitý a kvalitní. Přednes obsahuje dokonce náznak basové složky, což nebývá vždy standardem. Kvalita sluchátkového výstupu se řadí do průměru. Jak jsem si již zmínil v dřívější kapitole, výrobce žádná sluchátka k telefonu nepřibaluje a budete tak muset využít svoje vlastní.

Baterie a výdrž: Jeden den s dlouhým nabíjením

Pod zadním krytem se ukrývá lithium-iontový akumulátor s kapacitou 2000 mAh. Na dnešní dobu jde o podprůměrnou kapacitu, která je dokonce o 100 mAh nižší než u Lumie 550. Díky energeticky úspornému čipsetu na tom ovšem není výdrž nijak zle. Při běžném nasazení vydržel smartphone v provozu celý den a při šetrnějším zacházení nebyl problém vydržet ještě o půl dne déle.

img08

Velmi nás potěšila výdrž při přehrávání HD videa. Při nastaveném polovičním jasu displeje a poloviční hlasitosti integrovaného reproduktoru se telefon vybil až po 9 hodinách. Co však příliš nepotěší, je pomalé nabíjení, za což může dodávaný 550mA adaptér. Z prázdného stavu do plna se akumulátor nabije za necelé tři hodiny.

Operační systém a uživatelské prostředí

Microsoft Lumia 650 je teprve pátým smartphonem na našem trhu, který je z výroby vybaven operačním systémem Windows 10 Mobile. Podrobnou recenzi tohoto systému jsme vám již přinesli zde, takže vás nebudeme zatěžovat detailním popisem. Telefon jsme testovali s aktuální verzí systému 10.0.10586.164.

Na úvodní obrazovce jsou rozmístěné ikony ve formě dlaždic. Jejich velikost a polohu můžete samozřejmě měnit dle své libosti. Většina dlaždic je tzv. aktivních, což znamená, že neslouží pouze jako zástupce pro spouštění dané aplikace, ale zobrazují z ní i některá data. Jde v podstatě o obdobu widgetů, které můžete znát ze systému Android.

Jak je u mobilních Windows zvykem, do nabídky nainstalovaných aplikací se dostanete posunem doprava. Seznam je řazen dle abecedy a nechybí ani okno pro vyhledávání. Líbilo se nám notifikační centrum, které prošlo proti starším verzím systému výraznou proměnou. Kromě notifikací obsahuje i přepínače nejčastěji používaných systémových funkcí.

Nabídka nastavení je řešena odlišně, než tomu bylo u Windows Phone 8.1. Položky jsou roztříděny do několika hlavních kategorií a troufnu si tvrdit, že orientace v jednotlivých nabídkách je snadnější a intuitivnější. Přesto jsem měl občas problémy s nalezením správné položky a nastavení u konkurenčního Androidu mi přijde logičtější.

Po předchozích zkušenostech s mobilními Windows 10 jsem měl velké obavy. Byl jsem ovšem velmi mile překvapen – Microsoft na systému neustále práce a nové verze jsou již více stabilní. Celková rychlost je slušná, ale občas si můžete všimnout méně plynulých animací. I spouštění některých aplikací trvá delší dobu. Tyto nedostatky ovšem připisujeme spíše slabému čipsetu, než špatné optimalizaci systému. Výrobce má ovšem stále na čem pracovat, občas jsem se setkal s tím, že se aplikace sama vypnula a jednou se telefon dokonce zasekl a pomohlo až vyjmutí akumulátoru.

Systémové aplikace a funkce

Navigace HERE, o jejímž konci jsme vás informovali, již nebyla v telefonu předinstalovaná. Její funkce přebrala aplikace s názvem Mapy, která kromě zobrazení mapových podkladů podporuje i navigaci. Součástí systému je i kancelářský balík Office, který zahrnuje aplikace Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Líbil se nám i povedený emailový klient Outlook.

Systémovou klávesnici bohužel není možné vyměnit za jinou. Ta výchozí se naštěstí řadí k velmi povedeným, takže pravděpodobně nebudete mít ke změně ani důvod. Klasické psaní doplňuje i režim swype, který funguje velmi dobře. Po podržení modré tečky umístěné mezi klávesami Y a X můžete snadno pohybovat kurzorem a upravovat již napsaný text.

Aplikace pro telefonní hovory a pro psaní SMS zpráv jsou přehledné a s jejich ovládáním nebude mít problém ani naprostý začátečník. Kalendář umožňuje několik režimů zobrazení – denní, týdenní a měsíční. Vytvořené události můžete doplnit o různé parametry a vše je samozřejmě synchronizováno s vaším uživatelským účtem Microsoftu.

Fotoaparát a video: Něco tomu chybí

Senzor hlavního fotoaparátu umístěného na zádech telefonu podporuje maximální rozlišení 8 megapixelů. Ve spojení s objektivem se světelností f/2,2 by se tak mohlo jednat o recept na slušné fotografie. V blízkosti čočky se navíc nachází přisvětlující LED, kterou využijete pro osvětlení tmavších scén, či jako nouzovou svítilnu.

img06

Aplikace fotoaparátu vypadá na první pohled velmi jednoduše, pokud ovšem zabrousíte do nastavení, zjistíte, že si můžete nastavit téměř všechny potřebné parametry podle svých představ. Konkrétně si můžete upravit hodnotu citlivosti ISO, vyvážení bílé, rychlost závěrky a dokonce můžete i manuálně zaostřovat.

Výsledná kvalita fotografií se však řadí lehce pod běžný průměr. Vykreslení detailů není ideální, a to ani u makro fotografií; směrem k okrajům se navíc ostrost ztrácí ještě více. Čas od času, především za dobrého světla, se sice povede vykouzlit obstojný snímek, fotit dovolenou s ním rozhodně nemůžeme doporučit.

Horší je to také s rozsahem dynamického kontrastu, můžete si ovšem pomoci režimem HDR. S ubývajícím světlem jde kvalita fotografií rapidně dolů. Množství šumu je výrazně vyšší a vykreslení detailů špatné. Snímky pořízené ve tmě tak nejsou použitelné snad ani pro sdílení na sociálních sítích. Zkušenější uživatelé si mohou pohrát s manuálním nastavením, čímž se kvalita fotografií nepatrně vylepší.

wp_ss_20160329_0002

Co nás ovšem zklamalo, byl záznam videa. Kvůli slabému čipsetu totiž Lumia 650 podporuje nahrávání v maximálním rozlišení 1280 × 720 pixelů při 30 snímcích za sekundu. To je na dnešní dobu až zoufale málo a drtivá většina konkurenčních telefonů v podobné cenové hladině nabízí full HD  video.

Barevné podání a vykreslení detailů ještě celkem ujde, stejně jako plynulost, ale to je z kladných stránek bohužel vše. Největším problémem bylo samovolné přeostřování během záznamu, ke kterému docházelo i při snímání dobře osvětlené a statické scény. S ubývajícím světlem se projevují stejné problémy jako v případě fotografií – přibývá šum a ztrácí se detaily.

Závěrečné hodnocení

Již při oficiálním představení se mi nová Lumia 650 líbila. Microsoft nabídl elegantní design, nicméně jen na jednu kartu se většinou sázet nevyplatí. Z čeho jsem měl obavy, byla hardwarová výbava. A obavy se bohužel naplnilyy – Qualcomm Snapdragon 212 zkrátka nemá v telefonu nižší střední třídy co dělat.

Cena kolem 5 500 Kč je také o něco vyšší než bychom čekali, zejména když Android konkurence v této cenové hladině je obrovská. Jen o něco málo více zaplatíte například za výprodejový model LG G Flex 2 (recenze), jehož hardwarová výbava zadupe Lumii do země. Konstrukce sice není kovová, ale i tak je velmi pevná. A sehnat za tuhle cenu není problém ani smartphony s Full HD displejem, jako například Vodafone Smart ultra 6 (recenze).

Lumia 650 je povedenějším počinem než levnější Lumia 550. Parádně čitelný OLED displej získává ještě větší smysl ve spojení s funkcí Glance Screen. Celkem spokojený jsem byl i s operačním systémem. Výrobce se opravdu činí a nové verze jsou stabilnější a rychlejší. Přesto má před sebou Microsoft ještě spoustu práce.

Ušetřete! Podívejte se, kde Lumii 650 seženete za nejlepší cenu

Fotoaparát je zde spíše jen do počtu, snad jen s manuálním nastavením z něj můžete vymáčknout o něco lepší výsledky. U výdrže také nečekejte žádné nadstandardní hodnoty, jeden den sice zvládne bez problémů, zamrzí ovšem velmi pomalé nabíjení. Velkou zbraní testovaného kousku je konektivita, která obsahuje téměř vše, na co si vzpomenete. Lumia 650 sice má co nabídnout, v početné konkurenci smartphonů s Androidem a nepříliš dobré pověsti mobilních Windows to ale bude mít zatraceně těžké.

Microsoft Lumia 650

Microsoft Lumia 650
6.2

Design a zpracování

7.5/10

Výkon a optimalizace

6.5/10

Hardwarová výbava

4.0/10

Kvalita fotografií a videa

6.0/10

Výdrž baterie

7.0/10

Klady

  • design, kovový rámeček
  • displej s výbornou čitelností
  • Glance Screen
  • výdrž při přehrávání videa
  • kvalitní zvukový výstup
  • výborná konektivita

Zápory

  • slabší výkon
  • dlouhá doba nabíjení
  • záznam videa jen v HD rozlišení
  • operační systém stále není odladěný
  • chudý obsah balení
  • vyšší cena
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku